VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Podle Bendla užiteční idioti podpoří ve středních Čechách vládu sociálních demokratů

Střední Čechy - Velké cedule oznamující, že zde se nevybírají regulační poplatky za vyšetření, za pobyt ani za léky, budou od ledna před pěticí velkých nemocnic spravovaných Středočeským krajem. V pátek to oznámil sociálně demokratický kandidát na středočeského hejtmana David Rath, když oznamoval dosažení dohody s komunisty o jejich podpoře menšinové vlády ČSSD.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Vyjednavači ČSSD s kandidátem na hejtmana Davidem RathemFoto: DENÍK/Milan Holakovský

A další změny, vyplývající ze společných programových cílů obou levicových stran, na sebe nemají nechat dlouho čekat. Například do poloviny příštího roku má být podle Ratha obnoven plný provoz zubních a lékařských pohotovostí včetně pohotovostních lékáren ve všech krajských nemocnicích. Kapsám rodičů školáků od září ulehčí bezplatné cestování jejich dětí do školy, starostové se zase mohou těšit na půl miliardy korun ve Fondu rozvoje obcí, z něhož budou moci čerpat peníze na potřebné opravy.

David Rath hejtmanem

Díky dohodě s komunisty také poslanec David Rath již téměř najisto může počítat s postem hejtmana. Podle slov šéfa krajské rady KSČM Stanislava Grospiče sice vyjednavači jeho strany v zájmu naplnění programových cílů, které mají společné s ČSSD, ustoupili od požadavku na své zastoupení v radě kraje – i když ten by stále „považovali za rozumný“ – žádají ale oboustranně veřejně deklarovanou formu spolupráce pro naplňování shodných programových bodů.

K těm se dále řadí především odmítání amerického radaru a umístění vojenské základny USA v České republice, zastavení další privatizace zdravotnických zařízení, podpora obcí ve financování sociálních služeb a provozu předškolních zařízení rozšíření dopravní obslužnosti, výrazné zvýšení objemu oprav komunikací, ochrana zemědělského půdního fondu a intenzivní boj proti kriminalitě.

Hádky pokračují i po volbách

„Sehráli roli užitečných idiotů,“ komentoval rozhodnutí komunistů současný hejtman Petr Bendl (ODS). „Neuvědomují si ale, že umožnili dělat ČSSD řadu věcí, na které vzhledem ke kompetencím rady kraje nebudou mít žádný vliv,“ varoval. Nevyloučil ovšem, že i občanští demokraté v krajském zastupitelstvu podpoří některé návrhy z dílny sociálních demokratů. „Věcné záležitosti typu dostavby dálnice D3 nebo obchvaty měst jako Kolín, Kralupy či Rakovník,“ uvedl příklady. Většinou se však občanští demokraté s levicí neshodnou.

„Naslibovali lidem, že nebudou nic platit – v této zemi ale nic není zadarmo. A my jsme zatím neslyšeli, ze které kapsy to chtějí vzít,“ zdůraznil odstupující hejtman. A jedním dechem vyjádřil obavu, že Rathovo vedení nebude „jeho“ kraji ku prospěchu. „Mám strach, že se bude chovat stejně jako na ministerstvu zdravotnictví – ve stylu po mně potopa,“ maloval Bendl čerta na zeď. Už nyní podle Bendla vládne na krajském úřadě atmosféra strachu a paniky a hovoří se o očekávaných čistkách bez ohledu na odborné znalosti.

Ani Rath ovšem Bendlovi nezůstal nic dlužen. Svou dohodu s komunisty výslovně označil za produkt „hlouposti a nadutosti Petra Bendla“ a neschopnosti současného hejtmana komunikovat. „Svým jednáním vyautoval ODS z možnosti ovlivňovat dění ve Středočeském kraji,“ tvrdil Rath na tiskové konferenci s tím, že komunisté i občanští demokraté od něho na počátku dostali stejnou nabídku – jejich přístup však byl zcela odlišný a na úrovni jiné politické kultury. Bendlovy manýry přirovnal k aparátčíkovi předlistopadového režimu. Za dohodu ČSSD s KSČM tudíž podle Ratha může Bendl – tím, že vhledem k jeho přístupu nezbyl sociálním demokratům jiný partner pro jednání.

Občanští demokraté podle jeho slov nemínili ustoupit, jedinou přijatelnou variantou byla pro ně podle Ratha velká koalice s hejtmanským postem pro Bendla. „Tatínkem jsme my, maminkou hejtman Bendl. To jsou rodiče, kteří dohodu přivedli na svět,“ konstatoval Rath.

Tomu se ale Bendl jen směje. „Jméno Petr Bendl vůbec nepadlo; mám na to tři svědky,“ oponoval. A vhledem k tomu, že občanští a sociální demokraté se programově velmi odlišují, prý prostě nebyla domluva možná. Rath nicméně věří, že i u občanských demokratů najde při hlasování v zastupitelstvu v řadě věcí podporu pro své návrhy. „Určitě tomu prospěje situace, kdy Petr Bendl, který i po volbách pokračoval a naprosto nesmiřitelné politice, odejde do nové funkce; nejspíš na ministerstvo zemědělství,“ podotkl Rath. Na přímou otázku Deníku, zda se na ministerstvo opravdu chystá, ovšem Bendl odpověděl vyhýbavě.

Čeká se na rozhodnutí soudu

Na oslovení „pane hejtmane“ si nicméně poslanec Rath ještě počká. Volba hejtmana i členů rady kraje se formálně uskuteční až na prvním zasedání krajského zastupitelstva, které může být svoláno teprve poté, co soud rozhodne o stížnostech podaných na průběh voleb. Nově zvolení krajští zastupitelé se tak na ustavující schůzi nesejdou dříve než po 20. listopadu.

Rozhoduje se o výborech a komisích

Po dosažení dohody o podpoře mezi sociálními demokraty a komunisty se naplno rozbíhají jak jednání uvnitř středočeské ČSSD o obsazení postů radních, tak i v rámci dalších stran, jejichž reprezentanti se dostali do krajského zastupitelstva. I v těchto případech jde o obsazení postů – tentokrát ve výborech a komisích středočeského zastupitelstva.

ODS dostala nabídku na předsedu kontrolního výboru, komunisté by měli mít šéfy výborů finančního, sociálního a zdravotního. Sociální demokraté si pak chtějí ponechat vedení výborů pro regionální rozvoj, pro životní prostředí a zemědělství, pro dopravu a pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. „Zatímco my ani KSČM jsme v minulém volebním období neměli ani jednoho místopředsedu výboru či komise, my posty předsedů a místopředsedů komunistům i občanským demokratům nabízíme,“ připomněl šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. Podle jeho kolegy z KSČM Josefa Vondráška ovšem asi pětina komunistů v kraji není takovým přístupem nadšena.

Také ODS má zatím podle odstupujícího hejtmana Petra Bendla jasno jen v tom, že určitě přijme funkci šéfa kontrolního výboru. „Rád bych, aby to byla žena,“ řekl Bendl. O dalších místech se ještě bude jednat. Ani Bendl si ovšem neodpustil poměřování s minulým volebním obdobím: „Dávají nám menší prostor, než jsme jim nabídli my,“ konstatoval s tím, že v poměru k počtu zastupitelů budou mít nyní členové ODS méně lidí výborech, než měli dosud sociální demokraté. „Oni měli předtím šestnáct zastupitelů a my jich máme pětadvacet,“ připomněl Bendl.

Autor: Milan Holakovský

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V rámci nedělních oslav svátku svatého Jakuba, patrona arciděkanského kostela v Kutné Hoře, se v chrámu uskutečnila slavnostní mše.
AKTUALIZOVÁNO
43

OBRAZEM: Nový kutnohorský zvon Jakub Maria požehnal Jan Vokál

Bavili se soutěžící i diváci na břehu.
25

OBRAZEM: Sobota patřila neckyádě

OBRAZEM: V Rašovicích žili tenisem

Rašovice - Tenisový kurt v Rašovicích je v provozu od roku 2005. "Každoročně se tu sportovci z Rašovic a blízkého okolí scházejí, aby si zahráli tenis a pobavili se," řekl Deníku starosta obce Zbyšek Šaněk.

OBRAZEM: Pokáč, UDG a Děkan zahráli v Paběnicích

Paběnice - Tradiční mejdan na letním parketu v Paběnicích u Kutné Hory odstartoval Pokáč se svými songy. Z počátku byl parket před pódiem úplně prázdný, ale za malou chvíli se již našli odvážlivci, kteří začali tancovat. Po vystoupení písničkáře patřilo pódium Jakubovi Děkanovi s kapelou. Pak už přišla na řadu očekávaná kapela UDG. Večer zakončila rockenrollová parta Nuly.

OBRAZEM: Vozy Porsche a Chevrolet Corvette měly sraz v Čáslavi

Čáslav /VIDEO/ - Tradiční sraz vozů Porsche a Chevrolet Corvette se uskutečnil v sobotu na čáslavském náměstí Jana Žižky z Trocnova. Dopoledne se v plném lesku předvedly modely německé značky Porsche, některé ze šedesátých let minulého století.

Recesité opět předvedli plavidla na Podměstském rybníku

Čáslav /VIDEO/ - Tradiční čáslavská neckyáda se konala na Podměstském rybníku. Letos s podtitulem Postav, co dovedeš, a vyhraj sud piva.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení