VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opuštěné kravíny se mohou proměnit i v hotel

Kutnohorsko – Že zemědělské chovy se v současné době hromadně ruší, není žádným tajemstvím. Přímo s tím souvisí rostoucí množství opuštěných zemědělských objektů, jako jsou kravíny či vepříny.

17.2.2011
SDÍLEJ:

Odstrašujícím příkladem, jak může skončit opuštěná zemědělská budova, je bývalý kravín v Solopyskách. Ze zatím neznámé příčiny vyhořel v noci z jedenáctého na dvanáctého února.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Tyto rozměrné budovy stojí v krajině jako připomínka zašlé slávy a většinou chátrají. Všichni se sice shodují, že tento stav je neudržitelný, ale jak z něj ven, v tom už taková shoda nepanuje.

„Státní politika opouštění objektů jen napomáhá“

Šéfové zemědělských podniků, kterým zmíněné objekty ve většině případů patří, jsou opatrní v odhadu, zda tyto budovy bude ještě někdy možné použít k zemědělským účelům. „To bych musel mít křišťálovou kouli. Za současné státní politiky si myslím, že prázdných objektů bude ještě přibývat,“ je však skeptický například předseda Zemědělského obchodního družstva v Onomyšli Miroslav Měšťánek. Příčinu vidí v situaci, kdy se stále více zemědělských surovin dováží ze zahraničí, takže domácí chovatelé krachují. Jeho podnik je už nyní majitelem několika opuštěných kravínů (aktuálně se k nim zařadil například kravín u křižovatky mezi Rozkoší a Miletínem) a pokud se podle předsedy zemědělská politika státu zásadně nezmění, přibudou záhy i opuštěné vepříny.

Demolice je dražší než nová výstavba

Řešením bohužel zpravidla není ani demolice. „Na demolici nemáme peníze. Když se totiž seznámíte s demoličním výměrem, zjistíte, že výhodnější už by bylo postavit objekt nový,“ trpce se usmál Měšťánek.

Noví kupci krávy nechovají

Jako jediná možnost se tak ukazuje prodej zmíněných budov. To je cesta, kterou by se i podle Měšťánka dalo jít. Družstvo dokonce už má i zájemce o koupi, ale předseda o nich zatím nechce zmiňovat podrobnosti. V takových případech však už nelze očekávat, že budou budovy využity k zemědělským účelům. Zkušenost ukazuje, že využití zemědělských budov novými investory může být někdy více než překvapivé. „Za Konárovicemi na Kolínsku vznikly ze dvou „ká devadesát šestek“ (K 96 je značka pro normovaný kravín pro 96 krav – pozn. autor) dva hotely. Ten, kdo má peníze, dokáže ledacos,“ zakončuje konstatováním známé pravdy Měšťánek.

Požár zpozorovali pozdě, střecha už byla v plamenech

Odstrašujícím příkladem, jak také mohou skončit opuštěné zemědělské objekty, je například kravín v Solopyskách. Ten v noci z jedenáctého na dvanáctého února ze zatím neznámé příčiny vyhořel. Ke zpozorování požáru došlo pozdě a než k němu stačili dorazit hasiči, střecha budovy téměř lehla popelem. „V době příjezdu prvé zasahující jednotky byla střecha objektu zcela zachvácena požárem. Škoda byla předběžně odhadnuta na čtyři sta tisíc, uchráněné hodnoty na tři sta tisíc korun,“ shrnul tehdy vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda. Příčina požáru je stále v šetření. „Stále se pracuje s verzí, že k požáru došlo v důsledku elektrické energie, kdy došlo s největší pravděpodobností k elektrickému přechodovému odporu,“ naznačil inspektor. Jasno by podle něj mělo být v průběhu příštího týdne.

Zjišťování příčiny jde mimo policii

Podle mluvčího kutnohorské policie Daniela Votroubka jde vyšetřování příčin mimo policii. „Pokud hasiči zjistí například zanedbání nějakých povinností a najdou odpovědnou osobu, tak si to řeší ve své kompetenci. Mohou i udělit pokutu. Vyšetřovatel hasičů se na místě rozhodne, jestli to zůstane policii nebo hasičům,“ vysvětlil mluvčí.

Dohledat majitele není snadné

Problém ale možná u kravína v Solopyskách bude zjistit majitele. Objekt totiž právě přecházel z rukou jednoho majitele do rukou druhého a není zatím zcela jisté, komu patřil v okamžiku požáru.

„S majiteli je to sporné, protože tam docházelo k převodu vlastnických práv a transakce byla v uvozovkách „na cestě“,“ sdělila Jana Rychlíková, starostka Suchdola, pod nějž Solopysky patří. „Na katastru není převod zapsán z důvodu administrativních nedostatků,“ potvrdil také Luboš Kovanda.

Autor: Ondřej Dvořák

17.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Drakiáda na fotbalovém hřišti v Čáslavi.
47

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Na "zimáku" se sešli po pětadvaceti letech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zajímavé setkání se uskutečnilo v neděli 15. října odpoledne na zimním stadionu v Kutné Hoře. Na ledě se po pětadvaceti letech sešli hokejisté, kteří zde trénovali ještě jako malí kluci a góly stříleli za TJ Stadion Kutná Hora, jak se tehdy kutnohorský hokejový oddíl jmenoval.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení