VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekrolog za panem doktorem Josefem Försterem

Kutnohorsko - Ta smutná zpráva zaskočila nás všechny, kteří jsme pana doktora Förstera znali. Vždyť se zdálo, že se ho stárnutí vůbec netýká.

27.8.2008
SDÍLEJ:

PhDr. et PaedDr. Josef Förster.Foto: archiv rodiny

Vypadal pořád stejně mladě, kolem sebe rozdával humor a dobrou náladu a i po odchodu do důchodu obohacoval svůj život tolika aktivitami na poli vědy, kultury a publicistiky, že by mu mohl kdejaký mladík závidět. Miloval život, miloval poznávání. Miloval svou rodinu a měl spoustu přátel. Byl vlastencem a také velkým patriotem svého rodného Posázaví. Ten kraj znal jako málokdo. Měl totiž také velmi rád turistiku, a to spíš tu skromnou – často putoval pěšky. Jeho srdce bylo otevřené dokořán.

V sobotu 23. srpna však mu však právě ono vypovědělo službu, a tak se jeho pozemská pouť předčasně ukončila. Slovo „předčasně“ zde platí dvojnásob. Nejen kvůli věku čtyřiašedesáti let, ale především kvůli množství rozdělané práce.

Pan PhDr. et PaedDr. Josef Förster, Csc byl významnou vědeckou, pedagogickou i společenskou osobností. Výčet jeho společenských i pedagogických aktivit, odborných i vědeckých prací, to vše by vydalo na velmi dlouhý článek. V tomto ohlédnutí bude zajisté mnohé opomenuto. A tak alespoň namátkou.

Hodně lidí jej poznalo především jako profesora kutnohorského gymnázia, na kterém vyučoval češtinu, ruštinu a občanskou nauku, a to od roku 1977 do roku 2005. Jeho způsob výuky byl spíš netradiční, ne každému vyhovoval, ale kdo mu dokázal naslouchat, ten byl obohacen mnoha znalostmi i „nakažen“ zájmem o obor. Znalosti pana profesora Förstera byly totiž opravdu hluboké, jeho sečtělost obdivuhodná. Navíc bylo sympatické, že nic nebral smrtelně vážně, legrace byla jeho věrným spojencem.

Pan doktor Förster byl také člověkem, pro kterého byla kultura doslova životní nutností. Kromě četby a lásky k literatuře to bylo také divadlo, film i výtvarné umění. A ovšem: zpěv! Ten miloval celý život. A nejen miloval, on rád a krásně zpíval. Už od začátku pedagogického působení v Červených Janovicích byl činný v pěveckém sboru. A při nástupu na kutnohorské gymnáziu se zároveň stal velmi důležitým členem Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl. Kolegové na něj vzpomínají jako na člověka, který dokázal vždy přinášet dobrou náladu, chuť do práce. Prostě jako na dobrou duši souboru.

Pan doktor Förster byl ale zároveň významným historikem české a československé psychologie. V osmdesátých letech například publikoval sérii odborných článků v časopise Československá psychologie. Tehdejší normalizační režim však nebyl jeho práci nakloněn, trvale mu bylo například znemožňováno dosažení vědecké kandidatury. Ostatně, doktor Förster byl sice ztělesněním dobré nálady, ale jemu blízcí dobře věděli, že jako citlivý člověk vždy trpěl, pokud se setkal s arogancí moci.

Teprve po roce 1989 se mu dostalo uznání i ve vědeckých kruzích. Stačil dokončit tři vědecké monografie. Tou posledně vydanou je „Behaviorismus a psychoreflexologie v historické tradici československé psychologiie“, pro vydání je připraven „Přehled dějin reflexe psychologie osobnosti v našich zemích“. Spolupracoval s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Sympatické na něm bylo, že své vzdělání, byť obdivuhodné, nikdy nepovažoval za dostatečné. Před nedávnem začal opět studovat, a to na Teologické fakultě Univerzity Karlovy – obor Teologické nauky.

Když se člověk pokouší ohlédnout za jeho životem, uvědomuje si několik skutečností, které i při velkém zármutku z jeho odchodu přinášejí naději.
Ano, odchod pana doktora Förstera je předčasný. Ale díky tomu, jak uměl žít, byl jeho život bohatý. Navíc tady zůstávají lidé, jejichž život dokázal také výrazně obohatit: rodina, přátelé, žáci… A zůstává také jeho dílo.

A už nyní, když člověk na pana doktora Förstera vzpomíná, uvědomuje si, že se do popředí zřetelně dostávají příjemné chvíle strávené v jeho společnosti. Jeho humor, jeho nakažlivý smích. A takový určitě v našem vědomí zůstane. Věřím, že právě tohle by si on velmi přál.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s panem dr. Josefem Förstrem se uskuteční v pátek 29. srpna v 11 hodin v kostele svatého Aloise v Uhlířských Janovicích.

Autor: VLADIMÍR CÍSAŘ

Místo události:
27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čáslavská letecká základna znovu ožila, letouny se vrátily z Pardubic.
3

Čáslavská letecká základna znovu ožila, letouny se vrátily z Pardubic

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Nové retail centrum v Kutné Hoře roste jako z vody

Kutná Hora /OBRAZEM/ – Výstavba retail centra v Kutné Hoře postupuje rychlostí blesku. „Výstavba bude dokončena v říjnu tohoto roku,“ uvedl Václav Koura, vedoucí oddělení expanze developerské společnosti InterCora. Slavnostní otevření se uskuteční ještě tentýž měsíc, přesný termín ale ještě není v tuto chvíli stanoven.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Loňský finalista poháru vypadl s Červenými Janovicemi

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ – Druhé kolo Poháru OFS nabídlo v neděli odpoledne zajímavé výsledky. Překvapením bylo vypadnutí Uhlířských Janovic B, které tak loňské druhé místo neobhájí.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení