VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřela problematiku sochařské výzdoby chóru

Kutná Hora /ROZHOVOR/ – Na základě stavebně – historického průzkumu prováděném na chrámu svaté Barbory vznikla kniha nazvaná Pod ochranou Krista Spasitele a svaté Barbory. Položili jsme pár otázek její autorce Michaele Ottové.

30.1.2011
SDÍLEJ:

Autogramiáda Michaely Ottové, GASK v Kutné Hoře. 15.1.2011Foto: DENÍK/ Jitka Koděrová

Představila byste krátce čtenářům vaši knihu?

Ta kniha se jmenuje Pod ochranou Krista Spasitele a svaté Barbory. Jejím podtitulem je sochařská výzdoba chóru chrámu svaté Barbory mezi léty 1483 až 1499. Už svým názvem vypadá, že je tato kniha úzce vymezená, ale opak je pravdou. Struktura knihy je postavena tak, aby představila život města Kutná Hora v prvních desetiletích Jagellonské vlády. To znamená od sedmdesátých až osmdesátých let až do sklonku patnáctého století. Představuje i konfesní situaci v Kutné Hoře, církevní dějiny a potom jednotlivé části sochařské výzdoby svatobarborského chrámu podle jejich důležitosti. Celá kniha vznikla na základě důkladného stavebně – historického průzkumu, který umožnil jiný pohled na dochovaná díla. To umožnilo i jiné možnosti metodického přístupu, takže se tu setkáme i s dalšími kulturně – historickými analýzami, ikonologicky laděnými interpretacemi, které ukazují celou problematiku unikátního místa Kutné Hory z období Jagellonské doby, kdy Kutná Hora byla druhým nejdůležitějším městem království po Praze.

Co vás například nejvíce zaujalo? Co byste vyzdvihla, čeho si běžně člověk nevšimne?

V té knížce je několik klíčových zjištění, respektive identifikace děl, která nemáme možnost zkoumat přímo, protože je k nim ze statických důvodů znemožněn přístup. Jsou to reliéfy triforia, což je část nad arkádami uvnitř chóru. Tam byl ke konci patnáctého století, zhruba v osmdesátých letech koncipován průchod a nad každým průchodem, který ohraničuje jedno pole klenby, se objevuje sochařsky zpracovaný reliéf. Je to velmi zajímavé, ať u po stránce námětů, které se tam objevují, zejména proto, že kromě Prahy, která byla vzorem pro triforium v katedrále svatého Víta, tento příklad nenajdeme, jen tady v Kutné Hoře.

Můžete čtenářům popsat, co příprava takové odborné knihy představuje?

Pro mě práce na této knize, aniž bych od začátku tušila, že z toho bude kniha, reprezentuje sedm let života. Částečně se odehrával na lešení chrámu svaté Barbory, kde se prováděl stavebně – historický průzkum. Zpracovávala jsem část věnovanou sochařství. Potom to bylo studium archiválií v místním archivu. Zároveň to bylo také anotování literatury od poloviny devatenáctého století. Právě v devatenáctém století se hodně vlastivědců věnovalo této problematice. Součástí bylo studium v zahraničních knihovnách, kdy šlo o to, abych to zahrnula do širšího rámce. Důvodem bylo položit si jednotlivé otázky, kterým se chci věnovat. S tím tedy souvisí poměrně velký čas k přemýšlení a půl roku ke psaní knihy.

Existuje nějaká návaznost na tuto knihu?

Tímto jsem otevřela problematiku sochařské výzdoby chóru, která se dá vnímat jako část širšího celku, tedy i vnitřní výzdoby, ať už malířské nebo sochařských zbytků retábulí, zbytků lavic. Dá se to spojit se studiem celku architektury. Ta stavba pokračovala velkou honosnou lodí pod vedením Benedikta Rieda. To je úkol dalšího studia a k tomu je hodně literatury. I když zde je sochařská výzdoba minoritní a objevuje se velmi zřídka. Potom se dá samozřejmě navázat na celé kutnohorské prostředí, protože od osmdesátých let patnáctého století byla Kutná Hora jedním obrovským staveništěm. Samozřejmě, kde jsou peníze, tam se hodně staví. Celá řada těch uměleckých děl pochází i z jiných staveb než jen z chrámu svaté Barbory.

Autor: Jitka Koděrová

Místo události:
30.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky.
6

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Z triatlonu mi zůstal jen běh, usmíval se Vladimír Srb

Kutná Hora – Kutnohorský běžecký závod Dačického 12 vyhrál v sobotu Vladimír Srb z Jihlavy. V Kutné Hoře běžel poprvé a hned se mu podařilo vystoupat na nejvyšší stupínek v čase 43:26.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení