Ministerstvo kultury nemá kde brát. „Příspěvek z Programu ministerstva kultury na regeneraci městských památkových rezervací a zón je rok od roku jsou nižší,“ zkonstatoval starosta Ivo Šalátek. Letos tedy získali 1,93 milionu korun. „Většinou se podaří získat během roku něco z programu Záchrany památek,“ připomněl.

Na unescová města nezbylo

Koncem minulého roku měla Kutná Hora naději, že si sáhne na státní dotace pro unescová města. „Bohužel peníze byly schváleny na rekonstrukce chátrajících hradů a zámků,“ informoval místostarosta Václav Vančura. Do města však bude směřovat 250 milionů korun na rekonstrukci Jezuitské koleje.

Filmaři přispívají na památky

Pokud schválí návrh radních i zastupitelé, tak by se měl zvýšit podíl města ve fondu regenerace města z jednoho milionu na dva miliony korun. Ceny stavebních prací se totiž značně posunuly. „Jde tam pravidelně padesát procent výtěžku z natáčení,“ podotkl starosta. To může být až kolem 700 tisíc korun.
Jde o prostředky města, ze kterých se financují hlavně opravy památek a nemovitostí v rezervaci v soukromém vlastnictví. Jejich rozdělení má na bedrech odborná komise. „Upřednostňují se nemovitosti s větším významem, opravy fasád, střech a krovů,“ zdůraznil starosta.

FOND ROZVOJE MĚSTA
875 000 korun soukromým vlastníkům (27 objektů), 570 000 korun církvi – kostel Všech svatých (odvodnění a obnova interiérů), chrám v Sedlci (restaurování oltáře), kostel svaté Voršily (restaurování soch na klášteře), kostel jana a Pavla v Malíně (statické zajištění)
PROGRAM
MINISTERSTVA KULTURY
700 000 korun – audienční síň Vlašského dvora, 700 000 korun – oprava objektu Základní umělecké školy ve Vladislavově ulici, 430 000 korun kostel Všech svatých, 100 000 korun oprava krovu a věžičky na domě v Hradební ulici

Kdo by podle vás měl financovat opravy památek? Co odpověděli Kutnohoráci v anketě čtěte ZDE.