VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na opravy památek budou muset asi vznikat sbírky

Kutná Hora/ Příspěvek státu na rekonstrukce památek se ztenčuje. V historickými objekty plném městě, Kutné Hoře, se za léta snížil z 8 milionů na čtvrtinu. Město se tak dostává do problémů, zač opravovat památkově chráněný majetek.

11.3.2008 1
SDÍLEJ:

Chrám svaté BarboryFoto: DENÍK/Michal Bílek

Ministerstvo kultury nemá kde brát. „Příspěvek z Programu ministerstva kultury na regeneraci městských památkových rezervací a zón je rok od roku jsou nižší,“ zkonstatoval starosta Ivo Šalátek. Letos tedy získali 1,93 milionu korun. „Většinou se podaří získat během roku něco z programu Záchrany památek,“ připomněl.

Na unescová města nezbylo

Koncem minulého roku měla Kutná Hora naději, že si sáhne na státní dotace pro unescová města. „Bohužel peníze byly schváleny na rekonstrukce chátrajících hradů a zámků,“ informoval místostarosta Václav Vančura. Do města však bude směřovat 250 milionů korun na rekonstrukci Jezuitské koleje.

Filmaři přispívají na památky

Pokud schválí návrh radních i zastupitelé, tak by se měl zvýšit podíl města ve fondu regenerace města z jednoho milionu na dva miliony korun. Ceny stavebních prací se totiž značně posunuly. „Jde tam pravidelně padesát procent výtěžku z natáčení,“ podotkl starosta. To může být až kolem 700 tisíc korun.
Jde o prostředky města, ze kterých se financují hlavně opravy památek a nemovitostí v rezervaci v soukromém vlastnictví. Jejich rozdělení má na bedrech odborná komise. „Upřednostňují se nemovitosti s větším významem, opravy fasád, střech a krovů,“ zdůraznil starosta.

FOND ROZVOJE MĚSTA
875 000 korun soukromým vlastníkům (27 objektů), 570 000 korun církvi – kostel Všech svatých (odvodnění a obnova interiérů), chrám v Sedlci (restaurování oltáře), kostel svaté Voršily (restaurování soch na klášteře), kostel jana a Pavla v Malíně (statické zajištění)
PROGRAM
MINISTERSTVA KULTURY
700 000 korun – audienční síň Vlašského dvora, 700 000 korun – oprava objektu Základní umělecké školy ve Vladislavově ulici, 430 000 korun kostel Všech svatých, 100 000 korun oprava krovu a věžičky na domě v Hradební ulici

Kdo by podle vás měl financovat opravy památek? Co odpověděli Kutnohoráci v anketě čtěte ZDE.

Autor: Jitka Koděrová

Kdo by podle vás měl financovat památky?

EU

0 %

stát

67 %

město

0 %

soukromníci

0 %

sponzoři

33 %

sbírky

0 %

církev

0 %

Hlasovalo: 3

Anketa byla ukončena

11.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Paroubek.

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Dopravní nehoda v Čáslavi.
5

Dopravní policisté vyšetřují dvě dopravní nehody

U Záboří nad Labem došlo ke střetu dvou vozidel

Záboří nad Labem - Ke střetu dvou osobních vozidel značky Škoda Octavia došlo v uplynulých dnech v katastru obce Záboří nad Labem. V místě tříramenné křižovatky (Svatý Mikuláš, Kobylnice a Habrkovice) došlo ke střetu dvou za sebou stojících vozidel, která hodlala na křižovatce odbočit.

KRÁTCE: Kapela Divokej Bill zahraje ve Zruči nad Sázavou

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Zastupitelé hledají řešení, jak zlegalizovat neplatnou smlouvu

Kutná Hora - Nebylo žádným tajemstvím, jaké závěry přinese zpráva kontrolního výboru o prověření veřejné zakázky na halu Klimeška, jež byla kutnohorským městským zastupitelům předložena ke schválení na jejich posledním předprázdninovém zasedání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies