VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pilot: Hřiště mělo závady, město to neřešilo

Čáslav - V Kutnohorském deníku 3. dubna jsme otiskli článek o tom, že obyvatelé sídliště v bývalých kasárnách Generála Eliáše si přejí prodloužení nebo alespoň posunutí provozní doby centrálního víceúčelového hřiště na tomto sídlišti na pozdější dobu. V současnosti se hřiště uzavírá v osmnáct hodin.

10.4.2010 5
SDÍLEJ:

Gumové těsnění na hřišti na sídlišti v kasárnách Generála Eliáše, které na konstrukci zpočátku chybělo.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

S požadavkem seznámil představitele města na zasedání zastupitelstva jeden z uvedených obyvatel, Jiří Machů.

Z reakce tajemníka městského úřadu Josefa Rumla vyplynulo, že město požadavek občanů podporuje. Ruml zároveň za viníka omezení provozní doby, platného v současné době, označil dvě rodiny pilotů z blízké vojenské letecké základny. „Provozní doba hřiště je omezena díky tomu, že dva piloti, kteří létají na těch rámusivých krámech, si stěžovali,“ citovali jsme Rumlova slova, pronesená na zasedání městského zastupitelstva.

Po zveřejnění článku se však zmínění piloti proti tomuto výroku zásadně ohradili.

Naměřili osmdesát decibelů

Podle vyjádření jednoho z nich, Jaroslava Tomani, nestála na začátku problému jejich stížnost, ale nekvalitní práce firmy, která hřiště vybudovala. Ta prý totiž nevybavila oplocení hřiště standardním gumovým těsněním, které tlumí vzájemné nárazy kovové sítě a ocelových sloupů. „Obešel jsem si hřiště v okolí, a všechna tímto těsněním vybavena jsou,“ zdůraznil Tomaňa, který prý tehdy s kolegou naměřil, že hřiště vydává hluk osmdesát decibelů.

Rodiny pilotů se proto v srpnu 2008 obrátily na místostarostu Jaromíra Strnada, kterému vše ukázaly. Strnad jim měl dát za pravdu a slíbit zjednání nápravy. „Do jara se nic nestalo, k nápravě nedošlo,“ pokračoval Tomaňa. Následoval dopis na radnici se stejným výsledkem, první oslovení hygienické stanice, jednání s čáslavským stavebním úřadem.

Nečinnost města vedla ke stížnosti

Když se dalšího půl roku nic nedělo, podali piloti na podzim 2009 oficiální stížnost Krajské hygienické stanici (KHS) s vyžádáním měření hlučnosti na hřišti. „Zajímavé je, že jakmile byla stížnost podána, město začalo reagovat na naše připomínky a zrealizovalo odhlučnění kovové konstrukce,“ poznamenal Tomaňa. Po odtlumení přijela na základě zmíněné stížnosti hygiena a provedla měření hluku, který vydávalo už odhlučněné hřiště. A na jeho základě přistoupila k omezení provozu.

Tomaňa: Prodloužení provozu podporuji

Vývoj problému je tedy podle Tomani jednoznačný. „Město nebylo ochotno řešit problém, na který jsme poukazovali. Tím nás donutilo řešit jej stížností na hygienu. A ta omezila provozní dobu hřiště. Já zkrácení doby provozu hřiště nevyžadoval,“ řekl.

Strnad: Firma postavila hřiště standardně

Místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad takovou interpretaci zcela odmítá. „Není to pravda. Firma vybudovala hřiště zcela standardně. Teprve pak dodělávala dodatečné vylepšovací úpravy,“ tvrdil.

Jaroslav Tomaňa trvá na tom, že on a jeho kolega proti uvedenému hřišti nic nemají. Vadila jim jenom skutečnost, že bylo technicky špatně vybudované a město jako zřizovatel a provozovatel nebylo ochotno problém řešit. „Sám jsem aktivním sportovcem a pokud se pan Jiří Machů na mne obrátí, svým podpisem podpořím prodloužení provozní doby hřiště.“

Tajemník se prý měl víc starat

„Panu tajemníkovi bych vzkázal, že kdyby se zabýval problémy občanů nejenom v předvolebním období, ale stále, tak by k celému problému vůbec nedošlo. Kdyby k tomu město přistupovalo seriozně, nemuseli bychom psát dopisy a obracet se na hygienickou stanici,“ uzavřel.

Hygiena: hřiště jsme schválili

Vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální kutnohorské pobočky KHS František Stehlík uvedl, že na hřiště bylo vydáno kladné stanovisko s dodatkem, že vzhledem ke svému umístění může rušit okolí. Následné podání stížnosti označil Stehlík za oprávněné. „Naměřený hluk překračoval parametry. Město proto muselo omezit provozní dobu hřiště,“ řekl hygienik. Jak zdůraznil, hygienická stanice není oprávněna přikazovat technické úpravy na stavbách.

Zkrácení provozu navrhlo město

"Protokol ze státní kontroly byl projednán s provozovatelem, který navrhl časové zkrácení provozu tak, aby byly splněny hygienické limity hluku pro uvedenou provozovnu. Z těchto skutečností je zřejmé, že KHS odsouhlasila návrh provozovatele (města – pozn. red), který sám nechal zpracovat tak, aby byly splněny hygienické limity hluku v chráněném venkovním prostoru okolních staveb,“ konstatoval František Stehlík.

V případě podání podnětu a prokázání porušování by byla KHS nucena zahájit s provozovatelem správní řízení. Celé vyjádření KHS má redakce k dispozici.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
10.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení