VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvýšení poplatků za psy seniorům radnice odmítají

Kutnohorsko – Z dvou set až na patnáct set korun. Takové zvýšení hrozí seniorům a invalidním důchodcům na poplatku za psy.

10.8.2013
SDÍLEJ:

pesFoto: Deník

Ve třetím čtení novely zákona o místních poplatcích poslanci odhlasovali pozměňovací návrh, kterým zrušili zvýhodněné poplatky za psy pro důchodce. 

Poslední slovo v tom, zda zvýšit či nezvýšit poplatek za psy, mají opravdu obce. Ty zvýšení ale rezolutně odmítají. „Poplatky v Kutné Hoře zvyšovány nebudou," uvedla Alena Malichová, vedoucí oddělení daní a poplatků na Městském úřadu Kutná Hora. Vzápětí vysvětlila, že sazba poplatku ze psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, je až dvě stě korun za rok. 
U druhého a každého dalšího psa může obec horní hranici sazby zvýšit až o padesát procent. Podle jejích slov město již využilo maximální poplatek za prvního psa a přiměřeně snížilo poplatek v ostatních typech staveb, než jsou byty

Vedoucí kutnohorského oddělení daní a poplatků rovněž dodala, že podle metodických doporučení ministerstva financí jsou už dnes přiznávány snížené sazby osobám, které mají souběh důchodů (starobní a vdovský). „Touto novelizací zákona dojde pouze k potvrzení výkladových stanovisek, na které upozorňuje veřejný ochránce práv. Dojde tím ke sjednocení výběru poplatku 
a odstranění tedy nepřesné formulace zákona, který umožňoval dvojí výklad," upřesnila vedoucí.

Stejně jako Kutná Hora, ani Čáslav zvýšení poplatků nechystá: „Změnu v poplatcích za psy neplánujeme. Jejich výše je dlouhodobě stabilní a nemění se," zdůraznil místostarosta Čáslavi Jiří Havlíček. „Ve vedení města zastáváme názor, že v současné tíživé ekonomické situaci řady občanů a rodin, kdy se lidem neustále zvyšují životní náklady například za energie, daň z přidané hodnoty, vodné, stočné, a podobně, nechceme občany dále zatěžovat zvyšováním místních poplatků," zdůraznil místostarosta.

I z hlediska ekonomiky města by podle jeho slov nemělo navýšení význam. „Příjem z poplatků ze psů je v rozpočtu města na rok 2013 plánován ve výši 220 tisíc korun. Je to tedy z celkového pohledu nepříliš významná příjmová položka a i při hypotetickém zvýšení sazeb poplatku by to na rozpočet nemělo žádný podstatný vliv," uzavřel Jiří Havlíček.

V Uhlířských Janovicích se zatím úvahy nad změnou poplatků rovněž personál městského úřadu nezabýval. „Na schůzi rady města se to nejspíš probírat bude, ale prozatím jsme o tom nijak nejednali, ani jsme nic neřešili. Je období dovolených," uvedla Martina Vašíčková, vedoucí uhlířskojanovického finančního odboru.

Menší obce navýšení odmítají
I menší obce se postavily k rozhodnutí sněmovny skepticky. „Zvýšení poplatků neplánujeme. Jedná se o malý příjem do rozpočtu obce – asi deset tisíc korun. Výše příjmu není nijak významná pro obecní rozpočet, a tak by to bylo zbytečné," uvedl stručně starosta Rataj nad Sázavou Luboš Kubát.
Ani Zbraslavice se ke zvyšování nechystají. „Poplatky navyšovat určitě nebudeme, 
a už vůbec ne u důchodců," řekl rozhodně starosta obce Ondřej Havlovic. Důvodem je podle něj nejen zbytečnost tohoto kroku, ale i fakt se vedení obce obává, že by navýšení vedlo ke zbavování se čtyřnohých společníků. „Nechceme, aby nám po obci běhalo plno psů, které by občané vyhodili a obec je pak vozila do útulku," poznamenal starosta. „Znovu musím konstatovat, že sněmovna by se měla zabývat důležitějšími věcmi, než jsou poplatky za psy," dodal na závěr.

Okolní okresy nic měnit nebudou
Ani okolní okresy nebudou z výší poplatků za psy hýbat. Místostarosta Kolína Jan Pospíšil stávající výši poplatku označil za dostačující. Senioři a zdravotně postižení platí aktuálně za psa sto korun.

V Sázavě na Benešovsku o navyšování budou na zastupitelstvu teprve jednat. „O této otázce rozhoduje zastupitelstvo. Je to sedmnáct lidí, co mají na různé věci různé názory. Ale myslím si, že zvyšovat poplatky za psy našim obyvatelům důchodového věku nebudeme," uvedl Jiří Huml, tajemník Městského úřadu Sázava. Za psa v rodinném domě tam zaplatí senior sto korun, v bytovém domě pak připlatí ještě jednou tolik.
Podobně jsou na tom i města na Mladoboleslavsku, kde se starostové shodují, že se stávající výší poplatků za psa hýbat rozhodně nehodlají.

Kolik zaplatí senioři za psa ve městech
a v obcích na Kutnohorsku?

Kutná Hora – Sazba poplatku, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu, anebo poživatel sirotčího důchodu, činí ročně:
* 150 korun za prvního psa a 300 korun za druhého a každého dalšího psa v rodinných domech,
* 200 korun za prvního psa a 300 korun za druhého a každého dalšího psa v ostatních typech staveb,
* 100 korun za prvního psa a 300 korun za druhého a každého dalšího psa ve všech typech staveb v městských částech Kaňk, Malín,
* 100 korun za prvního psa a 300 korun za druhého a každého dalšího psa v městských částech Neškaredice, Perštejnec, Poličany,
* 150 korun za prvního psa a 300 korun za druhého a každého dalšího 
u poplatníka, který má zrušený trvalý pobyt a je evidován v informačním systému na adrese sídla úřadu.
Uhlířské Janovice – 200 korun za prvního psa, 300 korun za druhého a každého dalšího.
Čáslav – 200 korun za prvního psa, za druhého a každého dalšího psa 300 korun.
Zbraslavice – Poplatky jednotné – rodinný dům – 60 korun, bytový dům – 80 korun, osady patřící pod obec Zbraslavice – 30 korun.
Rataje nad Sázavou – Poplatky jednotné – první pes – 100 korun, druhý a další – 150 korun.
Zruč nad Sázavou – 200 korun za prvního psa, za druhého a každého dalšího psa zvyšuje město sazbu o 50 procent.
Vrdy – Jednotné platby – Vrdy 150 korun, Dolní Bučice 150 korun, Horní Bučice – 120 korun, Zbyslav – 120 korun, Koudelov, Skovice, Vrdy – Pod Vinicí a osamělá obydlí 60 korun. Za druhého a každého dalšího psa je poplatek stejný.

Autor: Redakce

10.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení