„Mám tolik ome〜zení, že najít vyhovující práci je pro mě nemožné,“ svěřila se starší žena z Kutnohorska. Na úřad práce se dostala poté, co jí byl odebrán invalidní důchod. Chtěla by se vrátit mezi lidi a pracovat, avšak nemůže dlouho stát ani sedět a chodí s problémy. Brzy se unaví a trpí bolestmi.

Osob se zdravotním postižením v různém rozsahu evidoval Úřad práce v Kutné Hoře koncem dubna celkem 481, což je zhruba čtvrtina všech evidovaných nezaměstnaných v regionu. „Počet osob se zdravotním postižením v evidenci se drží stabilně ve vysokých číslech, i když početně dlouhodobě mírně klesá,“ přiblížil vedoucí kanceláře úřadu práce Václav Hüttner.

Hlavní příčinou je nedostatek vhodných volných míst. „Přestože úřad podporuje za〜městnávání osob se zdravotním postižením, ze strany zaměstnavatelů přetrvává často obava ze zaměstnávání těchto osob,“ dodal. Dalším důvodem je nízká kvalifikační úroveň těchto uchazečů. Jejich zdravotní omezení se často zvyšuje s věkem, a pokud dojde k takovéto kumulaci různých han〜dicapů, je často reálně nemožné jim najít vhodné zaměstnání.

Zaměstnavatelé, kteří mají nad pětadvacet pracovníků, musí podle zákona vyčlenit čtyři procenta míst pro zdravotně postižené jinak hradí “jakousi pokutu“ za nesplnění. Kutnohorský úřad práce má seznam více než stovky zaměstnavatelů v regionu, kteří tuto povinnost mají.

Co do počtu osob se zdravotním postižením evidují nejvíce osob největší firmy v čele se společností ČKD Kutná Hora. Nejvyšší procentu těchto osob zaměstnávají firmy Amba, Va〜riel a Topol Water. „Máme tu jednu paní na zkrácenou pracovní dobu,“ podotkla jednatelka firmy na výrobu školního nábytku Amba Lenka Ondrušová. Nikoho těžce postiženého ve výrobě nemají a ani by to v tomto provozu nebylo možné. „Žádné pomůcky ani pracoviště jsme upravovat ne〜museli,“ dodala Ondrušová.

Lidé se zdravotním postižením, ať už fyzickým či duševním, tak nejčastěji nacházejí uplatnění v chráněných dílnách, které jsou součástí různých ústavů či sociálních neziskových organizací. Vyrábějí například keramické ozdoby a ty se potom prodávají. Někteří pomáhají s úklidem, v kuchyni nebo v prádelně v ústavu, ale i mimo něj. Láďa Petrželka z Domova Na Hrádku v Červeném Hrádku už více než rok dojíždí pomáhat s úklidem do automobilového salonu v Kolíně.