Učitelé dnes, týden před zahájením nového školního roku, vyráží do škol, aby je připravil na výuku. „Zdobí se třídy a celá škola, přesazují se kytky, protože to potřebují. Připravujeme školu, aby byla připravena pro žáky,“ popsala náplň přípravného týdne zástupkyně ředitele Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře Zdeňka Blatníková. Učitelé musí také podle Blahníkové podstoupit školení o bezpečnosti práce a minimálně dvě porady.

Připravují se učitelé, děti i rodiče

Kromě učitelů se na školu připravují i rodiče. Investují do svých dětí energii a peníze na nákup školních potřeb. „Nejvíce se prodávají sešity, obaly, pera, tužky, aktovky, penály. Abnormální zájem u holčiček je o veškeré desky, obaly a penály s jejich oblíbenou zpěvačkou nebo s kočičkou. Kluci nakupují věci s auty a kreslenými hrdiny,“ popsala nejprodávanější srpnový sortiment Dana Vaňková z čáslavského papírnictví.

Velké nároky na školní vybavení klade hlavně výtvarná výchova, kdy děti musí mít čtvrtky, lepidlo, nůžky, tempery, vodové barvy, štětce různé velikosti a další pomůcky k malování a vyrábění. Na tělesnou výchovu jsou potřeba sportovní boty do tělocvičny a ven, tepláky či kraťasy a tričko.

Dost peněz stojí i sešity. Na Základní škole ve Vrdech však rodičům pomáhají. Na konci roku prodávají dětem přesně ty sešity, které v dalším ročníku potřebují. „Syn si sešity kupoval před prázdninami ve škole. Přinesl si igelitku se sešity, které bude potřebovat na nový školní rok pro svou třídu,“ vysvětlila maminka šesťáka Daniela Čechová.

Výhodné je nakupovat i na internetu.„Batoh i penál jsme kupovali přes internet. Byla akce bez poštovného a hlavně výběr, protože v obchodech jsou tři čtyři oproti tomu na internetu mraky,“ vysvětlila Daniela Čechová, která má doma jednoho školáka a dcera jde v září poprvé do mateřinky. „Amálka jde do školky, takže té jsme museli koupit bačkůrky a kartáček a zubní pastu. Tepláky, pyžamo a věci na převlečení má z domova,“ řekla Čechová. Děti však nepotřebují jen školní potřeby, ale i oblečení. „Museli jsme synovi koupit i nové oblečení, protože se ze všeho vytáhl, což byla nejdražší část nákupu,“ dodala Daniela Čechová.

Peníze ušetří burzy učebnic

Středoškoláci si kromě propisek a sešitů musí kupovat i učebnice. Střední školy a gymnázia pořádají burzy, kde si studenti vzájemně prodávají starší a tím pádem i levnější učebnice, které pak mohou opět prodat o rok mladším spolužákům. Školáci mají ale ještě týden na odpočinek před desetiměsíčním
školním zápřahem. Takže především ti starší nechávají veškeré přípravy a nakupování až na první měsíc školního roku.

ZUZANA LEBDUŠKOVÁ