VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: ODS neuspěla s odvoláváním hejtmana Davida Ratha

Praha -Zbavit Davida Ratha (ČSSD) funkce středočeského hejtmana se v úterý pokusili občanští demokraté v krajském zastupitelstvu.

14.7.2009
SDÍLEJ:

ODS neuspěla s odvoláváním hejtmana Davida RathaFoto: DENÍK/Milan Holakovský

„Navrhuji předřadit před majetkové záležitosti bod odvolání hejtmana Středočeského kraje,“ řekl hned po začátku jednání krajského zastupitelstva Rathův předchůdce na hejtmanském postu Petr Bendl. „V kraji se dějí věci, které ODS – a jsem přesvědčen, že i řada voličů sociální demokracie a komunistů nechce,“ zdůraznil Bendl.

Po více než hodinové slovní přestřelce mezi Bendlem a Rathem, plné vzájemných výtek, obviňování, invektiv a již tradičním dohadování o tom, zda střední Čechy více poškodil současný hejtman, anebo jeho předchůdce, ale návrh občanských demokratů nezískal dostatečnou podporu. Komunisté ani zastupitelé za ČSSD se podle očekávání k Bendlovi nepřipojili, a tak pokus o odvolání hejtmana nevyšel.

Čtyři zastupitelé se ovšem k návrhu vůbec nevyjádřili – nebyli ani pro, ani proti, ani se nezdrželi hlasování. Z jednacího sálu sice neodešli, ale v daném okamžiku se stali neviditelnými. Z 61 přítomných tedy hlasovalo 57 zastupitelů: 22 bylo pro další hlasování o odvolání hejtmana, 34 se vyslovilo proti a jeden se zdržel hlasování.

Občanští demokraté zůstali sami

„Ukázalo se, že hráz spolupráce sociálních demokratů a komunistů je ve středních Čechách velmi pevná,“ komentoval Bendl výsledek. Byl poněkud zaskočen tím, že se k jeho návrhu nepřidala čtveřice nezávislých starostů, kteří jsou nejmenším ostrůvkem v zastupitelstvu jinak polarizovaném do táborů ODS, ČSSD a KSČM. „Jedinci z řad nezávislých starostů, zřejmě motivováni dostatečnými subvencemi z krajského rozpočtu, nehlasovali. Je evidentní, že spíš hájí zájmy svého města a říkají si: to ať si tam vyřídí ODS s ostatními, pro nás každá koruna dotace dobrá,“ posteskl si Bendl. Připustil ale, že s nezávislými neměl předjednaný společný postup. Prostě předpokládal, že se přidají…

Příště už možná ano, slíbila za nezávislé starosty zastupitelka Věra Kovářová. Konstatovala, že s kolegy mají řadu výhrad vůči Rathovým krokům – především se jim nelíbí způsob komunikace na jednání zastupitelů včetně narážek a urážek, Kovářová má také vážné výhrady vůči zpochybňování výroku soudu k hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví krajem. Kolem samotných poplatků navíc podle ní nastal „neslýchaný zmatek“. Přesto se s kolegy rozhodla tentokrát proti Rathovi nevystoupit. „Návrh ODS byl pro nás nový, dozvěděli jsme se to až dnes ráno a nebylo to s námi projednáno,“ objasnila Kovářová, proč se zrodila taktika mrtvého brouka. „Rozhodli jsme se, že se tohoto hlasování nezúčastníme, protože jsme předem nevěděli, že by toto hlasování mělo být – a neměli jsme s ODS nic předjednané,“ vysvětlila s tím, že budoucím dohodám se nebrání.

Nezávislých se ODS příště už zeptá

Ani negativní výsledek občanští demokraté nevnímají jako jednoznačný neúspěch. Že nevyhrají, mohli očekávat. Již dříve však Dagmar Nohýnková z ODS připomněla, že vzhledem k rozložení sil v krajském zastupitelstvu nemají jinou možnost než na počínání, které považují za Rathovy závažné chyby, pokazovat důrazně a mediálně přitažlivě – tedy návrhem na hejtmanovo odvolání. Nelze tudíž vyloučit, že krajští zastupitelé budou i návrhu na odvolání Ratha z postu hejtmana hlasovat na některém z příštích zasedání opět.

„Ukazuje se ale, že nezávislým nestačilo, že se o té věci hodinu a půl diskutovalo. Jestli na tohle nemají názor, jestli nežijí ve středních Čechách a nevidí, co hejtman Rath dělá, tak tomu nerozumím,“ míní Bendl. „Budeme s nimi muset promluvit a zeptat se jich na názor,“ připomněl s tím, že teprve pak se občanští demokraté rozhodnou, zda pokus o odvolávání hejtmana zopakují. Jiný spojenec než nezávislí starostové totiž pro ODS nepřipadá v úvahu. „Komunisté a sociální demokraté dali jasně najevo, že hejtmana podporují,“ přiznal Bendl jisté zklamání. Čekal totiž, že hejtmana hodí přes palubu i někdo z levice.

Hejtman Rath si před hlasováním věřil

Sám Rah očekává, že pokusy o jeho odvolání se budou opakovat. „Podle mého soudu má ODS strach z těch kroků, které děláme – prověřujeme jejich smlouvy a různé jejich vazby – a snaží se nás ostrašit nebo zastavit,“ konstatoval s tím, že ze strany protivníků jde o klasický způsob vedení politického boje. „Všechny zásadní kroky, které jsme udělali, jako například placení poplatků za pacienty, personální změny, kdy jsme vyměnili celou řadu lidí navázaných na ODS a provázaných s ODS a další klíčové věci jsou plněním našeho předvolebního programu. Chápu, že ODS se nelíbí, že plníme naše předvolební sliby, ale my z toho v žádném případě neuhnem.“ Podporou kolegů z ČSSD a komunistů si Ra byl podle vlastních slov celkem jist. „Nikdy ale až do chvíle, kdy dojde k hlasování, nevíte, jak to dopadne,“ připustil.

Autor: Milan Holakovský

14.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení