Takový návrat z dovolené si starosta Kácova patrně nenaplánoval. Městys bouří, rodiče vášnivě protestují proti záměru prodat budovu „staré“ školy soukromníkovi a sloučit výuku prvního i druhého stupně vzdělávacího zařízení pod jednu střechu. Ve středu večer došlo konečně k setkání starosty Jaroslava Buchala s rodiči.

Chyba je pouze ve špatné komunikaci?

„Máme možnost pokračovat v konfrontačním jednání z vaší strany, nebo se pokusit spolupracovat,“ řekl starosta v úvodu, hned poté, co byli přítomní seznámeni s průběhem předcházejících jednání a napjatou situací kolem obecního rozpočtu. Přítomné rodiče takové prohlášení příliš nenaladilo.

Ostatně podobně nešťastně volených slov nebo postupů v jednání je možné v kauze kácovské školy najít povícero. Sám starosta uznal, že netušil, jak bouřlivou reakci postup zastupitelstva při zjišťování možností jak nakrmit dluhy značně vyhládlou obecní kasu, nakonec vyvolá.

„Škola se ještě neprodává, zjišťujeme pouze možnosti. Ani na veřejné schůzi zastupitelstva šestadvacátého září se ještě zdaleka nemusí hlasovat o prodeji!“ vysvětloval důrazně Jaroslav Buchal a současné všechny přítomné na tuto schůzi pozval. Je dost možné, že zářijové jednání zastupitelstva se odehraje ve velmi bouřlivé kulise, ostatně středeční večer už ledacos napověděl.

Rodiče starostovi příliš nedůvěřují

Jednou z ozvěn minulosti, která v lidech dosud budí silnou nedůvěru, je již uskutečněný prodej objektu zdravotního střediska. Po jeho realizaci přišel městys o dětskou lékařku, což rodiče nesou s pochopitelnou nelibostí.

„Prodej střediska nám vynesl zhruba milion korun, v opačném případě bychom do budovy museli naopak milion korun investovat, abychom provedli nutné opravy. A ten milion ovšem obec k dispozici neměla a nemá. Navíc s odchodem dětské lékařky neměl prodej nemovitosti co dělat,“ obhajoval ekonomickou správnost rozhodnutí starosta.

V posledním bodě se ovšem mýlí a rodiče mu to vyčítají. Podle starosty Buchala je skutečným důvodem odchodu doktorky Karly Nešporové nedostatek malých dětí v Kácově.

„V Kácově samozřejmě není tolik dětí jako třeba v Uhlířských Janovicích, ale stejně jsem byla připravená tam jezdit. Ale nájem, jenž po mně chtěla nová majitelka, a nevhodné podmínky, v kterých bych byla nucena pracovat, mě přesvědčily, že tento luxus si opravdu nemohu dovolit,“ konstatovala pediatrička Karla Nešporová.

Právě situace kolem zdravotního střediska byla během středečního setkání občany několikrát zmiňována.

„Prodali jste středisko, o kterém jste nejdříve tvrdili, že ho neprodáte. Ještě v létě jste totéž říkali i o škole,“ zaznělo na adresu starosty a obecních zastupitelů.

„Já chápu starosti rodičů, ovšem mojí povinností je hájit ekonomický zájem obce. Je potřeba si uvědomit, že nutně potřebujeme zvýšit příjem do obecní pokladny. Bez toho bychom nebyli schopni splácet dluhy. Pokud si ovšem některé majetky ponecháme i nadále, nebudeme stejně v dohledné době schopni je udržovat, natož opravovat,“ upozornil Jaroslav Buchal.

Spekulace, které se objevily v internetové diskuzi, že zájem o prodej školy a zahrady souvisí s faktem, že na zahradu navazují soukromé pozemky Jaroslava Buchala, starosta rezolutně popřel: „To je naprostá nehoráznost. Předmětné pozemky jsou již více než patnáct let k dispozici škole, samozřejmě bezúplatně a o jejich prodeji současně se školou jsem nikdy nejednal!“

Boj o školu tedy nekončí, pokračování přinese veřejná schůze zastupitelstva 26. září. O průběhu vás budeme samozřejmě informovat.