A platí to dodneška. Otázkou však zůstává, zda se jedná o reálné záměry nebo spíš jen o nadoblačné plány fantastů.

Spíše na druhou možnost ukazuje po tři roky trvající stanovisko Krajského úřadu Středočeského kraje. Právě na ně totiž tvrdě narazilo město Kutná Hora poté, co v roce 2008 podalo žádost o vynětí půdy Na Rovinách ze zemědělského půdního fondu. V lokalitě se totiž měl měnit územní plán a následně stavět. Celou novou čtvrť pro své zaměstnance zde například chtěl vybudovat kutnohorský elektronický gigant Foxconn. Nejen z tohoto záměru však v současnosti sešlo.

Ačkoliv se totiž město opakovaně pokoušelo dosáhnout změny stanoviska krajského úřadu, ten se opírá o vyjádření ministerstva životního prostředí jako nadřízeného orgánu ochrany zemědělské půdy a na svém postoji trvá. „Nesouhlasné vyjádření vydal krajský úřad - odbor životního prostředí a zemědělství na úseku zemědělského půdního fondu. Jedná se o rozsáhlé plochy kvalitní zemědělské půdy I. a II. třídy ochrany,“ odůvodnila aktuálně odpor Středočeského kraje ke změně jeho mluvčí Berill Mascheková.

Vyjádření kutnohorského starosty Ivo Šance nevyznělo jednoznačně tak, že by město do budoucna veškeré plány na výstavbu Na Rovinách opustilo.

„Kontaktovali nás někteří zájemci, ale bylo to jen v rovině naprosto předběžného zájmu,“ řekl starosta s tím, že žádný konkrétní záměr na výstavbu ve zmíněné lokalitě zatím neexistuje.

„Ticho po pěšině“ je už velmi dlouho také na odboru investic kutnohorské radnice. „Nejméně tři roky jsem o žádném záměru Na Rovinách neslyšel,“ potvrdil jeho vedoucí Jiří Janál.

Tichou připomínkou doby, kdy se o výstavbě Na Rovinách vážně uvažovalo, tak zůstává například jen studie nové čtvrti, zveřejněná na internetových stránkách libereckého ateliéru „Mjölk architekti“. Jeho zástupce Vojtěch Urban k zveřejněné studii říká: „Zadavatelem urbanistické studie byl Foxconn, který měl v plánu rozšířit výrobu v Kutné Hoře a tím pádem i potřeboval ubytovat spoustu lidí. Zadali tedy vyhotovení studie nové městské části jisté pražské projekční kanceláři. Náš ateliér byl tedy pouze subdodavatelem této pražské firmy. V kontaktu s městem a ani s Foxconnem jsme vůbec nebyli.“ Podle Urbana z projektu nakonec sešlo kvůli, jak se domnívá, nástupu hospodářské krize. „Ta studie, jejíž část je k vidění na našem webu, je sice ucelená, ale vlastně v plenkách, protože dál už jsme ji nerozpracovávali. Prostě se něco odevzdalo a dál to nepokračovalo,“ uzavřel Urban.

O tom, že v současnosti se jedná o mrtvý projekt, svědčí i slova Tomáše Kmoška z oddělení SER & EHS department firmy Foxconn. Po konzultaci s hlavou společnosti Jimem Changem o možnosti vybudování bytů pro zaměstnance firmy Na Rovinách říká: „Nebudeme se již dále zabývat touto možností, jelikož máme stanovené jiné obchodní záměry.“