VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální problémy má řešit nový plán

Kutná Hora – Řešit situaci sociálně slabých obyvatel má nový strategický plán města Kutná Hora, přijatý městskou radou. Plán je dílem odborné platformy Lokální partnerství Kutná Hora, kterou ve městě vede vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Předmětem plánu jsou takzvaně sociálně vyloučení obyvatelé. Většinou se jedná o Romy v městské části Neškaredice.

4.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Schindlerová

Opatření, která mají vést k naplňování plánu, je hned několik. Jedná se například o sociální firmu, který pomůže sociálně vyloučeným získat zaměstnání, přípravnou třídu pro předškolní vzdělávání na Základní škole Kamenná stezka, azylový dům pro matky s dětmi a další.

Kutnohorský starosta Ivo Šanc vnímá podle svých slov strategický plán jako významný prostředek k řešení závažných sociálních problémů ve městě. „Začleňování sociálně vyloučených skupin obyvatel je složitým a někdy i veřejností ne úplně chápaným úkolem, který však v dlouhodobé perspektivě znamená zabránění mnohem složitější situaci,“ míní.

Ke konkrétnímu „jízdnímu řádu“ přirovnala plán zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Jeho přijetím podle ní končí první fáze působení Agentury pro sociální začleňování v Kutné Hoře. „Spolupráce všech subjektů zapojených do činnosti lokálního partnerství zatím funguje velmi dobře a věříme, že bude takto pokračovat i ve fázi přípravy a realizace projektů,“ dodala Šimůnková.

Členové Lokálního partnerství byli při práci na plánu rozděleni do čtyř pracovních skupin podle hlavních témat, kterým přikládali největší důležitost. Šlo o oblasti vzdělávání, bydlení, zaměstnávání a prevence sociálně patologických jevů.

Hlavním cílem plánu v oblasti vzdělávání má být zajistit dětem ze sociálně vyloučených lokalit průchod hlavním vzdělávacím proudem – od předškolního až po střední vzdělání a navázat vzdělávání na úspěšné získávání pracovních míst. Napomoci by tomu měla přípravná třída pro předškolní vzdělávání na Základní škole Kamenná stezka a užší spolupráce mezi rodiči žáků a školami.

Dlouhodobě nezaměstnaným obyvatelům, pro které je kvůli nízké kvalifikaci obtížné sehnat zaměstnání a kteří postupně ztrácejí pracovní návyky, má pomoci nová sociální firma. Ta má spolupracovat s městem a získávat od něj zakázky na úklidové práce nebo údržbu městské zeleně.

Vyroste i nízkoprahový klub

V kapitole bydlení je cílem vyplývajícím ze strategického plánu umožnit sociálně slabším obyvatelům na základě vlastní aktivity přejít z nestálé formy krátkodobého bydlení na ubytovnách postupně na dlouhodobé nájemní bydlení.

K dalším záměrům, které mají napomoci sociálnímu začleňování v Kutné Hoře, by měl patřit například nízkoprahový klub pro mládež. Z dotací evropských strukturálních fondů pak bude postaven azylový dům pro matky s dětmi, centrum služeb a vzdělávání včetně zajištění jejich provozu do roku 2015.

„V současné chvíli budeme členům Lokálního partnerství poskytovat pravidelnou podporu při přípravě žádostí o dotace na jednotlivé projekty tak, aby měli co největší šanci na úspěch ve výběrových řízeních,“ poznamenal lokální konzultant agentury v Kutné Hoře Vít Lesák. Mezi zmíněné členy lokálního partnerství patří vedle již zmíněné agentury a města Kutná Hora například Úřad práce Kutná Hora, městská policie, Policie České republiky, Probační a mediační služba, Základní škola Kamenná stezka, Základní škola a praktická škola Kutná Hora, Oblastní charita Kutná Hora, Občanské sdružení Prostor, obecně prospěšná společnost Rytmus Benešov, pečovatelská služba či Kulturní sdružení Romů Kutná Hora.

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády České republiky vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva. V Kutné Hoře působí od května roku 2010.

Autor: Ondřej Dvořák

4.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Židovská synagoga v Čáslavi se otevřela v neděli pro veřejnost.
25

Židovská synagoga v Čáslavi se otevřela v neděli pro veřejnost

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Jedním z hlavních vrcholů tohoto roku pro překážkové závodníky ve Spartan Race Michala Pavlíka a Martinu Fabiánovou z Kutné Hory byly tři závody během jednoho víkendu na Havajských ostrovech.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení