VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální problémy má řešit nový plán

Kutná Hora – Řešit situaci sociálně slabých obyvatel má nový strategický plán města Kutná Hora, přijatý městskou radou. Plán je dílem odborné platformy Lokální partnerství Kutná Hora, kterou ve městě vede vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Předmětem plánu jsou takzvaně sociálně vyloučení obyvatelé. Většinou se jedná o Romy v městské části Neškaredice.

4.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Veronika Schindlerová

Opatření, která mají vést k naplňování plánu, je hned několik. Jedná se například o sociální firmu, který pomůže sociálně vyloučeným získat zaměstnání, přípravnou třídu pro předškolní vzdělávání na Základní škole Kamenná stezka, azylový dům pro matky s dětmi a další.

Kutnohorský starosta Ivo Šanc vnímá podle svých slov strategický plán jako významný prostředek k řešení závažných sociálních problémů ve městě. „Začleňování sociálně vyloučených skupin obyvatel je složitým a někdy i veřejností ne úplně chápaným úkolem, který však v dlouhodobé perspektivě znamená zabránění mnohem složitější situaci,“ míní.

Ke konkrétnímu „jízdnímu řádu“ přirovnala plán zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Jeho přijetím podle ní končí první fáze působení Agentury pro sociální začleňování v Kutné Hoře. „Spolupráce všech subjektů zapojených do činnosti lokálního partnerství zatím funguje velmi dobře a věříme, že bude takto pokračovat i ve fázi přípravy a realizace projektů,“ dodala Šimůnková.

Členové Lokálního partnerství byli při práci na plánu rozděleni do čtyř pracovních skupin podle hlavních témat, kterým přikládali největší důležitost. Šlo o oblasti vzdělávání, bydlení, zaměstnávání a prevence sociálně patologických jevů.

Hlavním cílem plánu v oblasti vzdělávání má být zajistit dětem ze sociálně vyloučených lokalit průchod hlavním vzdělávacím proudem – od předškolního až po střední vzdělání a navázat vzdělávání na úspěšné získávání pracovních míst. Napomoci by tomu měla přípravná třída pro předškolní vzdělávání na Základní škole Kamenná stezka a užší spolupráce mezi rodiči žáků a školami.

Dlouhodobě nezaměstnaným obyvatelům, pro které je kvůli nízké kvalifikaci obtížné sehnat zaměstnání a kteří postupně ztrácejí pracovní návyky, má pomoci nová sociální firma. Ta má spolupracovat s městem a získávat od něj zakázky na úklidové práce nebo údržbu městské zeleně.

Vyroste i nízkoprahový klub

V kapitole bydlení je cílem vyplývajícím ze strategického plánu umožnit sociálně slabším obyvatelům na základě vlastní aktivity přejít z nestálé formy krátkodobého bydlení na ubytovnách postupně na dlouhodobé nájemní bydlení.

K dalším záměrům, které mají napomoci sociálnímu začleňování v Kutné Hoře, by měl patřit například nízkoprahový klub pro mládež. Z dotací evropských strukturálních fondů pak bude postaven azylový dům pro matky s dětmi, centrum služeb a vzdělávání včetně zajištění jejich provozu do roku 2015.

„V současné chvíli budeme členům Lokálního partnerství poskytovat pravidelnou podporu při přípravě žádostí o dotace na jednotlivé projekty tak, aby měli co největší šanci na úspěch ve výběrových řízeních,“ poznamenal lokální konzultant agentury v Kutné Hoře Vít Lesák. Mezi zmíněné členy lokálního partnerství patří vedle již zmíněné agentury a města Kutná Hora například Úřad práce Kutná Hora, městská policie, Policie České republiky, Probační a mediační služba, Základní škola Kamenná stezka, Základní škola a praktická škola Kutná Hora, Oblastní charita Kutná Hora, Občanské sdružení Prostor, obecně prospěšná společnost Rytmus Benešov, pečovatelská služba či Kulturní sdružení Romů Kutná Hora.

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády České republiky vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva. V Kutné Hoře působí od května roku 2010.

Autor: Ondřej Dvořák

4.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Drakiáda na fotbalovém hřišti v Čáslavi.
47

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Na "zimáku" se sešli po pětadvaceti letech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zajímavé setkání se uskutečnilo v neděli 15. října odpoledne na zimním stadionu v Kutné Hoře. Na ledě se po pětadvaceti letech sešli hokejisté, kteří zde trénovali ještě jako malí kluci a góly stříleli za TJ Stadion Kutná Hora, jak se tehdy kutnohorský hokejový oddíl jmenoval.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení