VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byla první starostka na Uhlířskojanovicku

Podveky – Podveckou radnici vede již čtvrté volební období starostka Eva Mottlová.

19.5.2011
SDÍLEJ:

Eva Mottlová, starostka obce Podveky.Foto: archiv starostky

Myslíte si, že ženy v politice, respektive na radnici, přinášejí nějakou výraznou změnu stylu v řízení? Je tam znát nějaký ženský element?

Ano, ženy jsou hlavně matky a starají se o obec jako o rodinu. Aby si děti měly kde hrát, obec postavila hřiště. Aby bylo kde nakupovat, obec provozuje prodejnu potravin. Aby byla pracovní příležitost, obec provozuje šicí dílnu. Dále abychom se dostali do škol, do práce, k lékaři a do úřadů. Obec pravidelně přispívá na dopravní obslužnost, na základní a mateřské školy, pronajala nebytové prostory na zdravotní středisko, kadeřnictví, masáže. Obnovila knihovnu a zrekonstruovala klubovnu s volně přístupným internetem. Zřídila Czech Point, ověřování podpisů a vidimaci listin.

Jaký máte pocit z vedení obce?

Je to velice náročná a odpovědná práce. A je těžké uspokojit všechny občany.

Je to znát konkrétně v nějakých oblastech správy obce?

Kdyby byl dostatek finančních prostředků, nemusely by se upřednostňovat některé akce. Připomínky a potřeby občanů by se plnily rychleji. Systém rozdělovaní dotací je nevyhovující, malé obce jsou velmi znevýhodněné.

A vám osobně je nějaká oblast působení bližší?

Během funkce jsem prošla všemi oblastmi, což je na malé obci škála velmi široká. Samozřejmě se vždycky zajímám hlouběji oblastí, která je zrovna nejaktuálnější.

Šla byste i do vyšší politiky?

Ne, nikdy jsem po tom netoužila.

Jak ovlivňuje vaše práce váš soukromý život?

Naivně jsem si myslela, že děti a manžel budou mimo hru. Ale když se zaváděl nepopulární poplatek za odvoz popelnic, musela o něm diskutovat i dcera na diskotékách. A když jsem řešila nějakou stížnost, a jedna strana se cítila poškozená, přestala zdravit i manžela. Někdy se společenské akce stávají dalším projednáváním záležitostí obce.

Jak vidíte svůj život před vstupem na radnici a potom?

Bezstarostný, neřešila jsem sousedské spory, nemusela jsem připravovat a plánovat investiční akce. Nebála jsem se přívalového deště nebo hustého sněžení. Ale starosti nechme stranou, mám velikou radost z toho, co se nám podařilo vybudovat, a ze všech sportovních a společenských akcí v obci. V příštím roce budeme oslavovat 120 let založení sboru dobrovolných hasičů, na soutěžích nás reprezentuje mužské a dokonce i ženské družstvo, které vyhrálo letošní okrsek.

Měla jste nějaké plány, které se tím, že jste vstoupila na radnici, změnily? Měla jste nějaké plány v případě neúspěchu v posledních volbách?

Samozřejmě, ale realizují se pomaleji, než jsem se domnívala. Dala bych příležitost jiným a sháněla bych si nové pracovní místo, protože v původním zaměstnání mě skoro po dvaceti letech asi nepotřebují. Měla jsem velkou radost, že mě podpořilo tolik voličů, a mohu jim slíbit, že budu pokračovat ve zvelebování obce.

Úřadujete i doma?

Také večer upravuji naši webovou stránku, za kterou jsme mimochodem obdrželi od redakce Kutnohorského deníku v hodnocení tři jedničky. Ale už se to nedá srovnávat s rokem 1993, kdy naše obec vznikla rozdělením obce Otryby, občané Soběšína a Otryb se osamostatnili. Takže se ve staré škole v Podvekách musela zřídit nová úřadovna pro Obec Podveky s osadami Ježovice, Útěchvosty a Zalíbená. Postupně se budova zaplnila dalšími provozovnami.

Setkala jste se za dobu působení na obecním úřadě s nějakou ženskou lobby v komunální politice?

Ne, nesetkala. V zastupitelstvu máme tři ženy a šest mužů.

Setkala jste se při jednání z pozice starostky s jiným přístupem mužů v pozici protistrany?

Ne , nesetkala. Když jsem se v roce 1993 stala první starostkou na Uhlířskojanovicku, kolegové mě ochotně přijali mezi sebe.

19.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Devátý ročník Veteran Rallye Kutná Hora
97

OBRAZEM: V Kutné Hoře se odehrál devátý ročník Veteran Rallye

Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.
10

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník oper air festivalu Tyjátrfest se bude konat až do neděle 20. srpna v divadelním amfiteátru Václava Veselého na Kaňku. Zábava je připravena pro všechny věkové kategorie.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení