Kutnohorský státní zástupce Pavel Soukup zrušil Gajdošovo obvinění ztrestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. „Uložil jsem policii, aby ověci jednala znovu poté rozhodla,“ řekl Pavel Soukup, který tak vyhověl Gajdošovým námitkám sepsaným do stížnosti.

Co to znamená vpraxi? Pokud kriminalisté chtějí Gajdoše znovu obvinit a trestně stíhat, musí na to jít jinou cestou. „Vyhrál jsem bitvu, ale rozhodně ne válku. Čeká mě ještě dlouhá cesta, abych prokázal svou naprostou nevinu,“ řekl Deníku Vladimír Gajdoš, kterého vyšetřování a policejní výslechy psychicky hodně zatěžují. „Nespím, málo jím. Je to dost stresující. Navíc se obávám, aby mým dětem jejich kamarádi neříkali: no jo, tvůj táta je kriminálník.“

Jak Deník informoval, Gajdoš se do spárů policie dostal poté, co na něj konkrétní osoba podala trestní oznámení kvůli údajnému podhodnocení pivovarské technologie, kterou Tebis chtěl prodat kutnohorskému pivovaru. Podle našich informací se na policii obrátil Jindřich Bartoň. Ten to však už dříve kategoricky popřel. „AkTebisu se vsoučasné době nebudu vyjadřovat,“ doplnil.

Není přitom bez zajímavosti, že policii aktivizoval člověk, který coby bývalý místostarosta přesně věděl ovšech krocích, které Vladimír Gajdoš dělal vdobě, kdy údajně mělo dojít ktrestnému činu. Atyto kroky schvaloval. Sám Gajdoš nehodlá Bartoňovu roli komentovat. „Nehodlám spekulovat,“řekl.

„Jsem rád, že státní zástupce obvinění zrušil. Avěřím, že se ukáže, že žádná zvěrstva ve vedení společnosti Vladimír Gajdoš nepáchal,“ komentoval starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.

Policie se tak bude muset při prověřování okolností údajně podhodnoceného prodeje pivovarské technologie zmajetku KH Tebis ubírat jiným směrem. Ostatně jako už poněkolikáté.

Jak jsme již vsouvislosti skauzou Vladimíra Gajdoše informovali, kutnohorská policie případné protizákonné jednání jednou šetřila. Ale odložila. Neměla se čeho chytit.

Někteří lidé, snimiž Deník okauze hovořil, se domnívají, že ve skutečnosti se nehraje oGajdoše, který by nakonec ani nemusel jít ksoudu. Jde prý spíše jen odobře zinscenovanou hru. Gajdošova diskreditace má být prý ve skutečnosti pošpiněním celé firmy KHTebis.

„Atím by zastánci privatizace Tebisu dosáhli snazší argumentace před veřejností. Stačí říct, že se vTebisu špatně hospodaří a soukromý subjekt to udělá lépe. To vočích lidu funguje,“ řekl člověk blízký radnici. Nepřál si ale zveřejnitjméno.

„Apokud by měl být někdo stíhán, pak rozhodně ne Gajdoš, ale třeba členové rady města, kteří tehdy jako valná hromada Tebisu jednateli nařídili, aby technologii prodal. Audělali to bez souhlasu zastupitelů,“ podotkl.

Přestože nerad spekuluje, ktéto verzi se kloní isám Vladimír Gajdoš.

Kauza se naplno rozběhla na zastupitelstvu vloni vlednu. Tam vystoupil Jindřich Bartoň a poukázal na sporný prodej pivovarské technologie. Aupozornil na údajně nízkou prodejní cenu, na níž by město prý prodělalo přibližně čtyři miliony korun. Acenu navrhoval Vladimír Gajdoš.

Ten to nepopírá. Odmítá však vinu stím, že cena byla vykalkulovaná reálně a jeho návrh schválila jak rada města jako valná hromada KH Tebisu, tak později idozorčí radafirmy.

Navíc je podle jednatele Gajdoše třeba rozlišovat účetní a tržnícenu.

„Vdokumentech, které si archivujete, vám mohou figurovat jakákoliv čísla. Ale odborníci jasně řekli, že město by na obchodu naopak ještě vydělalo, protože tržní hodnota úzce specializovaného zařízení byla ještě nižší. Nelze jej totiž použít kdekoliv, nýbrž opět jen vdaném odvětví,“ hájí se a používá příklad.

„Je to stejné, jako kdybych si vdomě postavil výtah na míru a poté jej chtěl prodat do jiného domu. Rozhodně jej těžko prodám za účetní hodnotu. Na trhu vdanou chvíli bude mít cenu mnohem nižší, protože nebude použitelný vkterémkoliv domě, na který si ukážete,“ řekl Vladimír Gajdoš.

Prodej obchodního podílu v Tebisu? Stále se jedná…

Kutnohorská radnice, která je stoprocentním vlastníkem KH Tebis, chce do firmy přivést strategického partnera. Ten by měl odkoupit většinový obchodní podíl, přesněji 51 procent. Zatím však snahy zůstaly u ledu. To i přesto, že místostarosta Tomáš Benada (ODS), jenž je pověřen realizací prodeje podílu, už partnera ve výběrovém řízení sehnal. Jenže způsob, jakým to provedl, je trnem v oku mnoha lidem. A nelíbí se jim ani vítězná firma Česká kapitálová společnost a.s. I proto starosta Ivo Šalátek nenechal prodej schválit na zářijovém zastupitelstvu, přestože ho rada města podpořila a zastupitelům předložila jako návrh. „Pokud jsou pochybnosti, musí se vyjasnit. Bod jednání jsem raději stáhl. Byla ustanovena komise, do níž má přístup kterýkoliv ze zastupitelů. I z opozice. Tato komise vše znovu probere a posoudí. Teprve potom budeme ve výběru partnera pokračovat,“ dodal Šalátek.

KH Tebis

- funguje v Kutné Hoře od 90. let, do obchodního rej〜stříku zapsána jako spol. s r. o. 13. ledna 1994
- stoprocentní podíl Města Kutná Hora
- vybudování zařízení za 135 milionů korun z dotací Ministerstva životního prostředí, rozvojového fondu Phare a dalších
- kotelny Hlouška a Šipší
- 20 pracovníků včetně administrativy a managementu
- dodává teplo přibližně dvěma třetinám obyvatel Kutné Hory