VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová učebnice skvěle připraví k maturitě

ČÁSLAV - Čáslavské gymnázium se může pochlubit tím, že učitelka německého jazyka Ivana Frýbová je jednou z autorek nové učebnice K nové maturitě bez obav.

25.10.2007
SDÍLEJ:

Ivana Frýbová je nejen skvělou profesorkou, ale autorkou učebnice K nové maturitě bez obav.Foto: DENÍK/ Petr Franc

Učitelka Ivana Frýbová, která učí německý jazyk na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi, není jen vynikající pedagožkou, ale i autorkou nové knihy, která má maturanty připravit na státní maturitu z německého jazyka. Kniha se jmenuje K nové maturitě bez obav - Kniha testů z německého jazyka. „Tato učebnice je určena především studentům maturitních ročníků a učitelům maturitních tříd. Mohou ji však využít všichni, kteří si chtějí otestovat, zda v jednotlivých dovednostech dosáhli jazykové úrovně B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky,“ sdělila autorka knihy Ivana Frýbová. Tato úroveň je požadována u společné části maturitní zkoušky i u mezinárodních zkoušek, jako je Zertifikat Deutsch nebo „Österreichisches Sprachdiplom Deutsch“.


Učitelka čáslavského gymnázia si testové úlohy ověřila předem v praxi mezi studenty. „Knihu jsem nevydala pouze já. Jsme čtyři autorky a než jsme knihu dokončily, bylo potřeba mnoho konzultací,“ řekla Frýbová s tím, že s nahrávkou CD jim pomáhala rodilá mluvčí. Kniha obsahuje mimo jiné šest modelových maturitních testů, užitečné tipy, jak řešit testové úlohy i čeho se vyvarovat. Pro studenty jsou neméně užitečné informace o hodnocení písemného a ústního projevu, dále modelová ústní zkouška na CD a klíč s řešeními a transkripcí poslechových textů.


Knihu vydalo německé nakladatelství
Tato kniha však není první, kterou učitelka německého jazyka vydala. „Toto je moje druhá knížka. První knihu, kterou jsem společně s kolegyní napsala před deseti lety, byla kniha o německé literatuře „Einführung in die deutsche Literatur“. Tu jsem si ale ještě musela vydat sama. Pořídila jsem si živnostenský list, a tak jsem v podstatě jedna z mála učitelek, která má živnostenský list na vydavatelskou a nakladatelskou činnost,“ zavzpomínala učitelka němčiny. „Učebnici K nové maturitě bez obav nám vydalo nakladatelství Klett, což se nestává často. Nakladatelství Klett je jedno z velkých německých nakladatelství, která připravují a vydávají učebnice v jednotlivých spolkových zemích Německa. Na stáži v Bavorsku jsem měla možnost si ověřit, že se na středních školách učí právě podle učebnic nakladatelství Klett. Je to úspěch, že jsme mohly spolupracovat s touto firmou, neboť i distribuce učebnice je mnohem jednodušší,“ řekla profesorka Frýbová.


Profesorka a autorka učebnice je i lektorkou
„Své metodické příspěvky uveřejňuji na portálu Výzkumného ústavu pedagogického v Praze a již dva roky lektoruji školení týkající se školské reformy,“ uvedla Frýbová. Například na nedávném semináři, kterého se zúčastnilo třicet vyučujících německého jazyka ve Vzdělávacím centru Sambachshof v Bavorsku, byl aktuálně začleněn seminář Ivany Frýbové o rámcových a školních vzdělávacích plánech se zaměřením na výuku cizích jazyků na středních školách. „Projekt vypracovala a zaštítila Slezská univerzita v Opavě - Ústav cizích jazyků pod vedením Ivy Kratochvílové a Všeobecně prospěšná Nadace Hermanna Niermanna se sídlem v Düsseldorfu. Tato nadace podporuje výuku německého jazyka a multikulturní vztahy v rámci střední Evropy,“ upřesnila Frýbová.


Kromě odborných seminářů měli vyučující možnost zúčastnit se přímé výuky na gymnáziích v Münnerstadtu a Bad Königshofenu. Při hodnocení hospitací se všichni čeští učitelé shodli na tom, že úroveň a metody výuky jsou na školách v Německu a České republice srovnatelné.
„Porovnání, inspirace a získaný vlastní náhled na problematiku školské reformy byl pro mne velkým profesním přínosem,“ dodala Ivana Frýbová.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté komunikují s dětmi, které jsou spolujezdci ve vozidlech.
5

Policisté vysvětlují dětem silniční pravidla

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry dostaly přidáno o dva tisíce korun

OBRAZEM: Středy ve Zbraslavicích patří leteckým modelům

Zbraslavice - Letečtí modeláři se schází každou středu odpoledne ve Zbraslavicích. Na letišti mají vyhražený prostor pro svou zálibu.

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Veřejná sbírka Zvon pro Jakuba se blíží ke svému závěru. Bude ukončena 31. srpnu. V současné době je vybráno více než 3,1 milionu korun.

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

Kutná Hora - Jakými případy se zabývali kutnohorští policisté? Přečtěte si naše krimi zprávy z regionu!

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení