VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová učebnice skvěle připraví k maturitě

ČÁSLAV - Čáslavské gymnázium se může pochlubit tím, že učitelka německého jazyka Ivana Frýbová je jednou z autorek nové učebnice K nové maturitě bez obav.

25.10.2007
SDÍLEJ:

Ivana Frýbová je nejen skvělou profesorkou, ale autorkou učebnice K nové maturitě bez obav.Foto: DENÍK/ Petr Franc

Učitelka Ivana Frýbová, která učí německý jazyk na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Čáslavi, není jen vynikající pedagožkou, ale i autorkou nové knihy, která má maturanty připravit na státní maturitu z německého jazyka. Kniha se jmenuje K nové maturitě bez obav - Kniha testů z německého jazyka. „Tato učebnice je určena především studentům maturitních ročníků a učitelům maturitních tříd. Mohou ji však využít všichni, kteří si chtějí otestovat, zda v jednotlivých dovednostech dosáhli jazykové úrovně B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky,“ sdělila autorka knihy Ivana Frýbová. Tato úroveň je požadována u společné části maturitní zkoušky i u mezinárodních zkoušek, jako je Zertifikat Deutsch nebo „Österreichisches Sprachdiplom Deutsch“.


Učitelka čáslavského gymnázia si testové úlohy ověřila předem v praxi mezi studenty. „Knihu jsem nevydala pouze já. Jsme čtyři autorky a než jsme knihu dokončily, bylo potřeba mnoho konzultací,“ řekla Frýbová s tím, že s nahrávkou CD jim pomáhala rodilá mluvčí. Kniha obsahuje mimo jiné šest modelových maturitních testů, užitečné tipy, jak řešit testové úlohy i čeho se vyvarovat. Pro studenty jsou neméně užitečné informace o hodnocení písemného a ústního projevu, dále modelová ústní zkouška na CD a klíč s řešeními a transkripcí poslechových textů.


Knihu vydalo německé nakladatelství
Tato kniha však není první, kterou učitelka německého jazyka vydala. „Toto je moje druhá knížka. První knihu, kterou jsem společně s kolegyní napsala před deseti lety, byla kniha o německé literatuře „Einführung in die deutsche Literatur“. Tu jsem si ale ještě musela vydat sama. Pořídila jsem si živnostenský list, a tak jsem v podstatě jedna z mála učitelek, která má živnostenský list na vydavatelskou a nakladatelskou činnost,“ zavzpomínala učitelka němčiny. „Učebnici K nové maturitě bez obav nám vydalo nakladatelství Klett, což se nestává často. Nakladatelství Klett je jedno z velkých německých nakladatelství, která připravují a vydávají učebnice v jednotlivých spolkových zemích Německa. Na stáži v Bavorsku jsem měla možnost si ověřit, že se na středních školách učí právě podle učebnic nakladatelství Klett. Je to úspěch, že jsme mohly spolupracovat s touto firmou, neboť i distribuce učebnice je mnohem jednodušší,“ řekla profesorka Frýbová.


Profesorka a autorka učebnice je i lektorkou
„Své metodické příspěvky uveřejňuji na portálu Výzkumného ústavu pedagogického v Praze a již dva roky lektoruji školení týkající se školské reformy,“ uvedla Frýbová. Například na nedávném semináři, kterého se zúčastnilo třicet vyučujících německého jazyka ve Vzdělávacím centru Sambachshof v Bavorsku, byl aktuálně začleněn seminář Ivany Frýbové o rámcových a školních vzdělávacích plánech se zaměřením na výuku cizích jazyků na středních školách. „Projekt vypracovala a zaštítila Slezská univerzita v Opavě - Ústav cizích jazyků pod vedením Ivy Kratochvílové a Všeobecně prospěšná Nadace Hermanna Niermanna se sídlem v Düsseldorfu. Tato nadace podporuje výuku německého jazyka a multikulturní vztahy v rámci střední Evropy,“ upřesnila Frýbová.


Kromě odborných seminářů měli vyučující možnost zúčastnit se přímé výuky na gymnáziích v Münnerstadtu a Bad Königshofenu. Při hodnocení hospitací se všichni čeští učitelé shodli na tom, že úroveň a metody výuky jsou na školách v Německu a České republice srovnatelné.
„Porovnání, inspirace a získaný vlastní náhled na problematiku školské reformy byl pro mne velkým profesním přínosem,“ dodala Ivana Frýbová.

25.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení