Jako zásadní problém při orientaci se může někdy ukázat fakt, že nemá lokalita pojmenované ulice. Těžko se totiž na větším území hledá jen podle čísel.

Občas musím lidem poradit, kde to číslo najdou,“ podělila se již dříve o svoji zkušenost poštovní doručovatelka Marie Hrbková, která je místní obyvatelkou. Problém ale mohou mít i posádky vozidel rychlého zá〜chran〜ného systému.

Poslední administrativní krok dělí obyvatele Malína od toho, aby bydleli v konkrétní ulici. „Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo,“ předeslal starosta Ivo Šalátek.

Iniciativa k pojmenování ulic přitom vznikla již v roce 2006, ale tehdy se šéf kutnohorské radnice obával, že by administrativa spojená s výměnou občanských průkazů mohla zkomplikovat Malíňákům účast při komunálních volbách.

Malín stále není až na pár výjimek označený. Místní osadní výbor dal hlavy dohromady a vzešel seznam zhruba pětadvaceti ulic. Inspiraci přitom hledali především v pomístních názvech, které již obyvatelé pro určité lokality ve čtvrti používají. Pro jiné našli vzor ve významných malínských rodácích a také v historii, když vzpomněli například slavný rod Slavníkovců.

Pokud projde seznam malínských ulic sítem kutnohorských zastupitelů, bude už jen záležitostí městského úřadu, aby zafinancoval a zajistil označení cedulemi přímo na místě.

„Názvy ulic nemají ještě čtvrti Kaňk a Poličany,“ připomněl starosta s tím, že osadní výbor na Kaňku na návrhu již také pracuje.
I přímo v Kutné Hoře se občas vyskytne příležitost k pojmenování ulice. V nedávné době tak získala po letech své jméno ulice u bývalé mazutové kotelny v Hloušce. „Byly návrhy například Krátká nebo Příčná. Nakonec byl vybrán název po kutnohorském rodákovi architektu Zelenkovi,“ přiblížil František Tvrdík z technického oddělení městského úřadu.

Některé návrhy názvů ulic

Ke Kameni
K Malínskému mostu
Kostelní
K Sokolovi
Křenová
Pod Hradbami
Pod Celbou
Pod Kostelem
Slavníkovská
U Beránky
U Pomníku