VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy aleje u zámku Kačina si vysloužily kritiku

Svatý Mikuláš - Nesouhlasné hlasy se ozvaly na adresu zásahů v lipové Novodvorské aleji u zámku Kačina, kde Lesy České republiky provádějí projekt regenerace Národní kulturní památky Kačina - části Obora.

4.2.2011 2
SDÍLEJ:

Zásah Lesů České republiky v lipové aleji čelil kritice.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

Podle entomologů Josefa Moravce a Luďka Kmenta, kteří se do lokality vypravili za účelem zjištění možných neadekvátních zásahů do porostů, lze vysledovat hned několik pochybení.

Podle tvrzení zmíněných přírodovědců došlo například k příliš hlubokým zásahům do korun lip, zbytečnému kácení dřevin mimo lipovou alej, znehodnocení entomologicky důležitých dutin ve špalcích kmenů či vysoušení tůní. Při terénní procházce byly údajně pozorovány i krádeže dřeva.

Například ke zmíněnému vysoušení tůní Josef Moravec uvádí, že "dojde vlivem prosvětlení porostů podél Novodvorské aleje k vysoušení většiny již tak zazemňujících se tůní, které obývají zvláště chráněné druhy obojživelníků. Vodní režim těchto vodních ploch projde drastickými změnami. V důsledku toho může dojít v nastávající jarní migraci na rozmnožiště (Nový rybník) k citelnému úbytku migrujících žab.“ Entomolog tak rozšířil svůj vědecký záběr i mimo svůj obor, jímž je nauka o hmyzu.

Entomolog Lesů ČR námitky zcela odmítá

Lesy České republiky však s hodnocením pánů Moravce a Kmenta zásadně nesouhlasí. Kutnohorskému deníku poskytly vyjádření svého entomologa Miroslava Honců. „Tím, že řadu let nebyly lípy ošetřeny, větve přerostly a působí nyní na kmen jako obrovské páky. Patrně do deseti let by došlo k rozlámání stromů v aleji a jejímu zničení. Lípa je vedle vrby jedním z nejlépe regenerujících stromů, a tak se koruny poměrně rychle obnoví. Seřezávaná alej vydrží déle než alej neseřezávaná a v zachovalých dutinách lip zůstává zachovalé prostředí pro vývoj dutinových brouků. Takže z hlediska entomologického je tento zásah pro brouky prospěšný,“ tvrdí například Honců.

„Z entomologického hlediska je zásah prospěšný.“ Miroslav Honců, entomolog LČR

K údajně zbytečnému kácení mimo lipovou alej Honců uvedl, že stromy v Oboře se kácí podle předem schváleného projektu s tím, že tam, kde je zapotřebí obnovit pohledové osy, je kácení masivnější. Podle přírodovědce se v dalších etapách úprav počítá s mohutnou výsadbou nových stromů.

K uváděnému znehodnocení dutinových špalků odborník Lesů České republiky uvádí, že rozhodně nebylo záměrem. „V zámeckém parku jsem označil třináct dutinových kmenů k ponechání, žádný nebyl znehodnocen,“ řekl.

Jak dodal, vzhledem k tomu, že lipová alej byla seřezávaná z plošiny, lze při této práci těžko odhadovat výšku řezů. „Výška seřezání byla ještě dodatečně upravována a tak došlo v některých případech k pokrácení špalků, pokud v nich byla dutina,“ uvedl přírodovědec.

Také argument o vysychání tůněk Honců odmítá. „Stromy fungují jako obrovská pumpa a jsou schopny i s odparem vody na listech značné množství vody spotřebovat. Takže tůně v proředěném lese vydrží déle než v hustém lese,“ tvrdí mimo jiné. „Také se vytváří lepší prostředí pro obojživelníky, kteří zastínění nesnášejí,“ dodává.

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
4.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení