Moderátor a kuchař v jedné osobě, Václav Wendy Veselý, si znovu pozval atraktivního hosta, tentokrát kutnohorského vinaře Lukáše Rudolfského. Kromě povídání o životě a víně připravili hostům jehněčí na zelenině na kavkazský způsob.

Lukáš Rudolfský, kutnohorský vinař

Říká o sobě, že je slušný kluk z dobré rodiny. Myslel si, že z něj bude profesionální hokejista - místo toho se stal profesionálním vinařem. A to i přesto, že sklízel úspěchy v juniorské hokejové extralize v Hradci Králové a v lize ledního hokeje v Novém Jičíně. Pak ale uspěl i při evropských degustátorských zkouškách či při senzorických zkouškách pro hodnocení potravin a vody. A dnes se stará o rodinnou vinařskou firmu v Kutné Hoře.

„Vinné sklepy Kutná Hora jsou mladou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy vinné na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o zdejším vinařství je v Kosmově kronice již z roku 1101.“ začal Lukáš Rudolfský své vyprávění nad sklenkou dobrého kutnohorského vína. „Naše společnost, jako jediná ve vinařské oblasti Čechy, hospodaří v systému ekologického zemědělství. Od roku 2009 nese označení BIO. V Kutné Hoře pěstujeme révu na 7 hektarech vinohradů na tratích Sukov a Pod Kuklíkem. Vína z této oblasti vynikají svou typickou odrůdovostí, svěží kyselinkou a nezaměnitelným buketem,“ vysvětloval se zjevným zanícením mladý vinař.

Obnově dřívějších vinohradů se věnuje také na stráni pod chrámem svaté Barbory, ve Vinařích na Čáslavsku či poblíž zámku Kačina. Pro milovníky lahodného moku připravuje se svými spolupracovníky vína té nejvyšší kvality, která neurazí ani skutečného labužníka.

Recept Lukáše Rudolfského: Jehněčí na zelenině na kavkazský způsob

Co budeme potřebovat: olivový olej extra virgin, jehněčí/skopové maso, mrkev, kořenová petržel, celer, červená řepa, rajčata, bílé paprikové lusky, feferonky, brambory, sůl, pepř, bílé víno, čerstvé větvičky rozmarýny.

Jak na to: Kus jehněčího/skopového masa vložíme do hrnce, okořeníme solí a pepřem a podlité ho velmi zvolna dusíme po dobu (nejlépe) pěti hodin. Na dně nám potom musí zbýt silný vývar. Oddělíme maso od kostí a nakrájíme ho na kousky. Vložíme na pekáč vymazaný olivovým olejem. Přidáme očištěnou a pokrájenou veškerou zeleninu, tedy mrkev, petržel a celer. Dále oloupanou červenou řepu a rajská jablíčka, pokrájené paprikové lusky a feferonky. Vložíme i snítky čerstvé rozmarýny. A také oloupané a překrájené brambory a pečeme asi hodinu za podlévání silným vývarem a bílým vínem. A k hotovému pokrmu servírujeme Rulanské modré. Dobrou chuť!

Následujícím hostem pořadu, jehož recept vám samozřejmě také nabídneme, bude kutnohorský výtvarník Andrej Németh. Na Kaňku uvaří maďarskou rybí polévku. Čtěte v Kutnohorském deníku v pátek 22. října 2010.

Prohlédněte si fotogalerii.