Dle vyjádření Zdeňka Císaře, ředitele Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj, by neměli majitelé domácích zvířat pouštět svoje svěřence na přímé slunce, měli by je nechávat ve stínu a zajišťovat jim dostatečné množství vody.

„V případě déletrvajících veder má chovatel povinnost dodržovat veterinární zákon a zákon o ochraně zvířat proti týrání. V mnoha případech se hospodáři snaží skrápět střechy kravínů, střechy hal, kde je chována drůbež či jiná zvířata, a tím snižovat teplotu,“ doplnil Císař. Zvířata chovaná na pastvě by měla mít možnost přírodního či uměle vytvořeného úkrytu před ostrým sluncem, a opět by tu měl být zabezpečen přístup zvířat k vodě.

V lepších stájích mají „klimatizaci“

U hospodářských zvířat se vysoké teploty řeší v lepších stájích tím, že jsou nad zvířaty umístěny větráky, které se spustí, když teplota vzduchu přesáhne určitou hranici. V oknech již nebývají skla, ale rolety, které se zvednou, a tím se docílí proudění vzduchu po celé stáji.

„Ve velkých vedrech nedoporučuji koupat psy, zejména ty dlouhosrsté, a když už, tak na večer, kdy je chládek. Jinak může dojít k podpaření srsti, a tím k počátku ekzému či různých dalších kožních nemocí,“ uvedl Miloslav Černík, veterinář z Uhlířských Janovic.

Králíkárnu se doporučuje umístit tak, aby byly kotce orientovány na východ. Silné odpolední slunce tak nepraží dovnitř.
Chovatelé ovcí by své stádo měli pravidelně každoročně stříhat, jinak zvířata ve dlouhé vlně trpí.

„V útulku ve vedrech stříkáme vodu na pozemek, a tím zvlhčujeme vzduch. Nezatěžujeme psy dlouhými procházkami a necháváme hlavně ty starší v klidu odpočívat,“ dodala Dagmara Staňková, ošetřovatelka z psího útulku v Kutné Hoře.