Ve městech ale žijí i strakapoudi a brhlíci, zvonci a další druhy ptáků. Krmítka by měla být umístěna tak, aby k nim neměly přístup například kočky a měla by být chráněna před vlhkostí.

A čím krmit? Slunečnici, vyloupané vlašské ořechy, speciální směsi, které jsou nabízeny ve specializovaných obchodech, anebo lojové koule se semínky.

Lze si i vyhrát s přípravou pochoutek, roztavit lůj nebo ztužený rostlinný tuk a zapravit do něj slunečnicové semínko, může být loupané, proso, lněné semínko, řepkové semínko, rozdrobené celozrnné pečivo, a to zapravit do borové šišky anebo do koule s tkaničkou na zavěšení. Nebo pro strakapoudy do vyvrtaných děr do špalku natlačit lůj a třeba i kousky masa. Drozdovitým ptákům chutnají jeřabiny, plody bezu černého, hlohu nebo šípky, nebo pokrájená jablka.

Pozor! Určitě do krmítek nedávat slané a kořeněné zbytky potravy. Neuvařená rýže, sušený kokos a chléb či těstoviny v trávicím traktu ptáků zbobtnají a mohou vést až k úhynu. A z ptačí chřipky není třeba mít obavy, u drobných pěvců nebyla dosud tato nákaza diagnostikována. Odměnou pak je možnost pozorovat šťastné ptactvo a zažít pocit uspokojení, že jsme prospěli přežití našich stálých ptačích druhů.