VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlkaneč je držitelkou diplomu

Vlkaneč /ROZHOVOR/ - Diplom za pospolitost získala v soutěži Vesnice roku Vlkaneč na Kutnohorsku. Při této příležitosti jsme si popovídali se starostou Stanislavem Pavlasem.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Starosta Vlkanče Stanislav PavlasFoto: Ondřej Dvořák

Pane starosto, vaše obec je v soutěži Vesnice roku úspěšná dlouhodobě. Připomeňte všechna ocenění, která se vám podařilo získat.

Z roku 2007 máme oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty. Vloni jsme dostali diplom za práci s dětmi a letos jsme dostali diplom za pospolitost.

Čemu letošní úspěch přičítáte?

Je to tím, že spolky drží víceméně pohromadě. Dobře spolupracují jak mezi sebou, tak s tím obecním úřadem. Máme tady troje hasiče – ve Vlkančí, Kozohlodech a Přibyslavicích, ve Vlkanči je navíc Tělovýchovná jednota Sokol a Myslivecké sdružení. Potom škola a školka a nemalou měrou se na tom podle mého názoru podílí také pan farář. Je takovým tmelícím prvkem.

Kolik kulturních akcí a jaké se v obci pořádají?

V roce 2009 jsme měli asi více než padesát a kdyby se počítaly i různé brigády, tak by jich bylo přes šedesát. Někdy je to tak husté, že někdy se to kreje, a to nejen datumově, ale i hodinově. O víkendu jsou i dvě až tři akce.

Co pořádá samotné obecní úřad?

Největší akcí obecního úřadu jsou dožínky. Ty se tady pořádají od roku 2007, kdy jsme získali zmíněnou stuhu. Dožínky jsme pořádali vlastně proto, abychom získali „body“ do hodnocení. A podařilo se nám skončit na druhém místě, což je ohromný úspěch.

Tím jste o sobě dali vědět. Myslíte, že vám to pomohlo například při žádostech o různé dotace?

Myslím si, že ano. Přispělo to například k zisku dotace na dokončení kanalizace. Nyní tak už máme vodu a plyn ve všech třech vesnicích, kanalizaci ve Vlkanči a Kozohlodech bychom měli mít z 99 procent odkanalizováno. V každé vesnici už také stojí čistička, která už je v provozu.

Čím se Vlkaneč liší od jiných srovnatelných obcí?

Nemám rád, když se lidé do vesnice jezdí jen takříkajíc vyspat. Tady ti lidé opravdu žijí. Pořád mají nové nápady, co by se ještě dalo pořádat. Letos tu například byli, že by chtěli dělat stavění a kácení máje. Ale už se to nestihlo, nechali jsme to na příští rok. Velice aktivní jsou taky kozohlodští hasiči, kteří v roce 2009 zdarma odpracovali přes 1500 hodin v místní hospodě.

Jak je to s obyvatelstvem? Ubývá nebo přibývá?

Teď se sem právě začínají vracet lidé. Vzniká celá nová vesnice, kde bude jedenáct nových baráků. A jsou i lidé, kteří se sem vrací, protože se jim tady opravdu líbí. Ale například v Přibyslavicích jsou napůl stálí obyvatelé a chalupáři. Před třemi lety se ta asi po třiadvaceti letech narodilo malé dítě. Lidé tam stárnou a mladých tam moc není.

Pro život v obci jsou ale určitě důležité i pracovní příležitosti. Jak to s nimi v obci vypadá?

S těmi je to špatné. Tady je nejblíž sklárna ve Světlé nad Sázavou, která zaměstnávala určitě kolem třiceti lidí. Ta měla problémy, pár lidí se tam pak sice vrátilo, ale strašně málo. Jinak ale všichni směřují za prací na Jeníkov, Čáslav a Kutnou Horu. Navíc ani tam už to není to, co bývalo. Mám na mysli třeba kutnohorskou ČKD.

Důležitý faktor pro život na vesnici je určitě hospoda. Kolik se jich nachází ve Vlkanči?

V každé vesnici je jedna hospoda. Ve Vlkanči soukromá, v Kozohlodech a v Přibyslavicích jsou to obecní hospody. V Kozohlodech a ve Vlkanči je sál. Kromě toho v Kozohlodech je bývalý kravín, přestavěný na ranč. Tam se také konala zábava a připravují se tam dokonce koncerty hudebních skupin.

Autor: Ondřej Dvořák

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek vyhrála Čáslav

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

OBRAZEM: Žáci představili veřejnosti odpočinkovou zónu

Kutná Hora - Program Extra třída, který podporuje finančními prostředky obecně prospěšná společnost EDUin, dotáhli do konce žáci osmé třídy Základní školy Kamenná stezka.

Díky dotaci pořídí do čáslavské nemocnice 41 nových přístrojů

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Město Čáslav zapůjčilo z rezervního fondu 12 milionů korun čáslavské nemocnici. Finanční prostředky jsou určeny na modernizaci zdravotnické techniky.

Prostřednictvím projektu poznali studenti lépe město Čáslav i jeho široké okolí

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Studenti prvních až třetích ročníků Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Čáslavi prezentovali dnes v aule školy své projektové dny, kterým se věnovali v průběhu měsíce června.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 26. června do 2. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies