VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka č. 6: Zabránili jste někdy korupci?

Kutnohorsko - Dvanácti kandidátům na senátora jsme položili deset otázek. Zde přinášíme odpovědi našestou z nich.

8.10.2010 3
SDÍLEJ:

Preghaus v kutnohorském Vlašském dvořeFoto: DENÍK/ Jan Šmok

Oldřich Doležal, nezávislý kandidát

Ano, celých dvacet let, co jsem vykonával funkci ředitele závodu Želivka (úpravna vody zásobující pitnou vodou téměř 1,5 milionu obyvatel), se mi dařilo zabraňovat nehospodárnostem. Bylo to velmi obtížné. Prvních osm let stoprocentně, to jsem měl ještě dost pravomocí. Potom byly postupně a záměrně odebírány pravomoci závodům do centra a v jednom případě došlo přes můj nesouhlas k prosazení firmy, která provedla nekvalitní opravu, a tím vznikla škoda za miliony korun.

V roce 2008 jsem odmítl podepsat fakturu za zbytečné, odborným dozorem nepožadované práce v hodnotě několika milionů korun, což se vedení podniku nelíbilo. Problém vyřešilo tím, že mě odvolalo z funkce z důvodu organizační změny. Městský soud v Praze rozhodl, že výpověď je neplatná od samého počátku, vedení podniku podalo dovolání k Nejvyššímu soudu.

Na to, že jsem byl odstraněn z funkce, doplácí především města a obce zásobovaná pitnou vodou ze Želivky, tedy 1,5 milionu obyvatel. Těší mě, že jsem svým rozhodnutím zabránil dalšímu plýtvání finančními prostředky v hodnotě desítek milionů korun, protože tím, že jsem nepodepsal, tak se v této zbytečné akci zatím nepokračuje.

Marie Matyášová, SPO Zemanovci

Zabránila, když jsme v zastupitelstvu zablokovali prodej pozemků za směšnou cenu společnosti, která několik dnů před hlasováním vznikla na soukromé adrese jednoho bytu v Kutné Hoře a byla založena třemi nám známými občany. Dodnes si myslím, že někteří lidé jsou splachovací. Doplácím na to dodnes.

Stanislav Veselý, KSČM

Snažím se tomuto prostředí vyhnout.

Olga Zubová, Demokratická strana zelených

Nehospodárnosti jsem se snažila zabránit svým hlasováním v poslanecké sněmovně vždycky. Odmítla jsem například nabídku na cestu do USA v době, kdy se schvaloval radar, čímž jsem dala jasně najevo, že můj názor na toto zařízení nic nezmění.

Josef Mrocek, Koruna Česká

Korupci a nehospodárnosti jsem zatím nikdy nezabránil. V prostředí samých regulací, omezení, příliš mnoha právních předpisů a neexistence efektivní legislativy pro její odhalení a postihování je boj proti ní v podstatě nemožný.

Michaela Šojdrová, KDU-ČSL

V praxi jsem zažila dva velké pokusy o rozkrádání a korupci v jednom. Vždy, když jsem zjistila, co hrozí, snažila jsem se tomu zabránit. Myslím, že se to podařilo.

První případ se týkal pokusu o prodej majetku po bývalém SSM. Parlament rozhodl o tom, že tento majetek bude v maximální míře převeden sdružením dětí a mládeže, jako je Junák, Ymca a další. Likvidátor, který majetek měl spravovat, se pokusil o jeho prodej a to ještě pod cenou. Zjistili to jako první skauti a požádali mě o pomoc. Okamžitě jsem dala trestní oznámení, navrhli jsme odvolání likvidátora a žádali jsme ministerstvo o okamžité zakročení proti zcizení majetků. Likvidátor byl odsouzen k podmíněnému trestu. To není dostatečný trest, ale nepodařilo se mu alespoň majetek rozkrást.

Druhý případ je aktuální a týká se riskantního projektu z operačního programu „Podnikání a inovace“. Jako předsedkyně Správní rady Univerzity Tomáše Bati jsem upozornila rektora na vážná pochybení v předloženém projektu, který byl podezřele rychle schválen vrchním ředitelem Elfmarkem, bez podrobného schvalovacího procesu na ministerstvu průmyslu. Nepovolili jsme rektorovi nákup nemovitostí za zhruba padesát milionů korun od privátní firmy. Zabránili jsme tak velmi pochybnému projektu, kterým by byly vyvedeny desítky milionů korun z rozpočtu univerzity na nereálný projekt. Nový ministr Kocourek ředitele Elfmarka okamžitě odvolal. Akademické senáty postupně odvolaly také rektora univerzity a děkana příslušné fakulty, kteří ohrozili univerzitu.

V obou případech jsem na to nebyla sama. Pomohli skauti, právníci, na univerzitě se s mým názorem ztotožnila celá správní rada a nakonec i akademický senát.

Jistě jsou případy, kdy se potřebné informace objeví pozdě a nebo jsou jen podezření bez důkazů. Důležité je, mít dobře nastavený „signalizační systém“ proti korupci a nevzdat to. Někdy se tomu říká svědomí.

Zdeněk Nováček, TOP 09

Opakovaně jsem vystupoval proti neefektivnosti ve zdravotnictví. Mnoho let jsem vysvětloval složitosti financování nemocnice. Před třemi roky jsem však marně bojoval proti zbrklé privatizaci nemocnice v Kutné Hoře. Musel jsem odejít z funkce primáře i z nemocnice.

Jaromír Strnad, ČSSD

V současné době působím na radnici ve funkci místostarosty a tato práce je mým třetím zaměstnáním. Všude jsem se vždy snažil o maximální hospodárnost a efektivitu činnosti. O totéž se snažím i na radnici. Příkladem této snahy může být i nedávná investice, jejímž výsledkem je rekonstrukce části historického centra města Čáslavi, při které se nám proti původnímu rozpočtu podařilo ušetřit několik milionů.

Je prostě třeba se chovat jako uvážlivý hospodář - pečlivě kontrolovat všechny výdaje, porovnávat je s možnostmi, které jsou k dispozici, na kvalitě sice nešetřit, ale zároveň se snažit vyhnout věcem zbytečným a předraženým. Jestliže je vám rozhazování, jak se říká ,,proti srsti“ a postupujete tak trvale, s korupcí se nesetkáte. Prostě se o vás ví, že tak trochu ,,sedíte na penězích“ a nikdo se je z vás vymámit nesnaží.

Jana Volfová, Suverenita

Normálně bych to neříkala, ale třeba v době, kdy jsem vykonávala funkci poslankyně a ředitelky školy, šel celý můj ředitelský plat na charitu. A ostatně patřila jsem k těm, kdo výrazně kritizovali Stanislava Grosse už tehdy, kdy se to nenosilo. A právě kvůli tomu, co se za Stanislava Grosse dělo v ČSSD, jsem z ní odešla.

Ladislav Exner, Veřejné věci

Deset let podnikání a výběrových řízení mi ukázalo, že korupce opravdu existuje. Já osobně mám jednoduchou situaci. Korupce mi přijde trapná, ale hlavně nespravedlivá. Konkrétně jsem se ale setkal pouze v jednom případě, kdy si člověk přímo říkal o úplatek a „tančil“ neustále okolo, co je možné a co není možné udělat. Mně to došlo až druhý den. Úplatek jsem nedal, ani nepřijal. Myslím si, že většina lidí je na tom stejně jako já. Zrovna tak většina lidí přejde okolo odemčených dveří a nic nevezme. Ale kvůli jednomu zloději z tisíce poctivých lidí musíme ty dveře zamykat. No a kvůli jednomu z tisíce, co chce úplatek, se musíme bránit. Boj proti korupci je jedno z témat, které si s sebou chci vzít do senátu. Určitě se to týká i zveřejňování zakázek na internetu.

Milan Vodička, Strana svobodných občanů

Ano, když jsem v letech 1998 – 2001 pracoval na ministerstvu financí při přípravě a organizaci Výročních zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, a to ve funkci zástupce ředitele a od roku 2000 ředitele Organizačního centra s miliardovým rozpočtem. Šlo o neopakovatelnou příležitost dokázat, že s daným rozpočtem lze úspěšně realizovat největší shromáždění zemí v historii České republiky (180 států) a ještě provést vše hospodárně.
Například nakoupené počítače do 800 kanceláří byly ihned po akci převezeny pro použití na finančních úřadech, bezpečnostní rámy byly zužitkovány na soudech, 200 limuzín bylo zapůjčeno z ciziny a nábytek byl předem prodán zainteresovaným firmám. Rozpočet byl poloviční proti Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci a vznikla ještě padesátimilionová úspora, na rozdíl od bankrotu, který způsobila neschopná Neumannová a její kolegové jmenovaní Stranou zelených, která vedla ministerstvo školství. Vše je vždy otázkou předem dané finanční koncepce, výběrem kompetentních osob a nedovolení plýtvání z veřejných prostředků.

Lucie Talmanová, ODS

Dlouhou dobu jsem působila v komunální politice a vždy jsem dbala na to, aby obec hospodařila s jí svěřenými prostředky hospodárně, bez dluhů, bez megalomanských a zbytečných investic. Aktuální zadlužení obcí považuji za velmi varující. A korupce? Zde jsem zastáncem: čím méně byrokracie a přímého kontaktu s úřadem, tím méně korupce. A osobní zkušenost? Velmi bych stála o to, aby se vyjasnila kauza nákupu stíhaček Jas 39 Gripen. Dodnes si vzpomínám, jak podivná atmosféra provázela hlasování o tomto nákupu v parlamentu.

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Běh Dačického 12, Michal Vavák

Desátý ročník Dačického 12 bude velký, slíbil za pořadatele Michal Vavák

KRIMI MIX: Pachatel využil nepozornosti, z auta ukradl kabelku

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Žleby - U zvonice Československé církve husitské byla dříve okolní plocha oplocena, ale během let zde nezůstalo nic. Okolí památky pomalu pustlo. Prostor před zvonicí se začal používat jako parkoviště a auta najížděla do těsné blízkosti zvonice.

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Další Otevřený čtvrtek se uskutečnil na Palackého náměstí dnes od 17 hodin. K poslechu zahrála přítomným kapela Palindromes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení