Jako zastupitelé pracovali několik volebních období. Kromě mnohaleté služby svým městům mají ale společné ještě jedno. V letošních komunálních volbách jim voliči vystavili stopku.

Jiří Dvořák, Uhlířské Janovice

Uhlířskojanovický radní Jiří Dvořák je rekordmanem, v komunální politice figuroval bez přerušení po dvacet let. Poprvé kandidoval hned po revoluci, v roce 1990.

„Do komunální politiky mě přivedla změna režimu po devětaosmdesátém roce a touha podpořit vývoj naprosto odlišný od toho, co tu bylo předtím a co jsem těžko snášel,“ zavzpomínal předseda ODS v Uhlířských Janovicích.

Za svůj největší přínos pro město považuje soustavnou drobnou práci v zastupitelstvu, kterou se snažil přispět k pravicovému vývoji a prospěchu města. Své nezvolení nijak dramaticky neprožívá, sám říká, že po dvaceti letech je to celkem přirozené.

Václav Vančura, Kutná Hora

Sítem voleb tentokrát neprošel ani kutnohorský místostarosta Václav Vančura. Toho do politiky přivedla před šestnácti lety vlastně pouhá náhoda.

„Oslovil mě kamarád, který bohužel už nežije, když zakládal Volbu pro město. Nechal jsem se napsat někam dozadu, ale nakonec jsem skončil druhý a začal pracovat v komunální politice,“ připomněl situaci ve čtyřiadevadesátém Václav Vančura, který je hrdý na kutnohorská sportoviště a zejména zádlažbu historického jádra města, kterou se podařilo za jeho éry realizovat.

Po volbách ho čeká řada změn. „Můj život se samozřejmě změní, to je zákonité. Nejsem typ člověka, který by se někde zhrzeně uzavřel, budu dál sledovat komunální politiku, jsem patriot a přeji si pro Kutnou Horu to nejlepší. Co se týká mého osobního života, budu se snažit zapojit do zaměstnání. Nepočítám s tím, že bych si otevřel veterinární praxi, od kolegů vím, jak je to složité. Navíc, je mi padesát sedm let a něco takového vyžaduje mládí a delší časový úsek. Takže se spíše porozhlédnu v jiné sféře,“ dodal Vančura.

Libuše Pletichová, Zruč nad Sázavou

Její jméno se na komunální kandidátce ČSSD objevilo poprvé v roce 1994, čtyři roky poté, co se do města přistěhovala. Hned napoprvé byla úspěšná a v komunální politice se od té doby pohybovala bez přerušení až do letoška.

„Chtěla jsem se podílet na tom, jak to město bude vypadat, protože když jsem do Zruče přišla, byla jsem trošku zklamaná a zajímalo mě, jak bych jeho rozvoji mohla pomoci,“ řekla o svém motivu ke vstupu do politiky zručská lékařka.

Za svůj osobní přínos považuje rozhodování na základě zdravého rozumu, neuplatňování politického názoru na úkor toho, co je přínosem občanům městu. Neúspěch ve volbách její život nijak výrazně neovlivní.

„To, že nebudu sedět v zastupitelstvu můj život nijak zvlášť nezmění, dál se budu věnovat své profesi, na kterou budu mít víc času. Dění ve městě budu sledovat samozřejmě dál,“ uvedla Libuše Pletichová.

Pavel Kratochvíl, Čáslav

Zatímco první tři zmínění svůj návrat do politiky v příštích volebních obdobích nevylučují, čáslavský zastupitel za KSČM má jasno, letošní volby pro něho byly v pozici kandidáta poslední. Nikoliv ovšem proto, že by po osmi letech ve funkci na politiku či voliče zanevřel.

„S nezvolením jsem tak trochu počítal, přeci jenom je mi už dost let, ani nepočítám, že bych se ještě k politice vrátil, to už přenechám mladým,“ okomentoval svoji politickou budoucnost šestašedesátiletý Čáslavák, pro kterého bude do budoucna sledování dění ve městě už jenom koníčkem.