VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští zastupitelé rozhodli: 
odpad zdražíme, ale opatrně

Kutná Hora – Až do úterního večera byl poplatek „za odpad" pět set korun na obyvatele. To už je ale nyní minulost. Občané zaplatí příští rok o sto padesát korun více. Rozhodlo o tom po delší diskuzi na úterním zasedání zastupitelstvo Kutné Hory.

25.10.2012 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Rada města původně navrhla v souvislosti s novou obecně závaznou vyhláškou 
o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu navýšení 
o dvě stě padesát korun. Odůvodněním bylo, že občané platí pět set korun, ale likvidace odpadu je mnohem nákladnější, čímž město, jehož rozpočet je napjatý, ztrácí. „Jsme si vědomi, že toto opatření má nezanedbatelný dopad na ekonomickou situaci některé skupiny občanů Kutné Hory. Proto by mělo být provázeno určitými závazky," řekl starosta Ivo Šanc. Těmi bylo podle jeho slov myšleno například to, že v příštím roce se poplatek už zvyšovat nebude, nebo že bude umožněno občanům poplatek rozložit a splácet ho postupně tak, aby se dopady na sociální situaci platičů maximálně zmírnily.

Samotný fakt zdražení nevyvolal mezi zastupiteli větší emoce. O ty se postarala až výše navrhované cifry.

Velkou diskuzi, která se kolem navrhovaného zvýšení poplatku zvedla, odstartoval místostarosta Jiří Franc: „Momentálně město vynakládá 788 korun na občana a inkasuje 500 korun. Rozdíl město dotovalo. Otázka je, jak dlouho jej může dotovat dál, když náklady stoupají."

Rozpočet pro rok 2013 je podle něj jeden z nejnapjatějších, jaké jsem měl možnost vidět. „Pokud budeme i nadále poplatek za odpad dotovat, museli bychom najít nějakou alternativu, kde sehnat náklady na odpady, jestli třeba z rozpočtu divadla, pečovatelské služby, zimního stadionu a tak dále," řekl a dodal, že rada podporuje jednorázové navýšení, aby nemuselo město postupovat plíživě. „Přidat stovku teď a za rok znovu," řekl Franc.

Studie mluví jasně
Na jeho slova navázal starosta Šanc, když přítomné informoval, že město si nechalo od firmy Eco-Com zpracovat studii odpadového hospodářství: „Z ní by měla vyplynout další opatření, která by nás měla vést k tomu, aby hospodářství bylo co nejefektivnější."

I když firma prezentovala výsledky studie ve středu, měl už v úterý večer starosta představu o obsahu studie. „Přiznávám, že z ní vyplývá, že náklady zpracování odpadu na jednoho obyvatele v Kutné Hoře patří k těm vyšším v rámci kraje. Musíme najít cestu, jak nákladnost hospodářství snížit. Třeba minimalizovat množství ukládané na skládku, protože poplatky za skládkování rostou enormní měrou," sdělil Šanc.

Sociální stránka
Zastupitele trápila otázka výše navrženého poplatku. Zdeněk Jirásek poukázal na sociální stránku věci: „Sledujeme média a víme, co nás a ostatní občany v roce 2013 čeká, co vše se bude zdražovat. Připadá mi proto neseriózní při první příležitosti zvednout poplatek o padesát procent. Já bych se přiklonil k tomu částku rozdělit. V roce 2013 zvýšit o 80 korun, v roce 2014 o dalších osmdesát a v roce 2015 to dorovnat na 750 korun."

K jeho názoru se připojili další zastupitelé, například Jan Cihlář, Iva Pospíšilová i Zuzana Moravčíková. Ta doporučila s vynesením ortelu zatím vyčkat: „Navrhuji, abychom se s výsledkem vytvořené studie odpadního hospodářství seznámili, než rozhodneme. Pak bychom lépe stanovili, jaká částka je nezbytná."

Richard Zahradníček, vedoucí ekonomického odboru, se proti diskuzi o nutnosti a výši poplatku ohradil s tím, že si má zastupitelstvo před nástupem celorepublikově finančně napjatého období ujasnit priority. „Co chcete z rozpočtu města sponzorovat. Zda kulturu, sport, opravy silnic a osvětlení nebo odpad. Likvidace odpadu, který vyprodukují občané, je služba a ta stojí peníze," zmínil Zahradníček.

S řešením situace, která se pomalu začínala dostávat do absolutního patu, nakonec přišel Karel Koubský. Přiznal, že byl původně pro stažení materiálu z jednání a pro předložení s informacemi studie až příště. „V tomto rozhodnutí nás tlačí čas. Navrhuji tedy kompromisní řešení, abychom zvýšili poplatek na 650 korun, tedy o sto padesát korun. Cílem je schválit to, protože pokud by se tak nestalo, pravděpodobně bychom se připravili o možnost výběru poplatků od cizinců a podobně," pronesl.

Jeho řešení doplněné o prodloužení doby splatnosti do 30. září nakonec podpořilo devatenáct zastupitelů ze sedmadvaceti přítomných s apelem, že by pomohlo, kdyby občané začali více odpad třídit.

Ohnivá diskuze na zasedání zastupitelů odráží rozpoložení obyvatelstva jen částečně. Zdeněk Černý z Kutné Hory říká, že poplatek není zase tak vysoký. „Nerad bych se ale dočkal toho, že budeme platit tisícovku," uvedl.
Naproti tomu Ludmila Němcová z Kutné Hory reaguje na celkové zvyšování cen: „Zdražuje všechno a nic přívětivého se na to říct nedá. Nevěřím, že se to musí dělat takto."

Ostatní města nespěchají

Zatímco kutnohorští zastupitelé si nakonec s navýšením poplatku za svoz a třídění odpadu pospíšili, menší města stejnou problematiku řeší ve větším klidu.

V Uhlířských Janovicích je navýšení poplatku teprve v návrhu rady. „O kolik by měl poplatek vzrůst, není stanoveno. Zastupitelé si nechají návrh projít hlavou a na zasedání v prosinci řeknou svůj názor, pak se uvidí," uvedla vedoucí hospodářsko-správního odboru v Uhlířských Janovicích Pavlína Heřmanová.

Podobně jsou na tom i v Čáslavi. „Teprve vytváříme potřebnou analýzu. Něco asi budeme předběžně vědět už v listopadu, ale o samotné výši poplatku se bude jednat až na zastupitelstvu v prosinci," řekla Miroslava Faltýnová z čáslavského odboru financí.

Jinak tomu není ani ve Zruči nad Sázavou. Úřednice Jana Jelínková informovala, že o obecné vyhlášce bude teprve jednat na zasedání zastupitelstva 19. listopadu: „Není ale ani jisté, zda se tehdy i rozhodne. Zastupitelé budou teprve informováni o situaci. Je možné, že rozhodnutí padne až 17. prosince.

Autor: Redakce

25.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení