VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kombajny vyjely do polí, žně začaly

KUTNOHORSKO - V průměru o čtrnáct dní dříve než vloni začaly v kutnohorském regionu žně. Důvodem je teplé počasí letošního roku, které posunulo vlastně celou sezónu. „Začali jsme sklízet 25. června,“ potvrdil vedoucí rostlinné výroby v podniku PIAS Suchdol Milan Vízner.

9.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kopáč Jiří

To samé platí například v Zemědělské obchodní společnosti Kačina. „Zkoušeli jsme žně zahájit ještě o něco dřív, ale obilí bylo přeci jen ještě nevyrovnaně uzrálé,“ dodal ředitel ZOS Kačina Jaroslav Havránek.

První plodinou, která přišla „na řadu“, byl tradičně ozimý ječmen. „Například na pšenici je zatím přece jen brzo,“ dodal zemědělec Jiří Coubal.
Odhadovat výši úrody je podle zemědělců zatím stále předčasné. „Úroda bude zcela určitě suchem ovlivněna, i když konkrétní škody lze zatím odhadnout jen těžko. Některé porosty jsou poškozené už teď,“ uvedl však už dříve ředitel společnosti Agro Podlesí Červené Janovice Antonín Šárovec.

Žně letos začaly o čtrnáct dní dříve než v loňském roce

Letošní teplá zima se promítlado načasování žní. Ty na většině území začaly zhruba o čtrnáct dní dříve než v loňském roce. První plodinou, která se začala sklízet, je tradičně ozimý ječmen.V Zemědělské obchodní společnosti Kačina začali se sklizní „naostro“ až o tomto víkendu. „Zkoušeli jsme to už dříve, ale ukázalo se, že obilí je nerovnoměrně uzrálé a že to ještě nejde,“ uvedl ředitel společnosti Jaroslav Havránek. Ozimý ječmen však už mají sklizený i zde. „Na pšenici je ještě brzo,“ myslí si zemědělec Jiří Coubal.

K očekávané výši úrody se zemědělci vyjadřují v tom smyslu, že bude negativně poznamenaná především suchem. Nebude se však parně jednat o příliš dramatický propad. „Srážky se nakonec dostavily, takže rostliny tu potřebnou vláhu mají,“ prohlásil například rolník Robert Hoffmann. Určité ztráty se ale očekávat dají. „Nejhůř na tom budou asi obiloviny. Čerpají totiž vláhu z povrchové vrstvy, kde té vláhy bylo nejméně,“ myslí si další rolník Václav Nedvěd. „Ale nějak černě bych to neviděl,“ dodal.

Podle temnějších jarních předpovědí měly být suchem poznamenány především jarní plodiny, jako jsou ječmen, jarní pšenice nebo cukrovka. Mluvilo se také o máku. Dvou posledně jmenovaných rostlin se však podle novějších zpráv žádné velké ztráty týkat nebudou.

9.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z krajského finále starších přípravek v Čáslavi.
137

Gólové dostihy v krajském finále starších přípravek vyhrála Čáslav

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

OBRAZEM: Žáci představili veřejnosti odpočinkovou zónu

Kutná Hora - Program Extra třída, který podporuje finančními prostředky obecně prospěšná společnost EDUin, dotáhli do konce žáci osmé třídy Základní školy Kamenná stezka.

Díky dotaci pořídí do čáslavské nemocnice 41 nových přístrojů

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Město Čáslav zapůjčilo z rezervního fondu 12 milionů korun čáslavské nemocnici. Finanční prostředky jsou určeny na modernizaci zdravotnické techniky.

Prostřednictvím projektu poznali studenti lépe město Čáslav i jeho široké okolí

Čáslav /FOTOGALERIE/ – Studenti prvních až třetích ročníků Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Čáslavi prezentovali dnes v aule školy své projektové dny, kterým se věnovali v průběhu měsíce června.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 26. června do 2. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies