Jinými slovy léta rozhádanou a nefunkční buňku zruší. „Oblastní rada dala doporučení vzít licenci místnímu sdružení v Kutné Hoře. Důvodem je dlouhodobá neusnášeníschopnost místních sněmů. V takovém prostředí se nedá pracovat. Lidé se spolu mohou pohádat, ale pokud s něčím nesouhlasí, tak musí přijít a svůj názor projevit,“ konstatoval současný předseda kutnohorské ODS Tomáš Havlíček.

S největší pravděpodobností již brzy bezprizorní partajníci si následně budou mít šanci vybrat, zda vstoupit do některého z místních sdružení v okolních obcích, nebo založit novou organizaci v Kutné Hoře. „Pokud by někdo chtěl založit nové sdružení, musí proběhnout ustavující sněm. Pokud by těch ustavujících sněmů bylo více, tak oblastní rada dává doporučení, komu by měla být přidělena licence,“ upřesnil ve zkratce stranická pravidla Havlíček. Bez své ODS tak Kutná Hora zcela jistě nebude dlouho. Otázka zní, jak bude vypadat.

Je přitom velmi pravděpodobné, že se o vznik nového kutnohorského sdružení pokusí přihlásit více ustavujících sněmů. De facto znesvářených táborů.

Například současný předseda místní ODS má již nyní poměrně jasnou představu o tom, podle jakého klíče by měli být budoucí členové jeho ODS přijímáni. „Chci, aby v budoucím místním sdružení měli šanci být všichni lidé, kteří chodí na sněmy a účastní se,“ uvedl Havlíček s tím, že rozhodujícím kritériem bude účast na posledním lednovém neusnášeníschopném sněmu. „Chtěl bych, aby byli přijati lidé, kteří se zúčastnili posledního sněmu a lidé, kteří měli pro svou nepřítomnost objektivní důvody,“ dodal Tomáš Havlíček.

Předvánoční varování nestačilo

Do kritické situace se kutnohorská ODS dostala přibližně v polovině prosince minulého roku, kdy byl z vedení strany odvolán Vladimír Košárek. Až na jeho pádu a zvolení nového předsedy se totiž straníci neshodli na ničem.

„Myslím si, že v lednu mají dost času na to, aby dali hlavy dohromady. Pokud ne, byl by to špatný signál,“ uvedl v prosinci uhlířskojanovický poslanec a předseda oblastní rady Pavel Bohatec s tím, že situaci v Kutné Hoře již probíral i s Mirkem Topolánkem.

K dohodě nakonec nedošlo, ultimátum se minulo účinkem a rozhádaní občanští demokraté nyní dostanou tvrdý výchovný políček. Tvorbu kandidátek pro komunální volby by však současná situace údajně ohrozit neměla.

Vznik a budoucnost nového místního sdružení přitom, jak vyplývá z vyjádření členů strany, rozhodně nebude o podání ruky či uhlazení dávných sporů. Půjde spíš o to, zbavit se neaktivních, zřejmě většinou účelově přijímaných členů. Jednotlivé skupiny uvnitř kutnohorského sdružení si prý tímto způsobem v minulosti totiž zajišťovaly převahu při hlasování na místních sněmech.