VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kutnohorské zastupitele čeká další bouřlivé jednání

Kutná Hora - Kutnohorské zastupitele dnes čeká další zasedání, již druhé v tomto měsíci. Vzhledem k uplynulým událostem souvisejících se zadáváním veřejných zakázek či investičním úvěrem, které v poslední době hýbou kutnohorskou radnicí, se dá očekávat, že i dnešní jednání městských zastupitelů bude mít bouřlivý průběh.

20.6.2017
SDÍLEJ:

Hlavní sídlo kutnohorské radnice na Havlíčkově náměstí.Foto: DENÍK/Jitka Pokorná

Na programu jednání totiž bude hned několik ožehavých témat. Jedním z takových je například zápis kontrolního výboru o kontrole zadání a plnění dvou veřejných zakázek, které zadala Rada města Kutná Hora a u nichž s největší pravděpodobností pochybila.

Dvě veřejné zakázky se týkaly prací sportovní hale na Klimešce. Chyba podle všeho nastala v tom, že s firmou, která zpracovávala žádost o dotaci, byla uzavřena smlouva na zpracování žádosti o dotaci nejen na první etapu, ale také na etapu druhou a za obě akce město následně zaplatilo. V unesení městské rady prosince 2015, které k takovému kroku opravňuje, ale nic takového není. V něm stojí pouze to, že rada města schvaluje uzavřít s danou firmou smlouvu pro rok 2016. Vše má nyní potvrdit či vyvrátit právě zápis kontrolního výboru.

Budou padat hlavy, pokud zápis podezření potvrdí? „Vyvozovat důsledky není úplně v naší gesci. Pokud pochybil úředník, je to věc tajemníka, aby věc řešil. Pokud pochybil někdo ze samosprávy, měl by důsledky vyvodit on a odstoupit,“ vyjádřil svůj jasný názor opoziční zastupitel Jakub Obraz s tím, že pokud by se tak nestalo, bude chtít opozice celou záležitost řešit. O něco jasněji v tom má člen městské rady Tomáš Pilc. „Já jsem jako radní schválil s tou firmou smlouvu pouze pro rok 2016, nikoliv pro rok další. Takže dle mého soudu pochybili úředníci a vedení města, které tu smlouvu podepsalo,“ řekl Pilc.

Místostarotska Zuzana Moravčíková už na minulém jednání argumentovala, že se od začátku mluví o etapách, nikoliv o jednotlivých rocích a že radní od počátku věděli, co schvalují. Podobně argumentoval i šéf Odboru investic Městského úřadu Kutná Jiří Janál, který sice pochybení přiznal, ale s odůvodněním, že záměr byl od počátku jasný.

Na dnešním jednání kutnohorských zastupitelů se ale budou řešit i další poměrně závažné body. Jedním z takových bude i odsouhlasení dalšího využití již schváleného stopadesátimilionového investičního úvěru. Zastupitelé by tak měli schválit použití finančních prostředků z úvěru na rekonstrukci Vlašského dvora a to ve výši 22 milionů korun, na přestavbu budovy bývalé zvláštní školy Na Náměti na knihovnu ve výši 23 milionů korun a na infrastrukturu technických dovedností ve zdejších školách ve výši 14 milionů korun.

Na program jednání se naopak nedostane změna současné metodiky zadávání veřejných zakázek městskou radou (VZMR), kterou chtěla prosadit opozice. Hlavní a v podstatě jedinou změnou již platné metodiky mělo být to, že případné výjimky z metodiky musí schválit zastupitelstvo. To znamená, že například zakázku malého rozsahu, která by měla být zadána v režimu takzvané uzavřené výzvy či přímého oslovení dodavatele, budou vždy muset schválit zastupitelé, nikoliv pouze rada jako doposud. Pracovní skupina městského zastupitelstva se ale se zástupci opozice na uzavřeném jednání v pondělí 12. června dohodla, že schválení směrnice, která bude novou metodiku upravovat, nechají až na jednání po prázdninách.

Už teď ale ve vzduchu visí další komplikace. Jako dočasné opatření mělo posloužit, že aktualizaci dané metodiky schválí alespoň rada města o dva dny později. To se ale nestalo. „V pondělí jsme se rozcházeli s tím, že nebudeme spěchat a "tlačit" na úřad a radu tím, že okamžitě navrhneme směrnici, která by je zavázala dodržovat transparentní, veřejné a na profilu zadavatele zveřejňované veřejné řízení na VZMR. Součástí dohody bylo, že jako dočasné opatření rada sama dobrovolně přijme aktualizaci metodického návodu,“ uvedl opoziční zastupitel Karel Koubský ml. Je tedy otázka, zda-li i toto téma dnes nerozvíří vody místních zastupitelů.

Autor: Hana Kratochvílová

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení