VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos bude počasí hodně nestálé a jiné než jsme normálně zvyklí

Kutná Hora – Lukáš Brada létá s horkovzdušným balónem od roku 2006, ve firmě má na starosti také technické zázemí a praktické provozní záležitosti. Jednou z destinací, kde létá, je také Kutná Hora. O svůj názor na počasí se podělil s Deníkem.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Horkovzdušný balónFoto: Lukáš Brada

Čeká nás nejteplejší léto za posledních 40 let. Tento odhad vychází ze stavu podzemních i nadzemních vod. Jaký je Váš „vzdušný" pohled na věc? Souhlasíte s prognózou?

Povahou naší profese se musíme často zabývat vývojem meteorologické situace, jejích změn. Z tohoto hlediska musím říci, že letošní rok je něčím jedinečný a jiný než předchozích devět let, kdy jsem s létáním začínal. Letos nám sezóna začala velmi brzy a naopak květen, který bývá pro létání nejpříznivější, moc vhodného počasí nepřinesl. Jediné tedy co mohu s jistotou říci je to, že letos určitě počasí bude hodně nestálé a „jiné" než jsme zvyklí.

Pokud se prognóza vyplní, jak jsou na tom balóny? Respektive, jaká jsou omezení pro jejich let v takových vedrech? Mohou létat?

Létat mohou, ale s menší zátěží. Balóny jsou konstruované na určitou nosnost při určité teplotě (většinou na 20 stupňů) a tím že horkovzdušný balón funguje na rozdílu teplot, je potřeba při teplotě vyšší než 30°C plánovat na lety minimálně o jednoho pasažéra méně. Pokud bychom naplnili kapacitu balónu, balón by při letu byl přetopený, přetížený, hůře by se s ním manipulovalo, a látka jeho obalu by se rychle opotřebovávala.

Kdy balóny vzlétnout nemohou, za jakých atmosférických podmínek? A jak často je pilot balónu musí sledovat?

Balóny smějí létat do rychlosti přízemního větru který nepřesahuje 5 m/s, při minimální viditelnosti 5 km na všechny strany a v počasí beze srážek nebo bouřek. Důležitým faktorem je také termické proudění, které je pro horkovzdušný balón nebezpečné, z tohoto důvodu se létá pouze do 2 hodin po východu slunce a 2 hodiny před západem. Každý pilot, který rozhoduje o uskutečnění letu, sleduje předpovědi počasí z několika zdrojů. Počasí je pro let balónem velice důležité, a tak se sleduje před každým letem. U každé firmy je to tedy podle četnosti letů, u nás se tomu každý pilot věnuje cca 1 hodinu denně.

Musí mít pilot i nějaké speciální vzdělání co se právě atmosférických podmínek týče?

Součástí pilotního průkazu, který musí každý pilot mít, je zkouška z meteorologie. Pilot musí mít každý rok přezkoušení, jehož součástí je i meteorologie. Pilot tedy není meteorologem, ale tomuto oboru musí hodně rozumět.

Jak dlouho Vaše firma létá, jaké typy letů nabízíte?

Naše rodinná firma provozuje horkovzdušné balóny od roku 2005, letos tedy máme 12. sezónu a popravdě, baví nás to čím dál tím více. Máme 3 balóny o kapacitách 2, 4 a 5 pasažérů. Nelétáme tedy s „autobusy", ale našim zákazníkům nabízíme individuální přístup a přátelskou atmosféru – pilot se může našim klientům osobně věnovat a let přizpůsobit jejich přáním. Naši piloti mají co nabídnout ze svých bohatých zkušeností, někteří jsou i instruktoři balónového létání. Nabízíme lety pro jednotlivce či skupiny a máme na výběr ze 14 lokalit a Prahu jako samostatný typ letu. Mezi naše lokality patří Český ráj, České středohoří, Kutná Hora, Konopiště, Karlštejn.

To, kdy balón smí nebo nesmí vzlétnout je dáno nějakým nařízením či zákonem?

Balónové létání je pod dohledem Úřadu civilního letectví a musíme se tedy řídit leteckými zákony a nařízeními. Každý balón musí mít svého provozovatele, který musí mít vypracované své příručky, musí kontrolovat, jestli je každý balón v pořádku a je za stav balónů zodpovědný.

Autor: Hana Kratochvílová

24.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení