VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komínáři se vyslovili proti demolici stavby v Močovicích

Močovice - Otevřený dopis představitelům obce adresovali do Močovic zástupci Svazu českých komínářů. Předmětem jejich zájmu se stala výšková stavba u bývalé cihelny.

2.2.2009 2
SDÍLEJ:

Střelmistr Zdeněk Šobíšek při prohlídce komína bývalé cihelny v MočovicíchFoto: DENÍK/ Jan Šmok

Vážení představitelé obce Močovice, s upřímným zděšením jsme si přečetli článek v Kutnohorském deníku, který pojednává o vašem rozhodnutí zničit technickou památku - zachovalý cihlový komín bývalé cihelny, který je v majetku vaší obce.

Dost ojedinělý důvod destrukce

Obzvláště nás zaráží důvod, který vás k tomuto nešťastnému rozhodnutí vedl, a tedy to, že je v dané lokalitě plánována výstavba domů a že „Pod starým komínem by asi nikdo rodinný dům stavět nechtěl, tak jsme se rozhodli komín odstřelit“.

To je vcelku zvláštní a naštěstí ojedinělý názor, protože dnes je již obvyklé a naprosto normální, že obce se snaží svoje historické památky chránit a udržovat. Již jen podle informací, které máte na oficiálním webu, je cihelna jednou z mála památek v obci vůbec! Navíc ji máte uvedenu v sekci „významné historické události a stavby“, což již samo o sobě vypovídá o tom, že je pro vaši obec z historického hlediska cenná!

Jedná se o pěknou řemeslnou ukázku

A teď již k samotnému komínu. Pochází z roku 1906 a je velmi pěknou ukázkou umění starého komínářského řemesla. Má propracovaný oktagonální podstavec s ozdobnou římsou a kruhový dřík. To již samo o sobě je dosti výjimečné, obvyklejší jsou podstavce s čtvercovým profilem, a u cihelen všeobecně je existence soklu důkazem, že staviteli na projektu záleželo. Podobných v okolí mnoho není!

Komín jako takový je skvělým reprezentantem industriálních památek u nás. Vždyť tam, kde stával komín, stávala fabrika, která lidem dávala práci, komín označoval místo, kde se tvoří hodnoty! Jen díky podobnému rozmachu fabrik, což se týká třeba i močovického cukrovaru, se naše země vyšvihla v minulém století mezi pětici nejrozvinutějších zemí světa! Byli jsme průmyslovou a tedy i nejcennější zónou Rakouska – Uherska! Díky tomu jsme dnes stále ještě mezi deseti procenty nejbohatších zemí světa a nejsme někde na úrovni rozvojových zemí.

Důležitý je historický odkaz stavby

Nevidíme jediný důvod, proč komín zbořit! Vždyť i jen demolice a sanace suti je obvykle mnohem dražší než odborná oprava a zakonzervování! A to je pouze ekonomická stránka věci. Mnohem důležitější je historický odkaz dané stavby. Pokud by na místě cihelny stál kostel, kupříkladu novogotický z roku 1906, který je v současné době také nevyužíván, jistě by ani nebylo myslitelné tento kostel zbořit jen proto, že „pod starým kostelem by asi nikdo rodinný dům stavět nechtěl, tak jsme se rozhodli jej odstřelit“.

Jaký je rozdíl mezi kostelem a cihelnou?

Zní to možná extrémně, ale jaký rozdíl je z historického hlediska mezi kostelem, který dával lidem duchovní útěchu a cihelnou, která lidem poskytla práci a hlavně cihly pro jejich domy a domovy?

Nebylo by mnohem lepší komín zakonzervovat, dát informační ceduli s historickými fotkami, nákresem a textem o tom, jak se v dané cihelně pálily cihly (s tím bychom vám rádi a zdarma pomohli)? Lidé by si daného místa vážili mnohem více, než když všechno srovnáte se zemí a odkaz minulosti bude navždy pohřben a umlčen.

Prosíme vás, abyste své rozhodnutí ještě promysleli. Myslete na budoucnost a na to, zda po nás příchozí budou moci říci, že naše rozhodnutí byla moudrá.

Za Svaz českých komínářů: Tomáš Droppa - administrátor databáze komínů ČR - KODA, Martin Vyštejn - předseda svazu, Martin Vonka - člen syloberzní komise svazu, Jana Sedláčková - Národní památkový ústav.

Činnost Svazu českých komínářů
- výstupy na komíny a chladící věže
- systematická katalogizace objektů
- pořizování a shromažďování dokumentace ke komínům (včetně fotodokumentace komínů a jejich okolí)
- zachování industriální architektury
- případná údržba historických komínů
Pro komínáře není lezení po komínech jen volnočasovou zábavou, ale spíše životním posláním. Komínář je člověk vyspělý po stránce fyzické, intelektuální i morální.

Autor: Luboš Hájek

Místo události:
2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Fotbalisté Čáslavi porazili v 1. kole Divize C Pardubice B 2:1.

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Ilustrační foto.

Muž skončil v nemocnici po kolizi s býkem

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Dechovkový koncert potěšil ve zručském parku

Zruč n. S. /FOTOGALERIE/ - Na dvě stě milovníků dechovky přišlo do zámeckého parku ve Zruči nad Sázavou na vystoupení kapely Křídlovanka. Koncert byl pořádán za podpory města Zruče nad Sázavou - vstupné zdarma.

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Syslíci pro Kaňk, tedy stávající organizátoři Jana Krajbychová, Jana Červená, Petr Kobylarz, Pavel Novák a Josef Novotný, připravili v sobotu pro děti, ale i jejich dospělácké doprovody indiánsko westernové léto na kaňkovské louce Jedličkovce.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení