VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na školu si Vraničtí museli počkat, nakonec fungovala až do roku 1962

Vranice - Děti z malé vesničky Vranice, která se nachází přibližně dva kilometry od Zbizub, musely od nepaměti docházet do školy v Kácově. Ta ale byla čtyři kilometry daleko a tato cesta tak byla především pro malé děti neschůdná. Proto vraničtí začali usilovat o vlastní školu.

21.10.2016
SDÍLEJ:

Děti při divadelním představení v roce 1960Foto: Archiv obce

Přání se jim splnilo v roce 1912, kdy bylo povoleno zřídit ve Vranicích jednotřídní školu. Škola zde byla otevřena o rok později a vyučovat se v ní začalo přesně 9. dubna. Z kácovské školy přešlo do nově otevřené školy celkem 35 žáků, které vyučoval Bohuslav Jonák. Ten však učil pouze do konce školního roku, jelikož nastoupil jako dobrovolník do vojenské služby. Proto byl přijat učitel Josef Balvín. Bohužel i on musel na konci dalšího školního roku do vojenské služby a škola ve Vranicích zůstala bez pedagoga. Proto se děti provizorně učily v mateřské škole v Kácově.

Chvilková záchrana přišla ještě v prosinci, kdy na místo učitele nastoupil Josef Starý. Ani ten však ve škole nevydržel a škola osiřela během krátké doby podruhé. Pomocnou ruku proto nabídla tehdejší učitelka z Kácova, která do vranické školy docházela dvakrát týdně.

52 žáků

Tak to bylo až do roku 1920, kdy se konečně začalo ve vranické škole vyučovat pravidelně a nastaly zlaté časy této malotřídky. Dětí školou povinných ve Vranicích totiž přibývalo a v roce 1922 jich nastoupilo dokonce 52. Učebna zůstávala ale i nadále v čísle popisném 27. Místnost nebyla vyhovující, děti se učily v malé místnosti, která byla špatně osvětlená. Bylo stále více jasné, že je nutné postavit novou školní budovu.

V roce 1928 se začala stavba nové školy vyjednávat a začalo se s ní ještě ten rok v říjnu. Udeřily však kruté mrazy, které dosahovaly až mínus 40 stupňů. Stavba se musela zastavit a pokračovala až po zimě. Nakonec ale byla budova dokončena a žáci si mohli užívat nových prostor.

Vyučování ve Vranicích pokračovalo i ve třicátých letech. V roce 1937 do školy nastoupilo celkem 39 žáků. Místní o školu pečovali. Snažili se, aby ve třídě přibývaly pomůcky a ve školní knihovně knihy. Škola fungovala pak i za druhé světové války a i zdejší děti pociťovaly dopady německé nadvlády. Musely znát text německé hymny, kterou pravidelně zpívaly. V roce 1944 pak dokonce přišel návrh na zrušení školy pro malý počet dětí. Místní se ale odvolali a škola nakonec mohla pokračovat i po válce. Žáků ale bylo čím dál méně. V roce 1946 jich nastoupilo pouze 8 žáků. V padesátých letech se sice jejich počet lehce zvyšoval, šlo ale jen o malý nárůst. Přesto se škola dočkala i začátku šedesátých let. Za posledními žáky se definitivně uzavřely dveře školy v červnu roku 1962.

Dnes je z bývalé školní budovy bytový dům. V letech 2005 až 2007 prošla rekonstrukcí a vzniklo zde sedm nových bytů.

Autor: Diana Kovandová

21.10.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Moravčíková končí! Zastupitelé místostarostku odvolali
16

Novým místostarostou může být Hadrovský

OBRAZEM: Starostové společně posnídali v Rytířském sále

Kutná Hora - Snídaně pro starosty, kterou uspořádala MAS Lípa pro venkov, se konala ve čtvrtek 21. září od 9 hodin v Rytířském sále Vlašského dvora. Společného jednání se zúčastnilo 47 zástupců obcí z území Kutnohorska.

Druhou etapu cyklostezky dokončí ještě letos

Zruč nad Sázavou – Cyklisté ze Zruče nad Sázavou a okolí se projedou ještě v letošním roce po nové cyklostezce. V těchto dnech se na její stavě pilně pracuje.

KRÁTCE: Poplatek za odpady v Kutné Hoře je třeba uhradit do září

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kutnohorska.

Policisté z Čáslavi hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z fotografie z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu krádeže peněženky v obchodu v obci Čáslav v ulici Jeníkovská, ke které došlo dopoledne 11. září," řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení