VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naivní umění se tento rok představí v Kutné Hoře

Kutná Hora - Začátkem tohoto roku začala v Kutné Hoře vznikat kamenná galerie naivního neboli insitního umění, která se nachází v historickém centru Kutné Hory. Přesným místem jsou přízemní prostory historického domu č. p. 143/18 na Rejskově náměstí. Umělec Jan Skorka Lauko, který si prostory pronajal, poskytl informace o vzniku a celkové koncepci Galerie naivního umění.

26.1.2016
SDÍLEJ:

Galerie naivního umění, Jan Skorka LaukoFoto: Deník/Diana Kovandová

Mezinárodní výstava naivního umění se představí přesně prvního dubna tohoto roku. V plánu jsou skupinové i autorské výstavy. Zkušební provoz galerie je ale naplánován již na 1. března, kdy Jan Skorka Lauko zaplní prostory galerie vlastní tvorbou. V nově vzniklé galerii budou poté moci návštěvníci shlédnout naivní styl, většinou zahraničních umělců.

Jan Skorka Lauko je bývalý pedagog, který se přibližně před pěti lety vydal na uměleckou dráhu. Přesto ho však výtvarná tvorba, umění a malování doprovází již od dětství. Za dobu, co bydlí v Kutné Hoře, se hodně věnuje výtvarné tvorbě a vystavování prací, povětšinou v zahraničí. Mimo samostatnou tvorbu a prezentaci obrazů sledoval Jan Skorka Lauko právě dění kolem naivního stylu. „Zjistil jsem, že tyto naivní umělci, kterých je celkem dost, nemají prostor, kde by mohli své umění vystavovat. Je těžké prezentovat naivní umění na výstavách, protože to nezapadá do koncepce galerií," říká Skorka. Galerie, které jsou v České republice, totiž nepřijímají naivní umění mezi hlavní proud. „Mně to procházelo hlavou už několik let. Říkal jsem si, že by bylo dobré, kdyby taková galerie vznikla," dodal.

Tento styl, který se v České republice moc nevyskytuje, je však velice silný v zahraničích. Nejvíce se jedná o Polsko, Srbsko či Rumunsko. Jan Skorka Lauko měl velikou chuť i cíl a šel do toho. Jako místo se rozhodl vybrat Kutnou Horu. „Lidé uvítají to, že to je jediná galerie svého stylu v Čechách, nic takového tu není," řekl.

Galerie naivního umění, Jan Skorka Lauko

Musel tedy začít shánět v Kutné Hoře vhodné prostory. Po kratším hledání našel Jan Skorka Lauko prostory v centru města Kutné Hory. „Kontaktoval jsem majitele. S prostory jsem byl spokojen vizuálně i kapacitně. Domluvil jsem potřebné věci a živelně do toho šel," poznamenal. Pronajaté prostory se mu velice zalíbily již od začátku. „Neměl jsem k tomu výhrady. Líbí se mi, jak zůstaly původní detaily odkryté. Působí to velmi dobrým a galerijním dojem," upřesnil. Otázkou bylo, jak vyřešit v galerii osvětlení, aby bylo dostatečné. „Věci jsou dělané na zakázku. Nainstaloval jsem lišty, které jsou zevnitř frézované do obloučku, aby háčky držely. Na lišty jsem namaloval svoje motivy," dodal. Formou nerezových řetízků budou obrazy zavěšeny a pomocí háčků se nahoře po kolejnici posouvat.

Také bylo potřeba na místě domluvit a dodělat spoustu věcí. „Dost nákladné jsou přepravy obrazů a vyhledávat ty umělce v zahraničí. To zabere čas i peníze," upřesňuje. Jan Skorka Lauko se proto obrátil na investory. Ozval se mu investor, který podporuje kulturu, filmy, umění a nápad kutnohorského umělce se mu zalíbil.

Začátkem tohoto roku umělec udělal výzvu prostřednictvím webových stránek. „Oslovil jsem mnoho svých známých i známých umělců. Čekal jsem, což trvalo pár dní. Umělci reagovali velmi dobře a začali mi posílat přihlášky," dodává s úsměvem.

Naivní umění

Na skupinové výstavě, která bude v Galerii naivního umění od dubna představena, se představí obrazy umělců z různých států. K nim patří samozřejmě Česko, Slovensko, dále poté Německo, Itálie, Portugalsko, Finsko, Rumunsko, Srbsko. Návštěvníci se také mohou těšit na obrazy z Turecka i Izraele. „Nyní je to ve stádiu, že už obrazy přišly, některé nejsou ještě vybalené," dodává. Instalace obrazů proběhne na konci března, aby byly připraveny na slavnostní vernisáž v dubnu. Na výstavě bude představeno přibližně sto obrazů od třiceti umělců.

Se vznikem Galerie naivního umění se podařilo výtvarníkovi získat partnerství nestátní organizace Světové sdružení Slováků v zahraničí, kteří mají sídlo v Praze. „Velmi otevřeně a nadšeně toto partnerství přijali," dodává. Ředitel této organizace přislíbil podporu formou akcí, které budou probíhat jak v Kutné Hoře, tak v Praze. Na podzim se tak v rámci Dnů československé kultury uskuteční výstava, která se bude skládat z obrazů naivních umělců ze Slovenska, kteří žijí v komunitě v srbské Vojvodině.

Galerie naivního umění, Jan Skorka Lauko

Výstavní plán Galerie naivního umění v Kutné Hoře je do konce tohoto kalendářního roku zaplněn. „Není tomu konec. Budeme dál hledat a oslovovat umělce. Je to hodně o cestování a o dobrých kontaktech, které díky výstavám mám," vysvětluje.

Se vznikem a otevřením galerie vyhlašuje Jan Skorka Lauko výtvarnou soutěž pro kutnohorské školy. Výtvarná soutěž bude na téma „Měl jsem takový sen, že…". Ředitelky a ředitelé škol dostanou podmínky, ve kterých bude vše uvedeno. Vítězové jednotlivých kategorií budou poté odměněni. „Vyhodnocení bych chtěl udělat společně s pedagogy. Na výstavě budou mít poté prostor nejen vítězné, ale i vybrané práce," dodává. Technika stanovená není, stanoven je pouze maximální formát A3.

Jan Skorka Lauko nyní kontaktuje různé organizace s žádostí o podporu a píše různé žádosti o dotace. „Obrátil jsem se na Ministerstvo kultury, Středočeský kraj i na Město Kutná Hora," říká na závěr Skorka.

Autor: Diana Kovandová

26.1.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemocnice Kutná Hora.

Prostředí v kutnohorské nemocnici pomohou vylepšit miliony

Ilustrační foto.

Ve středu v Kutnohorském deníku: prvňáčci ze ZŠ Žižkov

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Čáslavandy začaly hrát fotbal až po přestávce

Kožušany - V dalším kole 2. fotbalové ligy žen na sebe narazily celky z obou protipólů tabulky, což favorizovalo hostující hráčky Čáslavi nad domácí Olomoucí. Utkání se hrálo za vytrvalého deště na poměrně malém hřišti v Kožušanech.

Děti v kutnohorské sokolovně zdolaly opičí dráhu

Kutná Hora - První den Týdne spolu v pohybu – Každý den v Sokole patřil dětem, seniorům a ženám všech věkových skupin. V pondělí dopoledne děti zdolávaly opičí dráhu a v podvečer měly zájemkyně o cvičení možnost vyzkoušet si různé druhy pohybových aktivit, které nabízí odbor všestrannosti kutnohorského Sokola. Protáhly se, posilovaly, krátce se seznámily s jógou a řádně se zapotily při dance aerobiku.

Novým zastupitelem a radním se stal v Čáslavi lékař Jan Spáčil

Čáslav - Jedním z bodů zářijového zastupitelstva v Čáslavi byla volba nového člena rady města a zastupitelé. Po rezignujícím členovi Josefu Špačkovi (ČSSD) se stal novým členem zastupitelstva Jan Spáčil (ČSSD).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení