VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepodařený smluvní dodatek. Firma by ušetřila za pokuty

Kutná Hora/ Ostudná chyba, nebo záměr? Každopádně podivná shoda náhod. Starosta Ivo Šalátek dostal k podpisu dodatek smlouvy dávno před tím, než ji mělo odsouhlasit zastupitelstvo Kutné Hory. A starosta dokument s klidem podepsal.

27.6.2008
SDÍLEJ:

Nové domy se na panoramatu Kutné Hory ještě dlouho neobjeví.Foto: DENÍK:Martin Vaněk

Tím, ale minely v případě dodatku ke smlouvě s firmou U.T.C. Properties neskončily. Jediné chybějící slůvko totiž posouvalo termín jejího plnění nepochopitelně ještě o jeden měsíc dále. Vyznění dodatku, který měl donutit firmu konečně začít stavět, je tak dosti sporné.

Firma nedodržela termín, požádala o odklad

Do konce května měla developerská firma U.T.C. Properties získat územní rozhodnutí k nové bytové výstavbě v kutnohorské čtvrti Třešňovka. To nezískala a v souladu s městem uzavřenou smlouvou, měla začít nabíhat smluvní pokuta. Rada města ale přistoupila na řešení, které by dodatkem zrušilo dvousettisícovou měsíční pokutu a zvýšilo ji na jeden milion korun, avšak za předpokladu, že toto územní rozhodnutí nezíská do konce července 2008. Firma totiž zpoždění zdůvodnila specifickými technickými problémy při přípravě projektu a radní její vysvětlení přijali.

Dodatek smlouvy daroval firmě měsíc navíc a šest set tisíc

Podle oběma stranami vyjednaného návrhu dodatku smlouvy měla být pokuta počítána za každý měsíc prodlení. Chybějící slůvko, započatý, měsíční plnění de facto odsouvalo až na konec srpna. Firma by tak získala měsíc navíc a na odpuštěné pokutě ušetřila šest set tisíc korun. S chybějícím slůvkem se termín získání územního rozhodnutí skutečně blížil firmou navrhované čtvrtletní lhůtě, kterou zmiňuje oficiální vyjádření firmy.

Zastupitelstvo odmítlo odbytý návrh

Starosta Kutné Hory Ivo Šalátek je přesvědčen, že tento dodatek je pro město velmi výhodný. „Motivuje firmu začít konečně stavět,“ ujišťoval na posledním zasedání zastupitelstva starosta. Zastupitelé však tento smluvní dodatek neodsouhlasili a vedoucí majetkového oddělení Zuzana Moravčíková sklidila za nesmyslně odbytou podobu dokumentu ostrou kritiku místostarosty Tomáše Benady. „To, že někdo dává před schválením usnesení starostovi podepsat schvalovanou smlouvu, na to jednoduše není obhajoba,“ uvedl rozezlený Benada. „V tom byla největší chyba, nikoliv v jednom slůvku, taková chyba se stane,“ dodal místostarosta, který na problematickou formulaci zastupitele v průběhu jednání upozornil.

Někteří zastupitelé formulovali své námitky k dodatku jednoznačně. „Návrh na mě dělá dojem, že jim tu pokutu prostě chceme jen odpustit,“ řekl zastupitel Jiří Vojáček.

Bytová výstavba v Kutné Hoře vázne

S kauzou Lidka tak jde o další nedodržený termín bytové výstavby v Kutné Hoře. Ať jsou důvody firem jakékoliv, nabízí se otázka, zda by město nemělo právně lépe zajistit vymahatelnost původních investičních záměrů v daných termínech, a zabránit tak pochybnostem o spekulacích s pozemky.
Protahování termínů má za následek pouze zhoršování bytové situace v Kutné Hoře, jejíž realitní trh již tak významně ovlivňuje firma Foxconn hledající v současné době byty pro střední management.

Autor: Martin Vaněk

27.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Fotbalisté se potřetí utkali o putovní pohár pojišťovny Generali

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - Zbraslavické hřiště hostilo již třetí ročník fotbalového turnaje. O vítězství bojovala čtyři mužstva. Vítězem se stal již potřetí tým Real Top Praha.

Na letišti se promítalo, odehrál se leteckých amatérských filmů

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - V sobotu proběhl na letišti ve Zbraslavicích již 13. Festival leteckých amatérských filmů, který každoročně pořádá Filmové studio Zruč nad Sázavou ve spolupráci s Aeroklubem Zbraslavice za finanční podpory Ministerstva kultury české republiky a města Zruče nad Sázavou.

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kácov /FOTOGALERIE/ - Ke konci léta patří neodmyslitelně tradiční kácovská pouť. I letos tomu nebylo jinak, spousta zábavy pro malé i velké. Kolotoče, houpačky, autíčka, cukrová vata, vietnamské nudle, perníková srdce, to vše patří již léta k této akci. Návštěvníky až z Prahy dovezl v sobotu opět historický posázavský pacifik.

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Kratonohy - Fotbalisté Čáslavi na výhru z prvního kola Fortuna Divize C nenavázali. V sobotním utkání druhého kola prohráli Čáslavští 1:3 na hřišti Kratonoh.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení