VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O stavbu školy v Rašovicích bojovali občané několik let

Rašovice - Farní obec Rašovice měla již v dávných dobách školu. Kdy byla zřízena a kdy zanikla, však nikdo již dnes nezjistí. V průběhu 19. století pak měly Rašovice školu soukromou, ve které se vyučovalo především v zimních měsících. V létě, kdo dal děti vyučovat, je posílal do nedalekého Sudějova, který je vzdálený přibližně tři kilometry.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Budova bývalé školy v RašovicíchFoto: Archiv obce Rašovice

Vysloužilý vojín a rodák z Rašovic Procházka vyučoval tajně v Rašovicích až do roku 1830. Školu si zřídil přímo ve svém domku číslo popisné 20, který vybavil zcela jednoduše. Měl velký kulatý stůl, kolem něho židle a stoličky pro nejmenší. Tímto bylo základní zázemí pro žáky hotové. V roce 1830 ale učitel zemřel a školy, kterou zřídil, se nikdo neujal. Vyučování v těchto letech tak zcela zaniklo a mládež měla chodit do mateřské školy v Sudějově. Občané nesli ztrátu školy těžko.

Děti docházely do školy v Sudějově, kde se učily v dřevěné chalupě. Žáků přibývalo, a tak se roku 1812 chalupa přestavila v novou prostornější, zděnou budovu. Žáků však bylo stále více a více. Roku 1863 musela být škola rozšířena o druhou třídu a k budově se přistavěla přístavba. Ke konci roku 1893 byla najata ve faře jedna světnice. Ještě toho roku se třída otevřela a učilo ve třech třídách. Ani tři třídy však nestačily k vyučování všech dětí a okresní školní rada naléhala stále na místní školní radu, aby postavila novou školní budovu o pěti třídách. Roku 1867 žádali místní o zřízení veřejné školy v Rašovicích, ovšem bez výsledku. Svoji žádost opakovali v letech 1870, 1876 a 1888, vždy však byla zamítnuta.

V červnu roku 1897 se vydal tehdejší starosta obce Josef Bouša společně s Antonínem Hejdukem v průvodu zemského poslance Aloise Kryfa do Prahy k zemské školní radě a zemskému výboru, kde se opět za zřízení školy v Rašovicích přimlouvali. Žádost, která byla několikrát zamítnuta, se nyní dočkala šťastného konce. Za nejlepší prostor bylo stanoveno a schváleno místo na zahradě u domu čísla popisného sedm, které bylo od manželů Josefa a Aloise Boušových koupeno za 348 zlatých. Během zimy byl navezen všechen potřebný materiál a již na jaře roku 1898 se začalo stavět. Plán ke stavbě zhotovil okresní inženýr Jan Zvoník z Uhlířských Janovic. Stavbu provedl nákladem obce rašovické a přiškolených Netušil za 20.600 korun stavitel Josef Masopust ze Žíšova a na kamenickou práci byl najat kameník Šmejkal z Nučic u Černého Kostelce. O nábytek, který sloužil později dětem, se postarali domácí truhláři Josef Procházka a Josef Kraner.

15. května dostoupaly základy budovy do výše přízemních oken a téhož dne se taktéž konalo slavnostní položení základního kamene v pravém rohu průčelí ve výši přízemních oken.

Škola v Rašovicích

V neděli 9. října se slavnostně konalo posvěcení nové budovy a 11. října roku 1898 byla škola otevřena. Hned se začali žáci řádně vyučovat a do školy docházet. V tomto roce bylo celkem zapsaných 126 žáků, kteří byli rozděleni do dvou tříd. Po založení expositury školu v Rašovicích řídil Bedřich Jelínek, řídící učitel ze Sudějovic a učiteli byli stanoveni Karel Vycpálek a Josef Zeis. Řídící učitel roku 1899 zemřel a školu řídil prozatím učitel Karel Vycpálek. V srpnu roku 1900 byl jmenován pro Sudějov řídící učitel Edvard Lanč a spravoval školu v Rašovicích do 1. května roku 1903. V té době byla expositura prohlášena za školu obecnou veřejnou a řídícím učitelem byl jmenován dosavadní učitel Karel Vycpálek, který v rašovické škole působil již od roku 1898. Mezi další učitele patřili například Marie Nebovidská, Jaroslav Černý, Jaroslav Ptáček, Karel Sladký, Václav Kubálek, Bohuslav Jonák, Josef Bárta.

Jak léta v rašovické škole plynula, tak žáků ubývalo. V letech 1932 až 1933 navštěvovalo školu celkem ve dvou třídách 76 žáků. Ve školním roce o pár let později navštěvovalo školu již pouze 45 žáků.

Protože však počet dětí dál klesal, rozhodlo se, že provoz školy bude ukončen. Na základě usnesení rady tehdejšího MNV z 18. srpna 1958 předal odcházející ředitel Karel Siegl zdejší školu a její majetek předsedovi MNV Josefu Brandejskému a tajemníkovi Františku Lahodovi. O předání a převzetí budovy byl sepsán zápis. Po uzavření sloužila budova v osmdesátých letech kancelářím tehdejšího zemědělského družstva Rašovice, které se poté přestěhovalo do Jindic. V přízemí poté vznikl jeden byt a prodejna. Byt se později předělal na hospodu. V dnešní době je budova opravena a využívána. Stavební rekonstrukce proběhly v letech 1987 až 1988. „Máme nahoře kancelář obecního úřadu. Také je tam sál na společenské akce, případně se využívá i na cvičení či ping pong. Dole je restaurace a prodejna smíšeného zboží," řekl starosta Rašovic Zbyšek Šaněk.

Autor: Diana Kovandová

22.1.2016
SDÍLEJ:
Nové retail centrum v Kutné Hoře roste jako z vody.
1 14

Nové retail centrum v Kutné Hoře roste jako z vody

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Loňský finalista poháru vypadl s Červenými Janovicemi

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ – Druhé kolo Poháru OFS nabídlo v neděli odpoledne zajímavé výsledky. Překvapením bylo vypadnutí Uhlířských Janovic B, které tak loňské druhé místo neobhájí.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá.

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Uhlíři sahali po vyrovnání, ale marně

Mnichovo Hradiště – Druhé kolo I. A třídy, skupiny B odehráli fotbalisté Uhlířských Janovic v neděli na hřišti Mnichova Hradiště. Hosté ani ve druhém klání letošní sezony nebodovali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení