VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Základní škola ve Zbraslavicích oslavila 100. výročí založení

Zbraslavice Základní škola ve Zbraslavicích byla postavena přesně před sto lety. Toto kulaté výročí přišli v sobotu přímo do školní budovy oslavit současní žáci, pedagogové, ale i absolventi, nebo učitelé, kteří ve škole působili v minulosti. Příchozí si mohli prohlédnout celou školní budovu nebo si projít výstavní panely s různými předměty, které mapují dění ve škole v uplynulém století.

15.5.2016
SDÍLEJ:

Oslavy 100. výročí základní školy ve ZbraslavicíchFoto: Deník/Irena Blahníková

Hlavní kulturní program, který sobotní oslavy doprovázel se odehrál ve zdejší tělocvičně. Ta byla zaplněna do posledního místa. Vystoupil zde školní pěvecký sbor, který posluchačům zazpíval písničky z filmu Ať žijí duchové. Nechyběly pohádkové melodie jako například Není nutno a některé děti dokonce předvedly hru na dechové nástroje. Kromě mladých zpěváků a hudebníků se představili také vítězové zdejší recitační soutěže. Velkého potlesku se dočkala Adéla Zelenková, která vystoupila s Lakomcem od Moliéra, ale i ostatní recitující, kteří vyhráli školní kolo recitace a postoupili tak do kola okresního.

Radost z hojné účasti absolventů na oslavách výročí měla ředitelka školy Milena Kyzourová. „Pro každého učitele je velikou odměnou, když se k němu bývalí žáci přihlásí. Když se maminka s kočárkem na ulici zastaví a pozdraví. To my učitelé pak jen koukáme, jak už z dětí, které seděly tady v lavicích, vyrostli dospělí lidé," řekla ředitelka při svém proslovu.

Mezi absolventy, kteří se v sobotu zúčastnili oslav výročí otevření základní školy ve Zbraslavicích, byl i starosta obce Ondřej Havlovic. Ten v první řadě zavzpomínal na svá školní léta. „Z prvního stupně si toho příliš nepamatuji, ale na druhý stupeň mám krásné vzpomínky," řekl. Jmenoval i některé učitele, například Václava Hojku, který osobně seděl v publiku. „Byl to skvělý tělocvikář. skvělý učitel, který nás vedl ke sportu. Takoví učitelé dnes ve školství trochu chybí," poznamenal starosta.

Školní budova je pro vedení obce jednou z priorit a v uplynulých letech také prošla četnými opravami. Dostala novou fasádu a prošla zateplením. „Zateplení byl velice nákladný počin. Obec si na něj musela vzít úvěr, který doteď splácí. Peníze se nám ale pomalu vrací, protože akumulační kamna, která tu byla, nahradila tepelná čerpadla. Ta jsou úspornější," dodal Ondřej Havlovic.

Sobotními oslavami ale připomínání výročí nekončí. Hned ve čtvrtek škola ve spolupráci s Tělovýchovnou jednotou Sokol Zbraslavice pořádá u této příležitosti fotbalový turnaj starších žáků. Kromě domácího týmu se ho zúčastní, také žáci

I. Základní školy Zruč nad Sázavou. Dále přijede tým ze Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře a tým Základní školy Žižkov v Kutné Hoře.

Školu za 150 tisíc postavil Jaromír Dajbych

Zbraslavice Historie školství a výuky ve Zbraslavicích je dlouhá a sahá až do 16. století. Na začátku 19 století byla postavena takzvaná „stará škola" byly v ní dvě třídy a ředitelský byt. V roce 1865 byla postavena „nová škola". Ta už dětem nabídla čtyři třídy a tělocvičnu. Nechyběl učitelský byt a kabinet. Škola se postupně rozrůstala a vyvíjela. Po přelomu 19. a 20. století ale bylo jasné, že Zbraslavice budou potřebovat novou školní budovu., která bude školou měšťanskou i obecní. Za 5600 korun byl zakoupen vhodný pozemek a začaly vznikat návrhy. Stavba školy, která se měla jmenovat Chlapecká měšťanská škola císaře a krále Františka Ferdinanda I., byla zadána uznávanému staviteli z Kutné Hory Jaromíru Dajbychovi. Počítalo se s tím, že stavba bude dokončena v roce 1914. To ale zhatil začátek první světové války. Mnoho dělníků odešlo bojovat a dokončení školy se zdrželo o dva roky. Škola byla dokončena a úředně zkolaudována 24. srpna 1916. Její stavba stála přes 150 tisíc korun.

Autor: Irena Blahníková

15.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Devátý ročník Veteran Rallye Kutná Hora
97

OBRAZEM: Na Veteran Rallye se přijelo přes 30 unikátních vozů

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Na Tyjátrfestu vystoupilo hudební duo Flaškinet i zpěvák Pavel Callta

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník oper air festivalu Tyjátrfest se bude konat až do neděle 20. srpna v divadelním amfiteátru Václava Veselého na Kaňku. Zábava je připravena pro všechny věkové kategorie.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení