VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardový projekt pro čistou Sázavu naštěstí neusnul

POSÁZAVÍ - Už podruhé se sešli volení zástupci měst a obcí v povodí řeky Sázavy, které se chtějí zapojit do projektu Čistá, zdravá a romantická Sázava. Poprvé se část starostů setkala už letos v létě v Kácově. Tentokrát naplánovali schůzku ve Světlé nad Sázavou.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Krušina

Druhé setkání se konalo za účasti některých senátorů, poslanců, krajských zastupitelů, zástupců ministerstev a odborníků z výzkumných ústavů. Na programu bylo vytvoření návrhu organizačních struktur pro řešení problematiky řeky Sázavy a jejího okolí. Zástupci také rozhodli, že centrem připravovaného projektu bude městys Kácov. Právě jeho starosta Jaroslav Buchal tuto myšlenku začátkem letošního roku oživil.

„Města a obce spojují stejné nebo obdobné problémy a současná nabídka podpor z fondů EU dává velkou šanci na jejich řešení. Na prvním setkání starostů a dalších volených zástupců byly představeny vize projektu a cíle, kterých by bylo možné za pomoci evropských dotací v několika etapách dosáhnout,“ uvedl kácovský starosta a podotkl, že záštitu nad touto akcí převzal senátor z Kutné Hory Bedřich Moldan.

Ke spolupráci byli přizváni i odborníci, kteří již mají za sebou praktické zkušenosti s přípravou a realizací projektů stejné velikosti, například při řešení projektu čistá řeka Bečva nebo Dyje. „Je to projekt v současné době asi za šest miliard korun s tím, že se řeší přednostně řeka čistá. Počítáme, že první peníze by mohly přijít tak za dva a půl roku, načež by navazovala další část - Sázava zdravá. To je taková nadstavba, která obnáší například čištění břehů,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

„Chceme například začít s protipovodňovými opatřeními už od osevních postupů, tedy aby zemědělci na části svahů neseli a intenzívně nehospodařili, protože poté tam dochází k neustálé erozi půdy. Chceme budovat poldry, znovu obnovit meze, remízky, vybagrovat břehy, opravit jezy. Spousta obzvlášť menších obcí potřebuje čistírny odpadních vod místo toho, aby se odpadní voda dostávala do Sázavy,“ nastínil Jaroslav Buchal zlomek aktivit, spojujících se pod pojmem čistá Sázava.

Základní vize projektu

Čistá – eliminovat zdroje znečištění (voda, vzduch, skládky, odpady)
Zdravá – ozdravit přírodní potenciál (rostliny, živočichy, půdu)
Romantická – využít turistický potenciál pro domácí i zahraniční klienty (například cyklotrasy)

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křídlovanka ve Zruči nad Sázavou
67

Dechovkový koncert potěšil ve zručském parku

Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení