VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před záplavami chrání Církvici stavba za miliony

Církvice – Obyvatele Církvice dlouhá léta trápily problémy se zdejším jezem. Při zvýšení hladiny na Klejnarce docházelo totiž opakovaně k zaplavování pozemků u domů. Bylo tak nutné celý problém vyřešit. Nyní se to podařilo. Konečně zde vznikla protipovodňová opatření.

7.5.2017
SDÍLEJ:

Před záplavami chrání Církvici stavba za miliony.Foto: Archiv obce

Na zkapacitnění jezu – neboli obtoku splavu – získali v Církvici v loňském roce dotaci z Fondu hejtmana Středočeského kraje. Celkové náklady na vybudování obtoku jezu se vyšplhaly přibližně na 6 milionů korun. „Jsem rád, že se podařilo na tento projekt sehnat peníze a mohli jsme jej dokončit,“ uvedl starosta Církvic Jiří Volenec.

Pokud v současné době dojde ke zvýšení hladiny vody, kterou by už jez nepobral, voda poputuje do nově vybudovaného obtoku. Díky tomu se již nebude rozlévat k okolním domům.

Do provozu byl obtok jezu uveden již v březnu a nyní zbývá dokončit jen konečné úpravy. Podle starosty Jiřího Volence je to ale pouze začátek dalších kroků, které je třeba na jezu a nadjezí ještě zrealizovat.

V budoucnu je v plánu celková oprava jezu a obnova jeho okolí. Vedení obce na tento záměr již dalo vypracovat studii. Počítá se s vyčistěním nánosů v korytě řeky a pod mosty u Vosrkáče a k Třebešicím a také se zpevněním břehů, které nejsou v dobrém stavu. Tuto akci je třeba ale realizovat se souhlasem Povodí Labe.

V Církvici proto v letošním roce požádají o dotaci z Ministerstva zemědělství České republiky a Státního fondu životního prostředí, aby mohli s vybudováním úpravny vody co nejdříve začít.

Není to ale jen lokalita v Církvici, kde se novými zábranami brání velké vodě. Protipovodňová opatření se podařilo v minulosti zrealizovat třeba i ve městě Zruč nad Sázavou. Stavba začala v červenci roku 2012 a dokončena byla v září roku 2013. „V současné době jsou všechna protipovodňová opatření v našem městě ukončena,“ potvrdila Kateřina Vyhnalová z Městského úřadu Zruč nad Sázavou.

V roce 2002 ukázala svou sílu i řeka Doubrava ve Vrdech, kde se vylila ze svých břehů. V srpnu roku 2002 bylo například pod vodou fotbalové hřiště. Proto vybudovala společnost Povodí Labe v této obci protipovodňová opatření. Jedná se o hráze proti padesátileté vodě. „V současné době máme protipovodňová opatření kompletně hotové,“ uvedl starosta Vrdů Antonín Šindelář.

I na Kutné Hoře se v posledních letech značně podepsala velká voda. Projekt revitalizace Vrchlice proto myslí například na most v Pobřežní ulici, který v roce 2013 čelil naplno tehdejší silné povodni. „Povodí Labe požadovalo jeho zvednutí, a to kvůli tomu, kdyby přišla stoletá voda. Pro nás ale bude jednodušší, když se vybagruje dno Vrchlice, které se potřebně uzpůsobí a problém bude vyřešen,“ řekl kutnohorský starosta Martin Starý. V rámci chystané revitalizace Vrchlice by mělo dojít také k úpravě koryta řeky. I to by podle vedení města mělo při náhlých povodních situaci pomoci.

Autor: Diana Kovandová

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový zvon určený pro kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře odlili v nizozemském Astenu ve středu 10. května.
43

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Zruč přišla o osm hráčů. Musela zrušit B-tým

Zruč nad Sázavou – Jiskra Zruč nad Sázavou odhlásila svůj B-tým ze IV. třídy, skupiny B. Co bylo hlavním důvodem?

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení