VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při Běhu pro zvon se poprvé rozezní Jakub Maria

Kutná Hora - Veřejná sbírka Zvon pro Jakuba, která byla slavnostně vyhlášena v květnu 2016 za účelem pořízení nového zvonu pro kostel sv. Jakuba, se uzavřela poslední srpnový den. Za dobu jejího trvání se podařilo vybrat neuvěřitelných 3.411.968 korun.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Nový zvon odlil český zvonař Petr Rudolf Manoušek v květnu v nizozemském Astenu. Váží (včetně dubové hlavy a kování) 2736 kilogramů a měří téměř dva a půl metru.Foto: Deník / Šmok Jan

Sbírku doprovázela řada akcí na její podporu a propagaci. Cena samotného zvonu je necelé 2 milióny korun. Další prostředky jsou vynaloženy na související práce s úpravou věže a zvonové stolice pro potřeby zvonění. Celkové náklady za tyto práce přesáhnou další 2 milióny korun.

Sv. Jakub o významné zvony přišel

Farní kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře přišel o všechny významné zvony ve 20. století během světových válek. K odlití nového zvonu došlo v květnu tohoto roku ve zvonařské dílně Royal Eijsbouts Asten v Nizozemí. Výroba téměř 2,5 tunového zvonu Jakub Maria, je dílem zvonaře Petra Rudolfa Manouška a akademického sochaře Jaroslava Hylase. Zvon byl v červenci na svátek sv. Jakuba dopraven do Kutné Hory, kde ho slavnostně požehnal biskup Jan Vokál a od té doby je vystaven v nádvoří Vlašského dvora.

Rekonstrukce zvonové stolice

Od srpna jsou v plném proudu práce ve věži kostela sv. Jakuba, kam bude zvon umístěn, probíhá rekonstrukce zvonové stolice a statické zajištění zdiva věže. Už v minulosti byla věž zpevňována a také byla provedena řada úprav zvonové stolice. Tyto úpravy ale nebyly vždy zcela šťastné. Právě proto, se současnou znalostí statických a dynamických výpočtů a zkušenostmi odborníků, jsou prováděny práce ve věži tak, aby vlivem zvonění nedocházelo k jejímu dalšímu poškozování.

Po 20. září bude před arciděkanstvím probíhat výstavba konstrukce potřebné pro vyzdvižení zvonu historickou metodou. V sobotu 7. října od 10 hodin bude v sále arciděkanství možné vyslechnout si přednášku na téma Zvedání zvonu historickou technikou, přednášet bude statik Vít Mlázovský a Petr Růžička, mistr tesařský. Samotné vyzdvižení zvonu Jakub Maria do věže kostela sv. Jakub se uskuteční týž den od 14 do 16 hodin téhož dne. Pro diváky bude zajištěn přímý přenos průběhu prací na obrazovky umístěné na různých místech ve městě. Kamery budou přenášet průběh akce jak zvenčí – ze země, tak z věže kostela. K dispozici budou také mapky se zákresem umístění obrazovek a míst, odkud bude vidět na probíhající práce.

V neděli 15. října 2017, ve výročí posvěcení chrámu, se veškeré „zvonové“ dění završí děkovnou bohoslužbou, kterou bude s farníky slavit královéhradecký pomocný biskup Josef Kajnek. Bohoslužbu doprovodí varhaník Michal Hanuš a Kutnohorský komorní orchestr a pěvecký sbor USPS Tyl. Při mši svaté otec biskup také požehná zvoníkům, kteří budou se zvonem pracovat. Nový zvon se poprvé slavnostně rozezní po skončení bohoslužby. Společné úsilí se uzavře v neděli odpoledne 15. října, kdy ve 14 hodin před kostelem sv. Jakuba odstartuje druhý ročník terénního běžeckého závodu Běh pro zvon, při němž bude zvon opět zvonit. Na závod je možné se registrovat na místě v den závodu nebo se přihlásit online na webové stránce https://www.stopnito.cz/prihlaseni-na-zavod/187&iframe. Výtěžek z běžeckého závodu bude použit na opravu kostela sv. Jakuba.

Malvína Krepsová

Autor: Redakce

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hledají se nové fotbalové hvězdy! V Čáslavi vědí jak na to

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Řídil pod vlivem alkoholu

Kutnohorsko - Čtyřiasedmdesátiletý muž řídil v minulém týdnu auto značky Opel ve směru od Nesměřic do Zruče nad Sázavou. Při projíždění levotočivou zatáčkou nezvládl řízení a skončil v příkopu.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zavítala ve středu do Kutné Hory

Kutná Hora - Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová úřadovala ve středu 20. září v Kutné Hoře. Většinu dne se zde věnovala místním obyvatelům a pomáhala jim řešit jejich problémy. Středočeská hejtmanka již od června pravidelně otevírá svoji kancelář v různých koutech středních Čech.

Atletika místo vyučování? Okresní školní olympiáda to dětem umožnila

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Školní atletická olympiáda pro přípravku a mladší žáky z Kutnohorska se uskutečnila ve středu 20. září na stadionu Olympia v Kutné Hoře. Děti ve věku deset až třináct let se utkaly o medaile hlavně v bězích na šedesát až tisíc pět set metrů, dále pak ve skoku vysokém, ve skoku do dálky, ve vrhu koulí a v hodu kriketovým míčkem.

Policisté hledají muže z kamerového záznamu

Čáslav - Čáslavští policisté pátrají po totožnosti neznámého muže z kamerového záznamu. "Hledaný muž by mohl poskytnout informace k případu vloupání do restaurace v obci Žleby, ke kterému došlo v noční době na 14. září," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení