VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice bez místostarostky. Co bude dál?

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Zuzana Moravčíková (ČSSD) už není místostarostkou města. O jejím odvolání rozhodli patnácti hlasy městští zastupitelé v tajné volbě. Ačkoliv je nyní několik možných variant, jak současnou situaci vyřešit, zastupitelé napříč opozicí a koalicí jsou ve svých vyjádřeních prozatím zdrženliví. Čekají je totiž zřejmě poměrně složitá vyjednání, která rozhodnou o osudu celé radnice.

14.9.2017
SDÍLEJ:

Moravčíková končí! Zastupitelé místostarostku odvolaliFoto: Deník / Kratochvílová Hana

To ostatně naznačila sama místostarostka bezprostředně po svém odvolání, kdy uvedla, že jednání o nové koalici jsou teprve na začátku, na druhou stranu se ale nedají vyloučit ani předčasné volby. Těm se ale podle všeho chce vyhnout jak koalice, tak opozice. „Záleží na ČSSD, ta musí říct, jestli chce pokračovat v koalici, nebo ne. Změna a my pokračovat určitě chceme,“ konstatoval místostarosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) s tím, že pokud by se ČSSD rozhodla v koalici nepokračovat, hledal by její zbytek podporu napříč zastupitelstvem.

K jednáním se prý sejdou do konce týdne. To, že je nyní pomyslný první krok ve vyjednáváních na ČSSD, se domnívá i radní Radim Fedorovič (KH změna). „Předpokládám, že všichni zastupitelé hlasovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Určitě si nepřejeme rozpad koalice. Proto nyní vše záleží na ČSSD a očekáváme, že navrhnou jako náhradu za Zuzanu Moravčíkovou nového člověka. Nemyslím si, že se v současné době dá spekulovat, kdo to bude, je příliš brzy. Záleží především na členské základně sociálních demokratů,“ uvedl Radim Fedorovič (KH změna).

Samotní sociální demokraté prozatím svůj postup nenaznačili. „Ještě jsme se nesešli, takže zatím žádné oficiální stanovisko k nastalé situaci nemáme,“ uvedla zastupitelka Iva Pospíšilová (ČSSD). Vyjednávání by podle všeho neměl ovlivnit ani ten fakt, že starosta Kutné Hory Martin Starý odjel na měsíční plánovanou dovolenou. „V mé nepřítomnosti bude jednat a mluvit za Kutnohorskou změnu Monika Válková, Tomáš Gryč nebo Václav Veselý. Další členové našeho uskupení včerejším jednáním ztratili mou důvěru a pokud budou dávat prohlášení, tak pouze za svou osobu,“ řekl starosta. Dovolenou ani za současné situace zkrátit nemíní. „Zkrátit ji nemůžu, protože je na mě v zahraničí závislých dalších deset lidí, už takhle jsem ji odkládal, abych se mohl zúčastnit jednání zastupitelů,“ doplnil.

Opozice je zatím umírněná

Ačkoliv to byl právě jeden z opozičních zastupitelů, který návrh na odvolání místostarostky podal, vypadá to, že je opozice v tuto chvíli ve svém postoji zatím umírněná. „Uvidíme, jak se k situaci postaví současná koalice. My rozhodně nechceme převrat a jsme připraveni k jednáním,“ uvedl Karel Koubský ml. (ŠANCE). Zdůraznil ovšem, že i to má své podmínky. „Spolupráce z naší strany je možná jen tehdy, pokud bude rada města respektovat vůli zastupitelů,“ řekl Koubský ml. Odvolání místostarostky, jehož byl navrhovatelem, podle něj smysl mělo. „Je to první krok k tomu, aby se změnil způsob vedení města,“ doplnil.

O tom, jak vše dopadne ale rozhodnou až příští dny. Existuje řada variant, od pouhého „nahrazení“ Zuzany Moravčíkové, až po předčasné volby.

Zuzana Moravčíková zůstane nadále řádnou zastupitelkou, na post místostarostky navrhne ČSSD jako náhradu někoho jiného. Pak lze předpokládat, že by ČSSD setrvala nadále v současné koalici s ANO a KH změnou. Existuje ale i další možná varianta a to, že Zuzana Moravčíková rezignuje i na post řádné zastupitelky. Pak může ČSSD na její místo navrhnout náhradníka a v městském zastupitelstvu nadále setrvat buď jako součást koalice, nebo mimo ní. Pak by ale ANO i KH změna museli hledat podporu napříč zastupitelstvem. Jedna z možností je ale i to, že kromě Zuzany Moravčíkové na post městského zastupitele rezignuje i zbytek členů ČSSD, nebo i někteří další zastupitelé. Pak by se mohly konat i předčasné volby, pokud by se počet členů zastupitelstva snížil o více než polovinu oproti počtu určenému podle zákona a zároveň by nebyli náhradníci.

Autor: Hana Kratochvílová

14.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nemocnice Kutná Hora.

Prostředí v kutnohorské nemocnici pomohou vylepšit miliony

Ilustrační foto.

Ve středu v Kutnohorském deníku: prvňáčci ze ZŠ Žižkov

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Čáslavandy začaly hrát fotbal až po přestávce

Kožušany - V dalším kole 2. fotbalové ligy žen na sebe narazily celky z obou protipólů tabulky, což favorizovalo hostující hráčky Čáslavi nad domácí Olomoucí. Utkání se hrálo za vytrvalého deště na poměrně malém hřišti v Kožušanech.

Děti v kutnohorské sokolovně zdolaly opičí dráhu

Kutná Hora - První den Týdne spolu v pohybu – Každý den v Sokole patřil dětem, seniorům a ženám všech věkových skupin. V pondělí dopoledne děti zdolávaly opičí dráhu a v podvečer měly zájemkyně o cvičení možnost vyzkoušet si různé druhy pohybových aktivit, které nabízí odbor všestrannosti kutnohorského Sokola. Protáhly se, posilovaly, krátce se seznámily s jógou a řádně se zapotily při dance aerobiku.

Novým zastupitelem a radním se stal v Čáslavi lékař Jan Spáčil

Čáslav - Jedním z bodů zářijového zastupitelstva v Čáslavi byla volba nového člena rady města a zastupitelé. Po rezignujícím členovi Josefu Špačkovi (ČSSD) se stal novým členem zastupitelstva Jan Spáčil (ČSSD).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení