Do Vlašského dvora se z jeho nechtěných obyvatel ale fyzicky nenastěhuje nikdo. Funguje pouze jako rozměrnější, středověká poštovní schránka. Většinou na platební výzvy a soudní obsílky.

Podle zaměstnankyň městských úřadů na Kutnohorsku jsou na vině při rušení trvalého pobytu v drtivé většině případů finanční problémy a hrozící exekuce. Například rodiče se tak chrání před finančními závazky svých dětí.

„Často jediným důvodem je exekuce. Lidé jdou podat žádost o zrušení trvalého pobytu, třeba z toho důvodu, že synáček nadělal dluhy a už je navštívil exekutor. Nebo neplatiči nájmu, jedině peníze o nic jiného tady nejde,“ konstatovala jednoznačně Eva Čiháková ze správního odboru kutnohorského městského úřadu.

A počty obyvatel radnice se za poslední tři roky permanentně narůstají.

Podle Evy Čihákové je na adrese Městského úřadu v Kutné Hoře hlášeno celkem pět set dvacet občanů. „Ročně vyřídíme sto padesát žádostí o zrušení trvalého pobytu,“ dodala úřednice s tím, že ze zákona jsou na úřadě hlášeny také děti již nahlášených matek.

Únik před exekucí i ztráta domova

V ostatních městech regionu jsou důvody rušení trvalého pobytu v podstatě totožná jako v Kutné Hoře. „Většinou obava z exekuce. Hodně se to děje u dětí,“ uvedla Hana Nácovská z Městského úřadu Zruč nad Sázavou. Na zámku je trvale hlášeno devadesát osm osob.

V Čáslavi bydlí trvale na adrese radnice sto padesát sedm lidí. Podle Libuše Křížové, mající na čáslavském úřadě evidenci obyvatel na starosti, je důležité, že nikdo se k trvalému pobytu na úřadě nemůže přihlásit z vlastního rozhodnutí.

„Na úřad k trvalému pobytu se nikdo nemůže přihlásit sám o své vůli. Když se chce někam přihlásit, musí to místo doložit. Adresa úřadu je pouze úřední adresou, která slouží pouze lidem, kterým je trvalý pobyt ve správním řízení zrušen, aby měli nějakou adresu. Mohou si na úřad chodit vyzvedávat poštu a podobně,“ řekla Křížová.

Uhlířské Janovice evidují na Václavském náměstí 6 celkem jednapadesát osob. „Často se tak děje také z toho důvodu, že byla prodána nemovitost a její obyvatelé tam zůstali trvale hlášení. Návrh na správní řízení potom podal nový vlastník nemovitosti,“ přidala jednu z příčin „úředního bydlení“ Renata Doudová, uhlířskojanovická matrikářka.

Přihlašovací boom podle všech dotázaných úředníků přišel se zákonnou úpravou, či výkladem trvalého bydliště z roku 2000.

Souvisí s tím právě činnost soudních exekutorů, kteří se zaměřují na trvalé bydliště dlužníků. Často tak odnášeli věci, které jim nepatřily. Zákona na druhou stranu využívají zadlužení manželé. Fingují rozvod, a žena následně podá žádost o zrušení trvalého bydliště manžela. Pro exekutory je tudíž nedosažitelný.

Počty přihlášených na úřadech navíc stouply v souvislosti s ekonomickou krizí a narůstající se nezaměstnaností.