A právě v úterý měl poprvé dobrý pocit, že jeho záměr začíná plnit očekávání. „Od minulého pátku mám namontovaný elektroměr a zatím to s vyrobenou energií nebyla žádná sláva. Nyní ale konečně vysvitlo sluníčko a hned je to znát. Systém v tuto chvíli dává okamžitý výkon zhruba sedmadvacet kilowatt. Možné maximum je šestapadesát kilowatt,“ konstatoval včera před polednem Vladimír Maroušek, který se rozhodl ekologickou elektřinu prodávat firmě ČEZ.

Sám si je ovšem vědom, že vzhledem k počasí od listopadu do března nemůže od ekologické soustavy očekávat žádné zázraky. „K vyprodukování sedmdesáti procent celoroční výroby by mělo dojít od dubna do října,“ potvrdil Maroušek. Ten v Senetíně provozuje také pilu a linku na lisované brikety z dřevěných pilin.

Devět milionů korun a dost práce

Podnikatel Vladimír Maroušek investoval formou úvěru devět milionů korun do technologie, ale hodně práce si udělal svépomocí, čímž ušetřil nemalé peníze. Třeba k otočnému mechanismu solárních panelů využil autosoučástky z červenojanovického vrakoviště. „Za nynějších výkupních cen daných Energetickým regulačním úřadem očekávám návratnost investice do deseti až třinácti let,“ poznamenal Maroušek s tím, že jednu kilowatthodinu prodává za 13,46 korun bez daně z přidané hodnoty.

Elektrárnu hlídá kamerový systém

Senetínský výrobce elektřiny je rovněž připraven na boj s nepřízní osudu i s vandaly, a tak blízko pozemku lze objevit bleskosvod či kamerový systém. „Navíc si je nutné uvědomit, že se jedná o elektrické zařízení a spuštěný systém může i zabíjet,“ vzkázal nepoctivcům Vladimír Maroušek.

V zimním období mu zřejmě starosti přidělá sníh, ale ani bílou peřinu na solárních panelech nepovažuje podnikatel za vážný problém. „Za posledních čtrnáct let, co do Senetína jezdím, jsem vypozoroval, že tady obvykle napadne třikrát do roka. Dobrou službu v tomto směru jistě odvedou typické zábrany proti sněhu, které postavíme kolem pozemku,“ sdělil Vladimír Maroušek.

Ten chtěl původně postavit hydroelektrárnu. „Ovšem vodní potenciál už je dost vyčerpaný, zatímco slunce je relativně pořád hodně a nynější politika státu je této věci i příznivě nakloněna. Naopak nemá smysl investovat do větrných elektráren, když nenacházejí u Středočeského krajského úřadu podporu,“ zmínil Maroušek.

Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů
Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou dle zákona garantovány po dobu 15 let od uvedení data do provozu. U těchto cen bude navíc průběžně zohledňován vývoj indexu cen průmyslových výrobců.
Výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů se liší podle typu výroby a podle některých dalších faktorů. Například výkupní cena kWh z malé vodní elektrárny se pohybuje mezi 1,69 Kč a 2,39 Kč (podle data uvedení do provozu), u větrných elektráren jde o rozmezí od 2,46 Kč po 3,20 Kč. U geotermálních zdrojů je částka stanovena na 4,50 Kč, u solárních elektráren dokonce 6,41 Kč nebo 13,46 Kč bez DPH.
Aktuálně platné cenové rozhodnutí z listopadu roku 2006 je ke stažení na stránkách ERÚ: www.eru.cz/pdf/cen_roz_2006_08.pdf.