VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Klukách se udržela až do roku 1979

Kluky - Svou školu měli od roku 1842 i lidé v Klukách u Čáslavi. Kronika, která se začala vést o šest let později, dokládá, že roku 1848 nastoupilo do školy 124 žáků.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Bývalá škola v Klukách u ČáslaviFoto: Archiv obce

I když by se dalo čekat, že škola byla rozdělena do více tříd, nebylo tomu tak. Peníze se dostávaly pouze na jednoho učitele Josefa Sequenze, který zvládal tento velký počet dětí vyučovat.

I v dalších desetiletích se škola těšila velikému počtu žáků a zájmu místních lidí. Po roce 1900 se začala škola zkrášlovat. V roce 1907 postavili místní občané před školní budovou zahrádku a upravili vchod ke hlavním dveřím.

V té době se navíc konečně stále početná škola změnila na dvoutřídní. Jednu třídu vyučoval Antonín Sedláček a druhou Bedřich Fišera. Počet dětí se neustále zvyšoval a v roce 1911 nastoupilo do klucké školy 154 žáků, o dva roky později dokonce 177 žáků.

Po první světové válce nastoupil nový řídící učitel. Stal se jím Václav Pospíšil, který v této škole vyučoval několik desítek let. S nástupem dvacátých let začalo žáků lehce ubývat. Stále sice fungovaly dvě třídy, avšak byly takřka o polovinu menší než dříve. V roce 1923 do školy docházelo „jen" 85 dětí. Důvodem byl i fakt, že 22 dětí z Kluků docházelo do škol okolních, jelikož se jejich rodičům nelíbila zdejší kvalita vyučování.

Opravy

I přesto však místním na škole záleželo a snažili se ji udržovat v co nejlepším stavu. V roce 1924 tak byla opravena střecha budovy a došlo k výmalbě vnitřních prostor. Aby mohly děti cvičit venku, vzniklo u školy i hřiště.

Dvoutřídní škola fungovala s klidem dál. Ustála velkou hospodářskou krizi i druhou světovou válku. Po ní však dětí znovu ubylo. Bylo jich 60 a v příštích pěti letech se jejich počet snížil téměř na polovinu.

Kulturní program ve škole v roce 1960

V roce 1950 bylo dětí už jen 32 žáků, škola si ale stále zachovávala status dvoutřídní školy. I když všem bylo jasné, že zlatá éra školy v Klukách dávno skončila, místní obyvatelé se rozhodli ji zachovat co nejdéle. Snažili se dětem zpříjemňovat zdejší pobyt. Vznikaly tak například zájmové kroužky. V roce 1967 se otevřely hned tři nové. Děti tak mohly docházet na kroužek myslivecký, výtvarný a modelářský.

Ani tato snaha školu v Klukách nakonec nezachránila. Místní obyvatele ale může těšit alespoň fakt, že se udržela oproti většině malotřídek poměrně dlouho. Definitivně její provoz skončil roku 1979. Jako důvod byl uveden nízký počet žáků.

Příběh bývalé školy v Klukách má ale šťastný konec. Budova nechátrá. Nyní se zde nachází sídlo obecního úřadu a mateřské školy.

Autor: Diana Kovandová

23.9.2016
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Židovská synagoga v Čáslavi se otevřela v neděli pro veřejnost.
25

Židovská synagoga v Čáslavi se otevřela v neděli pro veřejnost

Kutnohorští spartani reprezentovali na Havaji

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Jedním z hlavních vrcholů tohoto roku pro překážkové závodníky ve Spartan Race Michala Pavlíka a Martinu Fabiánovou z Kutné Hory byly tři závody během jednoho víkendu na Havajských ostrovech.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 14. do 20. srpna naposledy rozloučí se svými blízkými.

V kutnohorském krytém bazénu dochází k opravám

Kutná Hora - Letní odstávku krytého bazénu v Kutné Hoře využívá TJ Sparta Kutná Hora k opravám. V tomto týdnu zde dochází k rekonstrukci nátoků do bazénu a k výměně pískové náplně ve filtrech.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení