VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Sudějově prošla velkou opravou, typická renesanční omítka ale zůstala

Kutná Hora - O přesném datu vzniku sudějovské školy se může v dnešní době už jenom spekulovat. Jisté však je, že se jedná o obdivuhodnou budovu.

23.10.2015
SDÍLEJ:

Bývalá škola v SudějověFoto: archiv obce Sudějov

Ke vzniku školy se v Sudějově vztahuje více teorií. Méně pravděpodobná teorie říká, že první škola v Sudějově byla otevřena společně s kostelem a kaplí na přelomu 17. a 18. století. Daleko pravděpodobnější verzí se stává doba vlády Marie Terezie. Tehdy se v každém farním kostele se zavedenou povinnou školní docházkou v roce 1774 musela zřídit i škola. Každá škola měla v té době svého patrona. V sudějovské škole to byl stejný patron, jako na faře. Zpočátku učitelé školy nemuseli mít žádnou speciální kvalifikaci. Stačilo, když uměli číst a psát, aby si nikdo nestěžoval. Na provoz školy přispívali také obyvatelé obcí, jejichž děti školu navštěvovaly.

Začátky vzdělávání v Sudějově byly velice skromné. Děti se učily v dřevěné chalupě číslo popisné 24 vedle fary. Na tomto místě stojí i současná budova bývalé školy. V roce 1812 byla chalupa zbořena a na jejím místě vznikla nová budova. Nová budova se skládala pouze z jedné třídy a světnice pro učitele. V roce 1863 se škola kvůli narůstajícímu počtu dětí zvětšila. Byla přistavena třída druhá. Ani díky tomuto vstřícnému kroku prostory všem dětem na vyučování nestačily. Roku 1893 se schválilo rozšíření školy na trojtřídní. Bohužel nebylo na přistavení dostatek finančních prostředků.

Místní školní rada si od faráře Josefa Eliase pronajala hostinský pokoj na faře na 70 zlatých ročně. Školní budova po úmyslně založeném požáru vyhořela a v těchto prostorách a po různých hostincích se děti učily až do 16. ledna roku 1902.

Vlivem požáru se podařilo okresní školské radě získat dostatek finančních prostředků na postavení nové budovy s prvky renesance. Projekt nové školy zhotovil Jan Zvoník. Budovu následně postavil Josef Gallat z Uhlířských Janovic. Po necelých dvou letech se mohly děti těšit na docházení do nové školy v Sudějově.

Trojtřídní škola byla po konečných úpravách slavnostně otevřena 22. listopadu 1903. Z historických pramenů se neví, kolik přesně do školy docházelo dětí. Jisté ale je, že do školy chodily nejen děti přímo ze Sudějova. Škola byla totiž spádová a navštěvovaly ji i žáci z okolních vesnic. Mezi ně patřil Žandov, Janovická Lhota či Rašovice, které si ale později postavily školu vlastní.

Bohužel kvůli ubývajícímu počtu dětí v Sudějově a okolních vesnicích byla původní trojtřídka otevřena už jako třída dvojtřídní. V této době už musel mít řídící učitel školy zkoušky ke kvalifikaci a zároveň zodpovídal za své „podučitele".

Vzhledem ke klesajícímu počtu obyvatel i dětí v Sudějově se časem do školní budovy přestěhoval i místní národní výbor. Konec vyučování pak přišel v šedesátých letech. V roce 1963 byla škola uzavřena.

Všichni ale věděli, že by byla velká škoda, aby zůstala tak krásná, renesanční stavba prázdná napospas osudu. V budově tak usídlil obecní úřad. Prostor zde našly i různé klubovny a obchod. I ten ale musel ustoupit době. Lidé začali dojíždět do supermarketů a obchod v sudějovské škole zanikl.

Obec posléze nechala v bývalé škole udělat dva byty. Jeden byt je nahoře a druhý v přízemí. Ten vznikl před několika lety pro místní občanku, jejíž dům byl zničen při požáru.

V dnešní době je budova využita celá. Dole funguje společenská místnost a stále má zde sídlí obecní úřad. Vznikla zde sociální zařízení a pořádají se tu i různá setkání. „Třeba malovaný pátek pro děti, které se tam schází. Také tam máme pingpongový stůl. Když je venku ošklivo, děti si tam chodí hrát," řekla hospodářka obce Marie Najbertová.

Budova bývalé školy byla v předchozích letech postupně rekonstruována. „Opravovala se po částech, dostali jsme na to dotace, nebo si také obec našetřila peníze a vzala úvěr," řekla hospodářka.

Natřikrát se tak dělala fasáda celé budovy. Renesanční omítka z roku 1903, která je pro budovu typická, byla zachována. I když je většina budovy již opravena, některé práce jsou ještě potřeba. „Letos například budeme v bytech snižovat stropy, aby byl celý prostor dostatečně zateplen," dodala Marie Najbertová.

Autor: Diana Kovandová

23.10.2015
SDÍLEJ:
Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení