VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola v Sulovicích přežila obě války, učil zde i známý spisovatel

Sulovice - V roce 1823 byla zřízena obecná škola jednotřídní v Horce, kam byly přiškoleny i Sulovice. Tuto školu, která byla vzdálená 4,2 kilometrů, navštěvovaly sulovické děti až do 16. dubna roku 1915. Tehdejší učitel Adolf Wiesner, který učil v Horce a později i v Sulovicích, zaznamenal útrapy sulovských dětí zvláště v zimě. „Děti přicházely unavené, často umoklé, s botami promáčenými. Ve škole byly často až do 4 hodin odpoledne s kouskem chleba. Do školy chodily nepravidelně, čímž jejich prospěch i kázeň velmi trpěly," píše se v kronice.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Škola v SulovicíchFoto: archiv obce Sulovice

9. ledna roku 1909 byla na schůzi obecního výboru v Sulovicích předložena žádost na zřízení školy. O rok později se žádost anulovala a podala se nová na samostatnou jednotřídní školu. Místo vybíralo ze dvou návrhů a nakonec vyhrála parcela č.113/4 vlevo od silnice vedoucí do Horušic.

Základní kameny této stavby byly položeny 25. srpna roku 1913, do zimy tohoto roku byly vystavěny zdi a celá budova byla dokončena. Kolaudace proběhla 20. července 1914. Opravily se menší závady a scházející věci se doplnily.

Stavba byla úplně dokončena v následujícím roce 1. dubna a 15. dubna se uskutečnilo slavnostní otevření školy. Řídícím učitelem se stal Václav Wangler, který byl v tomto postavení i v Horce, pod jejíž zprávu sulovická škola patřila. Na slavnost byli pozvání místní občané, místní školní rada v Horce i okolní učitelské sbory. Datum otevření dělá ze sulovické školy unikát. Kvůli zuřící první světové válce bylo otevíráno jen málo škol.

Počet dětí na začátku i konci školního roku byl 60. První školní rok škola zakončila 15. července slavností. V dalším školním roce nastaly změny, které se týkaly učitelů. Počet žáků zůstal přibližně stejný a jejich konečný počet byl 66. Tohoto roku byly vysázeny i první stromy u školy. Zdravotní stav dětí byl v pořádku a většina z nich řádně docházela na výuku pravidelně.

Škola v Sulovicích

V letech 1916 a 1917 se v učitelských řadách stupňovala zoufalost kvůli aktuální situaci v zemi. I v dalších letech škola zažila mnoho věcí. Proběhla například inspekce. Do školy dorazil inspektor Josef Klika. Také byla vykonána sbírka ve prospěch sirotků po padlých vojáků.

O děti škola nouzi neměla. Po první světové válce se jejich počet přehoupl přes 70. Přišla však jiná pohroma. Tou byla epidemie španělské chřipky. Podlehl jí učitel katolického náboženství František Vomočil a škola musela být kvůli této situaci 14 dní uzavřena.

Ve školním roce 1919/1920 odešel dosavadní třídní učitel Emil Caha. Místo něho začal vyučovat zastupující učitel Světislav Jarkovský. Další rok jej vystřídal Karel Kavka a ve školním roce 1930/1931 zde vyučoval pozdější spisovatel Bohumil Říha.

Ve školním roce 1934/1935 proběhly ve škole nejrůznější opravy a oblíbenou činností místních dětí bylo čtení. Žáci četli časopisy, mezi které patřil oblíbený Radost a Mladý svět. Zajímavou informací z roku 1935 je, že 19 žáků přečetlo celkem 410 knih.

Na začátku školního roku 1939 docházelo do školy pouze 16 žáků. Mezi učitele, kteří ve škole vyučovali, patřili Dezortová-Jandíková, Klepetková a farář z Chvaletic Jaroslav Štulc. Následovalo těžké období druhé světové války počet žáků byl stále jen velice nízký. Roku 1945 jich nastoupilo pouze 15. Řídící učitel Jan Merunka odešel do vojenské služby a zastupoval ho Emil Minařík ze Žehušic.

O rok později se malý počet dětí projevil naplno. Škola byla dočasně uzavřena. Naštěstí ale jen na dva měsíce. O rok později ale její provoz skončil nadobro. Nebyl totiž už skoro nikdo, kdo by se v ní učil.

V pozdějších letech se v budově nacházely kanceláře MNV, JZD a byl zde také byt, což dokládají pamětníci. V roce 1991 místní občané svépomocí upravili přízemí budovy tak, aby zde mohl být provozován hostinec. Ten je s krátkými přestávkami otevřen do dnes. Patro budovy je využíváno pro menší sportovní a společenské akce a slouží jako volební místnost. V roce 2008 dostala budova novou fasádu.

Loni v létě 5. července proběhlo za podpory obecního úřadu ve Svatém Mikuláši setkání rodáků a přátel Sulovic při příležitosti 100 let budovy bývalé školy. Při tomto setkání proběhlo i odhalení pamětní desky v prostorách budovy a zasazení památné lípy. Setkání se zúčastnili i příbuzní nejznámějšího sulovického učitele, Bohumila Říhy.

Autor: Diana Kovandová

27.11.2015
SDÍLEJ:
Nový zvon určený pro kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře odlili v nizozemském Astenu ve středu 10. května.
43

Sbírka končí, zvon se rozezní v říjnu

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Vloupal se do restaurace

KRÁTCE: Do zahrad si přijdou zacvičit jógu i úplní začátečníci

Kutnohorsko - Přečtěte si přehled kulturních událostí v regionu!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Zruč přišla o osm hráčů. Musela zrušit B-tým

Zruč nad Sázavou – Jiskra Zruč nad Sázavou odhlásila svůj B-tým ze IV. třídy, skupiny B. Co bylo hlavním důvodem?

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení