VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školu v Kobylnicích zavřeli v roce 1998, dnes je v budově úřad i mateřinka

Kobylnice -První zmínka o zřízení školy v Kobylnicích sahá již do 14. století, kdy kostel v obci začal náležet faře. Děti z Kobylnic a okolí se později učily v tamní hospodě. Zde vyučování probíhalo od roku 1809 do roku 1832. Tentýž rok, tedy roku 1832, byla v Kobylnicích zřízená soukromá škola. Do té docházely i děti z okolních obcí. Konkrétně z Kobylnic, Lišic, Habrkovic a Bernardova. Výuka probíhala v domě číslo popisné 29 a pro nedostatek učitelů chodili do obce učit i učitelé ze Záboří.

30.10.2015
SDÍLEJ:

Bývalá škola v KobylnicíchFoto: archiv obce Kobylnice

Guberniálním dekretem ze dne 6. října 1837 bylo povoleno v Kobylnicích zřídit školu triviální. Tímto názvem se dříve označovala obecná škola.

Místo na stavbu této školy bylo určeno hned vedle domu číslo 29. Řemeslníky platilo panství novodvorské jako patron. Stavební materiál na budovu dodala dvě panství novodvorské a sedlecké. Dopravu a dělnickou práci obstaraly příslušné obce dle rustikální práce. Konkrétně to byly obce Kobylnice, Habrkovice, Lišice a Bernardov. Nová škola pro děti se postavila v roce 1840. Její stavba byla velice rychlá. Náklad na stavbu činil 6 154 zlatých. Škola se podařila kompletně postavit za jeden rok a děti se v nové budově začaly učit.

Škola byla postavena podle plánu jako jednotřídní. Navštěvovalo ji v počátcích 137 žáků. Na základě plánu Josefa Míči, architekta ze Žehušic, bylo v roce 1877 díky okresní školní radě povoleno budovu školy rozšířit o třídu druhou. Přístavbu školy provedl o tři roky později, tedy v roce 1880, Antonín Polák, zednický mistr z Červených Janovic. Vyučovat v nové, druhé třídě, se začalo 1. ledna 1881. V té době školu navštěvovalo již 161 žáků. Učitelé, kteří působili v této škole, byli například Václav Pejšek, Antonín Špinka nebo Antonín Kopač, který byl zároveň řídícím učitelem. Dále historie školy pamatuje učitele jako Jiří Juppa, Karel Hrádek, Václav Wesner, Josef Richter, Oldřich Hepnar, Jan Ráček, Josef Littmann, Antonín Buňata, který byl taktéž řídícím učitelem, a Oldřich Bláha.

Perokresba budovy, rok 1910

V roce 1910 byla vyjednána stavba nové budovy. Stará škola již nevyhovovala plně potřebám vyučování. Místní školní rada rozhodla postavit novou školu pro čtyři třídy a jeden byt, který byl pro řídícího učitele. Nová škola byla postavena v roce 1910 a stojí v obci dodnes. Projekt a realizace byla svěřena staviteli Jaromíru Dajbychovi z Kutné Hory. Jedná se o jednopatrovou budovu. V roce 1912 povolila zemská školní rada rozšířit školu na trojtřídní. V budově byla postavena i tělocvična. Později se do budovy přistěhovala i mateřská škola, která funguje dodnes.

Pro nedostatek žáků ve škole se musela škola zavřít. Došlo k tomu přibližně v polovině 70. let. Po revoluci se škola v Kobylnicích u Kutné Hory znovu pro žáky otevřela. Počet žáků byl však nižší. Do školy chodilo přibližně 33 žáků. Žáci takto navštěvovali Základní školu v Kobylnicích do roku 1998. Poté se definitivně pro nedostatek žáků uzavřela. Život ve školní budově ale neskončil, neboť zde zůstala mateřská školka. „Ze třídy nahoře se udělala kancelář a zasedací místnost. I tělocvična v budově zůstala. Chodí tam cvičit ženy, děti a mládež," řekl starosta obce Jiří Rambousek. Zasedací místnost slouží pro schůze obecního úřadu, který v budově sídlí po celý rok. Konají se tam i volby.

Budova prošla úpravami, ne však kompletní rekonstrukcí. V budově jsou ale vyměněná okna a byla zhotovena nová fasáda. „Samozřejmě se zrekonstruovalo WC a sociální zařízení," dodal Jiří Rambousek. Na budově, kde nyní sídlí obecní úřad, je však potřeba udělat novou střechu, která je původní z roku 1910. „Jsme malý obecní úřad a proto máme malý rozpočet. Čtyřikrát jsme řešili návrh na dotaci, bohužel zatím vždy bezvýsledně," poznamenal starosta.

Autor: Diana Kovandová

30.10.2015
SDÍLEJ:
Drakiáda na fotbalovém hřišti v Čáslavi.
47

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Chodník pro nevidomé vede do zdi. Schválně

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Při nedávné rekonstrukci vozovky v Masarykově ulici v Kutné Hoře přišly na řadu částečně také chodníky, které ale celková rekonstrukce teprve čeká. Na jednom z nich se ale už teď objevil tak zvaný signální pás pro nevidomé. Vede směrem k budově, kde sídlí kupříkladu hlavní pošta. Na sociálních sítích se rozhořela poměrně živá diskuze o tom, je-li tento pás udělaný správně a není pro nevidomé spíše medvědí službou.

Na "zimáku" se sešli po pětadvaceti letech

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Zajímavé setkání se uskutečnilo v neděli 15. října odpoledne na zimním stadionu v Kutné Hoře. Na ledě se po pětadvaceti letech sešli hokejisté, kteří zde trénovali ještě jako malí kluci a góly stříleli za TJ Stadion Kutná Hora, jak se tehdy kutnohorský hokejový oddíl jmenoval.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení