VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školu v Kobylnicích zavřeli v roce 1998, dnes je v budově úřad i mateřinka

Kobylnice -První zmínka o zřízení školy v Kobylnicích sahá již do 14. století, kdy kostel v obci začal náležet faře. Děti z Kobylnic a okolí se později učily v tamní hospodě. Zde vyučování probíhalo od roku 1809 do roku 1832. Tentýž rok, tedy roku 1832, byla v Kobylnicích zřízená soukromá škola. Do té docházely i děti z okolních obcí. Konkrétně z Kobylnic, Lišic, Habrkovic a Bernardova. Výuka probíhala v domě číslo popisné 29 a pro nedostatek učitelů chodili do obce učit i učitelé ze Záboří.

30.10.2015
SDÍLEJ:

Bývalá škola v KobylnicíchFoto: archiv obce Kobylnice

Guberniálním dekretem ze dne 6. října 1837 bylo povoleno v Kobylnicích zřídit školu triviální. Tímto názvem se dříve označovala obecná škola.

Místo na stavbu této školy bylo určeno hned vedle domu číslo 29. Řemeslníky platilo panství novodvorské jako patron. Stavební materiál na budovu dodala dvě panství novodvorské a sedlecké. Dopravu a dělnickou práci obstaraly příslušné obce dle rustikální práce. Konkrétně to byly obce Kobylnice, Habrkovice, Lišice a Bernardov. Nová škola pro děti se postavila v roce 1840. Její stavba byla velice rychlá. Náklad na stavbu činil 6 154 zlatých. Škola se podařila kompletně postavit za jeden rok a děti se v nové budově začaly učit.

Škola byla postavena podle plánu jako jednotřídní. Navštěvovalo ji v počátcích 137 žáků. Na základě plánu Josefa Míči, architekta ze Žehušic, bylo v roce 1877 díky okresní školní radě povoleno budovu školy rozšířit o třídu druhou. Přístavbu školy provedl o tři roky později, tedy v roce 1880, Antonín Polák, zednický mistr z Červených Janovic. Vyučovat v nové, druhé třídě, se začalo 1. ledna 1881. V té době školu navštěvovalo již 161 žáků. Učitelé, kteří působili v této škole, byli například Václav Pejšek, Antonín Špinka nebo Antonín Kopač, který byl zároveň řídícím učitelem. Dále historie školy pamatuje učitele jako Jiří Juppa, Karel Hrádek, Václav Wesner, Josef Richter, Oldřich Hepnar, Jan Ráček, Josef Littmann, Antonín Buňata, který byl taktéž řídícím učitelem, a Oldřich Bláha.

Perokresba budovy, rok 1910

V roce 1910 byla vyjednána stavba nové budovy. Stará škola již nevyhovovala plně potřebám vyučování. Místní školní rada rozhodla postavit novou školu pro čtyři třídy a jeden byt, který byl pro řídícího učitele. Nová škola byla postavena v roce 1910 a stojí v obci dodnes. Projekt a realizace byla svěřena staviteli Jaromíru Dajbychovi z Kutné Hory. Jedná se o jednopatrovou budovu. V roce 1912 povolila zemská školní rada rozšířit školu na trojtřídní. V budově byla postavena i tělocvična. Později se do budovy přistěhovala i mateřská škola, která funguje dodnes.

Pro nedostatek žáků ve škole se musela škola zavřít. Došlo k tomu přibližně v polovině 70. let. Po revoluci se škola v Kobylnicích u Kutné Hory znovu pro žáky otevřela. Počet žáků byl však nižší. Do školy chodilo přibližně 33 žáků. Žáci takto navštěvovali Základní školu v Kobylnicích do roku 1998. Poté se definitivně pro nedostatek žáků uzavřela. Život ve školní budově ale neskončil, neboť zde zůstala mateřská školka. „Ze třídy nahoře se udělala kancelář a zasedací místnost. I tělocvična v budově zůstala. Chodí tam cvičit ženy, děti a mládež," řekl starosta obce Jiří Rambousek. Zasedací místnost slouží pro schůze obecního úřadu, který v budově sídlí po celý rok. Konají se tam i volby.

Budova prošla úpravami, ne však kompletní rekonstrukcí. V budově jsou ale vyměněná okna a byla zhotovena nová fasáda. „Samozřejmě se zrekonstruovalo WC a sociální zařízení," dodal Jiří Rambousek. Na budově, kde nyní sídlí obecní úřad, je však potřeba udělat novou střechu, která je původní z roku 1910. „Jsme malý obecní úřad a proto máme malý rozpočet. Čtyřikrát jsme řešili návrh na dotaci, bohužel zatím vždy bezvýsledně," poznamenal starosta.

Autor: Diana Kovandová

30.10.2015
SDÍLEJ:
Indiánsko westernové léto na Kaňku
89

Na Kaňku se jezdilo na koni i střílelo z luku

 Julie Fabo se narodila 12. srpna jako prvorozená dcera rodičům Lence a Robertovi ze Žlebů. Holčička po narození vážila 3350 gramů a měřila 50 centimetrů.
9

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Generálka Zruče s Hlízovem skončila nerozhodně

Zruč nad Sázavou - K poslednímu zápasu v rámci letní přípravy, tedy k takzvané generálce, nastoupili proti sobě týmy Zruče nad Sázavou a Hlízova. Souboj týmů z Kutnohorska, které se účastní I. B třídy, skončil nerozhodně 1:1.

OBRAZEM: Na Veteran Rallye přijelo přes 30 unikátních vozů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Více než tři desítky nablýskaných krasavců se v sobotu sjelo do Kutné Hory na devátý ročník Veteran Rallye spojené se Srpnovým hodováním.

Hudební léto u Dačického ukončila Dunajská vlna

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Sérii koncertů pod souhrnným názvem Kutnohorské hudební léto u Dačického, pořádanou již tradičně spolkem Kultura do města pod baldachýnem letitých stromů na zahradě stylového restaurantu Dačický v Kutné Hoře, uzavřelo pro letošek brněnské uskupení Dunajská vlna.

KRÁTCE: Výstava fotoklubu v Čáslavi je k vidění do neděle

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z Kutnohorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení