VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snoubenci si těsně po volbách nevyberou, oddá je starosta

Kutnohorsko - Snoubenci, kteří plánují v nejbližší době uzavřít sňatek, by si měli termín svatby vybrat letos pečlivě a s předstihem. Těsně po říjnových komunálních volbách, v době před jmenováním nového zastupitelstva, je totiž bude moci oddat pouze starosta města nebo obce, kde se hodlají vzít.

11.9.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Důvod je jasný. Dnem voleb zastupitelé skončí na místech ve vedení měst i obci a pozbudou tím i pravomoc oddávat. Páry tak na několik dní přijdou o možnost vybrat si oddávajícího. Potvrdila to i Ivana Pospíšilová z kutnohorské matriky. „V době, kdy není ustaveno nové zastupitelstvo, je oddáváním pověřen dosavadní starosta. Po volbách tedy bude oddávat v Kutné Hoře pan Šanc," uvedla. „Je s tím srozuměn a už tam i několik obřadů na toto období má," doplnila.

Možnost výběru v Kutné Hoře podle Ivany Pospíšilové snoubenci využívají. „U oddávajících máme přesný rozpis na rok dopředu. Páry tak oslovují konkrétního oddávajícího osobně, nebo přes nás. Není to nijak ojedinělý úkaz," podotkla matrikářka.

Výběr oddávajícího se nabízí zasnoubeným párům i ve městě Čáslav. „Většinou to snoubenci nechávají na tom, kdo je zrovna na řadě," uvedla čáslavská matrikářka Hana Fialová. „Ale samozřejmě se někdy stane, že si někdo někoho konkrétního přeje. Pak to jistě zařídíme. Není tu ale nějaký vyložený favorit," dodala Hana Fialová. Nadcházející povolební období „bezvládí" se ale čáslavských svateb nedotkne. „Máme tady sňatek na 4. října a další pak bude až v listopadu. V té době už bude nové zastupitelstvo jmenováno," připomněla čáslavský matrikářka.

Ve Zruči nad Sázavou je na povolební období zatím zamluvený jeden termín. Pro starostu Martina Hujera to ale nebude žádná novinka. Hana Nácovská, vedoucí zručského odboru vnitřních věcí uvedla, že má s oddáváním zkušenosti. „Když se náhodnou stane, že si nějací snoubenci někoho přejí, je to právě pan starosta. Dá se říci, že je to takový zdejší favorit," řekl vedoucí. Podle ní ale většinou snoubenci se zvláštním přáním na oddávajícího nepřicházejí. „V květnu pan starosta rozdělí jednotlivé sňatky mezi oddávající a tak to i většinou zůstane. Nejčastěji se navíc jedná o období letních dovolených, takže je to i proto, aby byli oddávající přítomni," konstatovala Hana Nácovská.

I v Uhlířských Janovicích je hlavním oddávajícím starosta Jiří Buchta. Matrikářka Renta Doudová potvrdila, že je to tedy právě on, kdo nejčastěji snoubence uvede do stavu manželského. „Za normální situace si tu mohou páry oddávajícího vybrat, ale většinou je to o otázce, zda má zrovna pan starosta čas," řekla. V povolební období bude mít uhlířskojanovický starosta času dost. Zatím zde na tu dobu není nahlášen žádný obřad.

Menší obce, menší výběr oddávajících

I v menších obcích si snoubenci mohou za normálního stavu zastupitelstva oddávacího vybrat. Nabídka ale není tak velká. Většinou se důležité role ujímají starostové nebo místostarostové. Olga Musilová z obecného úřadu ve Žlebech prohlásila, že oba nejvyšší zástupci obce se mezi sebou většinou dohodnou. „Častěji se toho, ať už se jedná o obřad na úřadě či na zámku, ujímá pan starosta. Stejně tak vede třeba i vítání občánků. Pan místostarosta ho většinou zastupuje v době dovolených," upřesnila žlebská matrikářka.

Ve Svatém Mikuláši se na postu oddávajícího kromě starostky Martiny Sukové střídají ještě další dva zastupitelé. V době po volbách bude zdejší starostka v jednom kole, neboť v lokalitě, kde stojí jedno z nejoblíbenějších svatebních míst na Kutnohorsku, zámek Kačina, se svatební obřady v říjnu nezastaví. Dokonce zde bude i jeden obřad přímo v den voleb.

Zájem o církevní sňatky v Kutné Hoře roste, bývá jich dvacet ročně

Kutnohorsko Svatby, kterých se změny v zastupitelstvu ani v povolebním období nedotknou, jsou sňatky církevní. I když mnohým stále připadají až příliš pohádkové či pompézní, zájem o ně se hlavně v posledních letech zvyšuje. Na Kutnohorsku, ale tento fakt pociťuje zatím hlavně Kutná Hora. Počet církevních svatebních obřadů se zde pravidelně dostává dalece přes dvacet za rok, což je v počtu obřadů, které bývaly spíše ojedinělé, velmi citelné. „Za letošní rok tu bylo 23 církevních sňatků. Loni to bylo 28 a rok před tím 22," řekla matrikářka Ivana Pospíšilová. Jako prostor pro vykročení do společného života si snoubenci volí hlavně chrámu svaté Barbory a kostela sv. Jakuba. Několik obřadů se ale odehrálo i v Kapli Božího těla.

Do ostatních měst na Kutnohorsku fenomén církevních sňatků ještě tolik nepronikl. Přesto se ojediněle objevují. Tři církevní svatby se letos odehrály v Čáslavi. „Je to normální číslo. U nás ten zájem není tak markantní," uvedla matrikářka Hana Fialová. Snoubenci si v případě církevního obřadu volí v Čáslavi hlavně katolický kostel sv. Petra a Pavla. Není to tak ale vždy. „Jeden obřad se odehrál i v jiném zdejším kostele," potvrdila Hana Fialová.

I ve Zruči nad Sázavou jsou církevní obřady zatím spíše sporadické. „Vetšinou tu máme takové sňatky jednou či dvakrát do roka. Letos, pokud vím, nebyl dokonce žádný," podotkla Hana Nácovská, vedoucí zručského odboru vnitřních věcí.

Uhlířským Janovicím dominuje kostel sv. Aloise na náměstí. Přesto i zde jsou církevní sňatky raritní záležitostí. „Loni byl jeden, letos zatím žádný," doplnila matrikářka Renata Doudová

Autor: Irena Blahníková

11.9.2014
SDÍLEJ:
Ve Žlebech upravili prostor u zvonice.

Ve Žlebech upravili prostor u zvonice

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes.
7

Na Palackého náměstí zahrála kapela Palindromes

KRIMI MIX: Odcizil motocykl, policisté po něm pátrají. Neviděli jste ho?

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krimi zpráv z Kutnohorska.

Děti si vyrobily v prázdninových dílničkách nátepníky

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Městská knihovna Kutná Hora včera uspořádala poslední prázdninové dílničky pro děti. Ty se tentokrát vyrobily mezi 9. a 16. hodinou nátepníky a náramky.

V Čáslavi došlo ke střetu osobního vozidla s vlakovou soupravou

Čáslav /FOTOGALERIE/ - Ke střetu osobního vozidla značky Škoda Fabia s vlakovou soupravou došlo kolem 14. hodiny v Čáslavi na místní komunikaci ulice Za tratí, v místě nezabezpečeného železničního přejezdu ve středu 16. srpna.

Z triatlonu mi zůstal jen běh, usmíval se Vladimír Srb

Kutná Hora – Kutnohorský běžecký závod Dačického 12 vyhrál v sobotu Vladimír Srb z Jihlavy. V Kutné Hoře běžel poprvé a hned se mu podařilo vystoupat na nejvyšší stupínek v čase 43:26.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení