VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenechávejme v Bruselu ležet peníze, vyzval politik Milan Urban

Střední Čechy - Staronovým předsedou středočeské sociální demokracie se na sobotní krajské konferenci strany stal Richard Dolejš ze Zdic na Berounsku. V tajné volbě Dolejše, který neměl žádného protikandidáta, podpořilo svým hlasem 99 z celkového počtu 112 delegátů.

8.2.2009
SDÍLEJ:

Z krajské konference ČSSD v Praze.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Z předsedy strany chtějí mít premiéra

Středočeští sociální demokraté také podpořili nominaci Jiřího Paroubka, který bude v březnu znovu kandidovat na post předsedy strany. Dolejš přitom sebevědomě prohlašoval, že v tomto případě nejde jen o to, kdo povede ČSSD, ale také o obsazení funkce předsedy vlády. Po podzimním úspěchu v krajských volbách a vzhledem k zájmu, s jakým se u pacientů setkává možnost neplatit regulační poplatky v krajských nemocnicích (což bylo hlavním předvolebním slibem ČSSD a ve středních Čechách podle hejtmana Davida Ratha dar kraje odmítlo pouze půl procenta pacientů), se už totiž oranžoví socialisté předem považují za vítěze i v nadcházejících volbách - ať už půjde o volby do Evropského parlamentu, anebo do naší Poslanecké sněmovny.

V Top Hotelu Praha, kde se krajská konference ČSSD konala, sice Paroubek připustil, že nelze očekávat, že si strana natrvalo udrží tak vysoké preference, jaké získala pro krajských volbách - zpochybnil ale údaje o poklesu obliby mezi voliči, které jeho straně přičítají některé průzkumy veřejného mínění z poslední doby. "Agentura Median měla před krajskými volbami odhad, že zvítězíme o tři až čtyři procenta, rozdíl byl ale jedenáct procent. Já věřím tomu, co uvádí STEM," odmítl Paroubek úvahy, že by jeho strana měla důvod k obavám.

Z jednoho průzkumu jedné z agentur působících na mediálním trhu nechce předseda ČSSD vyvozovat žádné závěry. "Reálný výsledek v příštích volbách je mezi pětatřiceti a čtyřiceti procenty," zahrál si Paroubek na prognostika - a připomněl, že STEM aktuálně uvádí 48 procent.

Strana má tři recepty, jak nasytit národ

Členové vedení strany hýřili v Top Hotelu optimismem. Sami sebe prezentovali jako spasitele, kteří znají příčiny současné hospodářské krize - a především mají způsob, jak čelit jejím důsledkům. "V Americe žili tak, že měli - s prominutím - mastnou bradu. A protože svět je globální, krize, kterou tam rozpoutali, se přenesla do České republiky," konstatoval stínový ministr průmyslu Milan Urban.

Podle jeho slov ale sociální demokracie zná recepty, jak dopady krize na občany naší země zmírnit. "Především je to skutečné čerpání evropských fondů, tedy nenechávat v Bruselu ležet peníze, na které máme nárok. Sto třicet miliard je suma, která by pro české firmy mohla přinést hodně zakázek," radí Urban, jak posílit zaměstnanost. Dalším způsobem, jak zajistit lidem práci, je podle něj posílení veřejných zakázek. Na mysli má především rekonstrukce či výstavbu nemocnic, škol, silnic - ale také třeba úpravy jaderných elektráren v Temelíně i Dukovanech nebo rekonstrukce elektráren tepelných. "Stejně se to bude muset udělat - tak proč ne v době krize, aby měli lidé práci?" nabízí Urban řešení. Třetím z kroků, které by měly pomoci českým firmám, je podle stínového ministra průmyslu významnější podpora exportu. "Podívejte třeba na Čínu, která má 1,3 miliardy obyvatel. Kdybychom tam dodávali třeba sirky, jaký význam by to mělo pro českou ekonomiku!" přiblížil Urban svá řešení delegátům středočeské krajské konference ČSSD.

Autor: Milan Holakovský

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Paroubek.

Navzdory vedení cerhenická ČSSD Jiřího Paroubka chce

Dopravní nehoda v Čáslavi.
5

Dopravní policisté vyšetřují dvě dopravní nehody

U Záboří nad Labem došlo ke střetu dvou vozidel

Záboří nad Labem - Ke střetu dvou osobních vozidel značky Škoda Octavia došlo v uplynulých dnech v katastru obce Záboří nad Labem. V místě tříramenné křižovatky (Svatý Mikuláš, Kobylnice a Habrkovice) došlo ke střetu dvou za sebou stojících vozidel, která hodlala na křižovatce odbočit.

KRÁTCE: Kapela Divokej Bill zahraje ve Zruči nad Sázavou

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Zastupitelé hledají řešení, jak zlegalizovat neplatnou smlouvu

Kutná Hora - Nebylo žádným tajemstvím, jaké závěry přinese zpráva kontrolního výboru o prověření veřejné zakázky na halu Klimeška, jež byla kutnohorským městským zastupitelům předložena ke schválení na jejich posledním předprázdninovém zasedání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies