V roli členů valné hromady oblastních nemocnic konstatovali, že nemají námitek proti tomu, aby lékárny nemocnic v Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Příbrami a Benešově jako náhradu za vybrané regulační poplatky nabídly svým zákazníkům systém slev a bonusů. „V příštím týdnu to ještě nespustí - v dalším týdnu už by to ale být mělo. Možná již od pondělka, možná od úterka – ale nejpozději od středy,“ konstatoval po jednání radních hejtman David Rath (ČSSD).

Na slevy mají navázat věrnostní karty

Přípravy k zavedení slevových kartiček v lékárnách krajských nemocnic, které prý mají napodobit systém fungující v lékárnách patřících některým soukromým řetězcům, se již rozběhly. Podle Ratha bude mimo jiné třeba nechat vytisknout deset tisíc slevových kuponů na měsíc pro každou z pětice nemocnic. A pokud se jejich užívání osvědčí, hejtman po domluvě s řediteli nemocnic plánuje jít ještě dál. „Slevové kupony by se mohly stát předstupněm jakýchsi věrnostních karet, o jejichž zavedení uvažujeme na podzim,“ prozrazuje Rath budoucí plány s vysvětlením, že se už zvažují dvě možné varianty.

V úvahu by přicházely čipové karty, které by v lékárnách krajských nemocnic zákazníkům načítaly slevy, reálnější se ale zřejmě jeví podobný systém jako využívají benzinové pumpy: za utracené peníze by pacienti dostávali známky, za něž by si po nashromáždění určitého počtu mohli vybrat dárek zdarma nebo čerpat slevu.

Jak kartičky nahrazující třicetikorunové regulační poplatky třicetikorunovou slevou, tak věrnostní karty by podle Rathovy administrativy měly být právně nenapadnutelné. Jde totiž o výhody, které pacientům nebude poskytovat kraj, ale jednotlivé nemocnice. A ty mají nyní podobu akciovek - jsou tedy standardními obchodními společnostmi.

Po 1. červenci, kdy se nemocniční akciové společnosti mají změnit v neziskovou nemocnici, se ale nabízejí otazníky. „Budeme si muset nechat udělat právní analýzu,“ připustil Rath.

Představitelé kraje chtějí sní o vlastní síti lékáren

Ani věrnostními bonusy, s jejichž pomocí chce hejtman udržet pacienty jako zákazníky v lékárnách krajských nemocnic, ovšem jeho plány nekončí. Ředitelé špitálů zřizovaných krajem už dostali úkol, aby se porozhlédli po městech ve svém okolí a zmapovali lokality, v nichž by krajské nemocnice mohly otevřít další lékárny. Rath se svým náměstkem Zdeňkem Seidlem totiž plánují zřízení sítě vlastních lékáren krajských nemocnic. Rath se už řadu měsíců netají názorem, že lékárny jsou jedněmi z nejvýnosnějších provozů nemocnic - a tudíž je třeba podporovat jejich rozšíření.

Regulační poplatky chce Rath úplně zrušit

Na počátku dohadů o vybírání poplatků v lékárnách krajských nemocnic byla přitom stížnost lékárny soukromého řetězce, které si stěžovala na proplácení regulačních poplatků v lékárně mladoboleslavské nemocnice z krajského rozpočtu. V daru kraje pacientům spatřovali konkurenti nekalou soutěž. Městský soud soud v Praze těmto námitkám vyhověl a předběžným opatřením hrazení poplatků za položku na receptu kraji zakázal. A skutečně se nyní třicetikorunové poplatky vybírají.

Rathovi lidé ovšem míní reagovat přípravou slevových kartiček, jejich prostřednictvím budou za vybraných 30 korun nabízet slevu ve výši 30 korun. „Stále ale usilujeme o úplné zrušení regulačních poplatků. Věřím, že se nám to ve sněmovně podaří,“ konstatoval středočeský hejtman, který je současně poslancem.