VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatba s arcivévodou zavřela Žofii brány Kačiny nadobro

Kutná Hora – První světovou válku vyvolal v roce 1914 atentát v Sarajevu. Jeho terčem byli manželé František Ferdinand d'Este a Žofie Chotková. Ta měla své kořeny na Kutnohorsku, kde její rodina vlastnila panství Kačina.  Ona sama zde však nepobývala. Na vině byl nesouhlas příbuzných s její „stavovsky nevyváženou" svatbou.

4.7.2014
SDÍLEJ:

Žofie Marie Josefína Albína Chotek.Foto: Archiv

František Ferdinand a Žofie se spolu seznámili na podzim roku 1884 na taneční slavnosti v Praze. Svou lásku dlouhé roky tajili. Budoucímu následníkovi bylo totiž jasné, že tento nerovný vztah císař neposvětí. V habsburské dynastii totiž platilo to, že vládnout by měla síla krve a uzavírat sňatky tak mohli Habsburkové pouze s příslušníky panovnických dynastií a to Chotkové nebyli. „Sňatek rozmlouvala i vlastní rodina Žofie Chotkové, protože jejich rozdílné postavení ve společnosti by mohlo mezi lidmi vyvolat nevole," uvedl historik zámku Kačina Pavel Novák.

František Ferdinand si s Žofií Chotkovou nadále tajně psal, navštěvoval a často jezdil do bratislavského sídla arcivévodkyně Isabely z Croy, kde byla Žofie její dvorní dámou. Isabela celou dobu doufala, že jezdí za některou z jejích dcer. Když však zjistila, že tomu tak není, Žofii propustila a ztropila skandál. Proto se František Ferdinand d'Este vydal za císařem, aby jejich sňatku požehnal. Ten byl však výrazně proti a dal arcivévodovi Františkovi rok na rozmyšlenou. Po roce se ale nic nezměnilo a krátce na to se milenci vzali. Sňatek se uskutečnil 1. července 1900 v Zákupech a nezúčastnil se jí nikdo z císařské rodiny, ani Františkovi sourozenci. Z ženichovy strany dorazily pouze nevlastní matka Marie Tereza a obě její dcery. Téhož dne byla Žofie povýšena na kněžnu z Hohenbergu. Oba manželé pak se svými dětmi spokojeně žili na zámku Konopiště na Benešovsku. Na veřejnosti však Žofie zažívala ústrky a nemohla vedle manžela sedět, jít, ani ho nikde doprovázet.

Manžel zajel na hon

František Ferdinand d'Este byl známý svou loveckou vášní a často zavítal i na Kutnohorsko: „Našel jsem zmínku, že roku 1899 zavítal na hony do Žlebů, odkud si odvezl celou řadu trofejí," uvedl soukromý sběratel a nadšenec historie Jiří Chramosta. Žofie Chotková za svým dědečkem Karlem Chotkem do Svatého Mikuláše na jejich panství na Kačině téměř nejezdila: „Po sňatku Františkem Ferdinandem d'Este se zde ukázala snad pouze jednou, ale nikde jsme nenašli doložené nějaké deníky z té doby," uvedl Pavel Novák. Dle historiků neměla zájem o její návštěvu ani vlastní rodina. „Jejich vztahy byly totiž chladné a drželi si od sebe odstup," vysvětlil Jiří Chramosta.

Kačina truchlila

Cesta do Sarajeva byla výjimečná. Žofie zde mohla svého muže poprvé doprovázat. Manželé se ale stali terčem atentátníků a při projížďce městem byli oba zasaženi kulkou. Na místě zemřeli.

Tragédie arcivévody Františka Ferdinanda a jeho milované Žofie rozpoutala první světovou válku. „O atentátu psaly i noviny v Kutné Hoře," podotkl Jiří Chramosta. Město rozeslalo kondolence pozůstalým, včetně těch z rodu Chotků. Ti už v té době ale na Kačině nebyli. „V roce 1911 zámek podědil Quido Thun Hohenstein, synovec předchozího majitele Emanuela Chotka. I tak ale se na panství držel smutek. Místní se umírnili ve svých radovánkách," dodal Pavel Novák.

Autor: Lucie Špačková

4.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbraslavické hřiště hostilo již třetí ročník fotbalového turnaje
88

Fotbalisté se potřetí utkali o putovní pohár pojišťovny Generali

13. festival leteckých amatérských filmů ve Zbraslavicích
36

Na letišti se promítalo, odehrál se leteckých amatérských filmů

Kácovská pouť přinesla i šnečí závody

Kácov /FOTOGALERIE/ - Ke konci léta patří neodmyslitelně tradiční kácovská pouť. I letos tomu nebylo jinak, spousta zábavy pro malé i velké. Kolotoče, houpačky, autíčka, cukrová vata, vietnamské nudle, perníková srdce, to vše patří již léta k této akci. Návštěvníky až z Prahy dovezl v sobotu opět historický posázavský pacifik.

Kořínek ztrátu snížil, ale na body už Čáslav nedosáhla

Kratonohy - Fotbalisté Čáslavi na výhru z prvního kola Fortuna Divize C nenavázali. V sobotním utkání druhého kola prohráli Čáslavští 1:3 na hřišti Kratonoh.

Muž skončil v nemocnici po kolizi s býkem

Skvrňov - Vážné poranění hrudníku utrpěl muž v obci Skvrňov poté, co se dostal do kolize s býkem. 

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení