VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Čáslavi vybudují unikátní termokomoru za více jak 100 milionů

Čáslav – Výstavbu nového centrálního depozitáře a konzervátorsko restaurátorské dílny zaplatí muzeum ze strukturálních fondů. Celkem 104 milionů korun bylo na stavbu vyčleněno z Integrovaného regionálního operačního programu, zbylých 18 milionů poskytne ze svého rozpočtu Ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Petr Švancara

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi dosud nemá centrální depozitář a sbírkové předměty, kterých je více než 96 tisíc, jsou uloženy na jednotlivých pobočkách muzea podle jejich oborové příslušnosti. Stávající depozitární prostory však v řadě případů nejsou v takovém stavu, aby umožnily efektivní ochranu sbírkových předmětů. Nový provozně nízkonákladový depozitář bude sloužit pro celkem tři pobočky muzea – Prahu, Kačinu a Čáslav.

„Výstavba centrálního depozitáře navazuje na Strategii rozvoje Národního zemědělského muzea na roky 2014 – 2020 schválenou naším zřizovatelem, Ministerstvem zemědělství, a také na naše prezentační a vzdělávací aktivity a systém ochrany kulturního a přírodního dědictví,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. V depozitáři budou uloženy sbírkové předměty podsbírek Doprava a zdroje energie, Etnografie, Knihy – staré tisky, Modely staveb, Numismatika, Obchod, Obrazy, Potravinářská výroba, Rostlinná výroba, Řemesla a Živočišná výroba.

Kromě depozitáře bude v novém objektu vybudována také konzervátorskorestaurátorská dílna, včetně takzvané termokomory. Toto zařízení umožňuje netoxickou likvidaci dřevokazného hmyzu s využitím metody kontrolovaného ohřevu s regulovanou relativní vlhkostí vzduchu. Metoda je vysoce účinná k likvidaci hmyzu a současně je nízkonákladová, nijak nepoškozuje sbírkové předměty a lze ji libovolně opakovat. Termokomora bude sloužit k ošetření předmětů, které mohou být potenciálně napadeny škůdci, před jejich nastěhováním do prostor depozitáře. Poté ji muzeum využije k průběžnému ošetřování dalších sbírkových předmětů ze sbírkového fondu. Nový čáslavský depozitář by měl být hotov v listopadu 2019. Sbírkové předměty, které zde budou uloženy, pak budou moci sloužit badatelům pro jejich vědecké účely.

Autor: Diana Kovandová

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Metrostav handy cyklo maraton 2016.
17

Tři stovky cyklistů objedou Česko! Zavítají do Holašovic

Před sedleckou katedrálou vyrostlo nové zábradlí
12

Před sedleckou katedrálou vyrostlo nové zábradlí. Nutnost, nebo ničení památky?

Na fotbalový kemp do Kutné Hory dorazí také Tomáš Řepka

Kutná Hora /VIDEO/ - Fotbalový klub Sparta Kutná Hora připravuje na 7. až 11. srpna 2017 v Lorci prázdninový fotbalový kemp. Ten je určený pro hráče a hráčky z jakéhokoliv klubu.

KRÁTCE: Měšťanský pivovar nabízí prohlídky

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled krátkkých zpráv z regionu.

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 24. do 30. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipnější pomsty za špatné parkování. Někdy je trest až krutý

Zaparkování auta je poměrně jednoduchý úkon, který ale někteří jedinci dokážou odfláknout vrcholným způsobem. Ať už jde o nedostatek trpělivosti, zkušeností nebo čistou lhostejnost ke svému okolí, někteří řidiči si svým chováním koledují o potrestání. A někdy ho i dostanou. A někdy je to i vtipné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení