VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Čáslavi vybudují unikátní termokomoru za více jak 100 milionů

Čáslav – Výstavbu nového centrálního depozitáře a konzervátorsko restaurátorské dílny zaplatí muzeum ze strukturálních fondů. Celkem 104 milionů korun bylo na stavbu vyčleněno z Integrovaného regionálního operačního programu, zbylých 18 milionů poskytne ze svého rozpočtu Ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Petr Švancara

Národní zemědělské muzeum v Čáslavi dosud nemá centrální depozitář a sbírkové předměty, kterých je více než 96 tisíc, jsou uloženy na jednotlivých pobočkách muzea podle jejich oborové příslušnosti. Stávající depozitární prostory však v řadě případů nejsou v takovém stavu, aby umožnily efektivní ochranu sbírkových předmětů. Nový provozně nízkonákladový depozitář bude sloužit pro celkem tři pobočky muzea – Prahu, Kačinu a Čáslav.

„Výstavba centrálního depozitáře navazuje na Strategii rozvoje Národního zemědělského muzea na roky 2014 – 2020 schválenou naším zřizovatelem, Ministerstvem zemědělství, a také na naše prezentační a vzdělávací aktivity a systém ochrany kulturního a přírodního dědictví,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. V depozitáři budou uloženy sbírkové předměty podsbírek Doprava a zdroje energie, Etnografie, Knihy – staré tisky, Modely staveb, Numismatika, Obchod, Obrazy, Potravinářská výroba, Rostlinná výroba, Řemesla a Živočišná výroba.

Kromě depozitáře bude v novém objektu vybudována také konzervátorskorestaurátorská dílna, včetně takzvané termokomory. Toto zařízení umožňuje netoxickou likvidaci dřevokazného hmyzu s využitím metody kontrolovaného ohřevu s regulovanou relativní vlhkostí vzduchu. Metoda je vysoce účinná k likvidaci hmyzu a současně je nízkonákladová, nijak nepoškozuje sbírkové předměty a lze ji libovolně opakovat. Termokomora bude sloužit k ošetření předmětů, které mohou být potenciálně napadeny škůdci, před jejich nastěhováním do prostor depozitáře. Poté ji muzeum využije k průběžnému ošetřování dalších sbírkových předmětů ze sbírkového fondu. Nový čáslavský depozitář by měl být hotov v listopadu 2019. Sbírkové předměty, které zde budou uloženy, pak budou moci sloužit badatelům pro jejich vědecké účely.

Autor: Diana Kovandová

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se zastal taxikářky, útočník ho pobodal

Senioři si užili májové odpoledne.
39

FOTO: Ve Zruči nezapomněli na seniory

OBRAZEM: Dětský den v Hlízově navštívil šaman, ale také Vikingové

Hlízov - Dětský den uspořádali v sobotu v Hlízově. Pro několik desítek dětí, které se této akce zúčastnily, připravili pořadatelé řadu stanovišť se soutěžemi, skákací hrad a dokonce trh s odměnami, které si děti mohly zakoupit za získané dolary. Při průchodu obcí se děti setkaly dokonce i se šamanem. Na konci celého odpoledne čekalo na návštěvníky překvapení v podobě Vikingů, kteří představili své zbraně a ukázali své metody boje, do nichž zapojili i nejmenší návštěvníky.

OBRAZEM: Dvoutaktní motory na cestě ze Seče ztichly v centru Kutné Hory

Kutná Hora - Intenzivní sluneční paprsky v sobotu rozpálily kapoty vozidel s dvoutaktním motorem, která přibližně na tři hodiny zaparkovala na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Převládala značka Wartburg, ale k vidění byly také vozy Trabant a Barkas.

OBRAZEM: Lipanská mohyla ožila proslulou bitvou

Lipany - V sobotu odpoledne si jako každoročně připomněly Lipany proslulou bitvu, která se odehrála na kopci poblíž této vesnice 30. května 1434.

Zelená srdce měst nabízejí nejen prostor k odpočinku

Kutnohorsko - Park by měl být oázou klidu a naprostým protipólem městského ruchu. Mělo by jít o místo, kde se setkávají lidé různých generací. Místo, kde se potkají sportovci, ale také kulturní nadšenci nebo maminky s dětmi.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies